środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Podziel się:

Podziel się:

Ciąg dalszy nastąpił …

…bo przecież nie mogliśmy zawieść przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 1 „Bajka” w Szczytnie, które ciągle dopytywały, jakie niespodzianki czekają na nie wiosną w ogrodzie przedszkolnym.

Dlatego poszerzyliśmy ofertę zajęć proekologicznych, doposażyliśmy teren zielony zagospodarowując wolne miejsca na ścieżki edukacyjne oraz wzbogaciliśmy teren przedszkola o nowe, przyrodnicze gry terenowe. Wykonaliśmy „Zgaduj, zgadulę”, która służy do rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku. Kolorowe skrzynki wypełniliśmy m.in. materiałem o różnej fakturze, darami przyrody itp. Na „Kostce wiedzy” dzieci uczą się rozpoznawać różne gatunki drzew, ich liście i owoce. Z kolei „Tropy zwierząt” prowadzą wprost do właścicieli - zwierząt leśnych. Wydzieliliśmy także specjalną strefę „Kreatywne dziecko”. Zakotwiczyliśmy w ziemi kolorowe koła. Przedszkolaki samodzielnie układają w nich różnorodne kompozycje z materiału przyrodniczego, którymi obdarzają nas cztery pory roku. Kamienie, kasztany, szyszki, patyki, kolorowe liście itp. dzieci gromadzą podczas spacerów, wycieczek przedszkolnych czy rodzinnych. Istniejącą już sferę dźwiękową ogrodu wzbogaciliśmy o dzwonki wietrzne. Te z łyżek wykonały dzieci samodzielnie, a z kolorowych kamieni przekazała nam mama Oliwii i Dawida. Przedszkolaki założyły też mały ogródek warzywny, w którym posiały marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, sałatę oraz posadziły truskawki i cebulkę na szczypior.
Ogród stał się także miejscem do zdobywania wiedzy. Zajęcia w terenie przynoszą same korzyści i są nieocenioną lekcją przyrody. Pielęgnacja upraw uczy przedszkolaki odpowiedzialności za podejmowane działania. Jesteśmy dumni, bo udało nam się urozmaicić formy spędzania wolnego czasu dzieciom i rodzicom.
Projekt opracowała i zrealizowała nauczycielka Ewelina Pliszka. Do pomocy zaangażowała rodziców, członków swojej rodziny oraz pracowników przedszkola.
Na realizację części zadań projektu „Ogród Zmysłów III” otrzymaliśmy dofinansowanie
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej w kwocie 2.000,00 zł. Wiele materiałów podarowali nam rodzice i sponsorzy.
"Przydatność" wykonanych ścieżek i gier edukacyjnych dzieci przetestowały podczas rodzinnej majówki. Dni rodziny obchodziliśmy w grupach w dniach 23 – 25.05.2017 r.

Autor: Bożenna Duda

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: nauczycielka oraz opublikowany na portalu Szczytno: Ciąg dalszy nastąpił …
Oceń artykuł:

(0)