Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Podziel się:

Podziel się:

Gram w zielone, gram na zdrowie!

W oczekiwaniu na koniec zimy dzieci 5 - 6 letnie "Pracusie" z Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie przygotowały prawdziwą wiosnę na talerzu. Pod okiem eksperta sporządziły pełne owoców i warzyw koktajle oraz zdrowe słodkie przekąski. Wszystko to za sprawą pani Marzeny Górskiej - Zwolińskiej, psychodietetyka, zajmującego się w praktyce wpływem żywienia na kondycję psychofizyczną dzieci.

Przygotowanie pysznych i zdrowych posiłków poprzedzone było pogadanką na temat ludzkiego organizmu. Dzieci wykazały się wiedzą na temat części ciała człowieka, narządów wewnętrznych i ich funkcjonowania. Następnie zmierzyły się z żywieniową łamigłówką. Miały za zadanie dopasować odpowiednią ilość cukru do popularnych i lubianych przez maluchy produktów spożywczych, tj. coca - coli, wody smakowej, soku owocowego, jogurtu pitnego, serka danio, herbatników. Rozwiązanie zagadki uświadomiło przedszkolakom, jak wiele pozornie zdrowych i bogatych w witaminy produktów to bomby kaloryczne. Na przykład okazało się, że jogurt pitny zawiera więcej cukru niż coca - cola. Ta wiedza miała zachęcić dzieci do samodzielnego przygotowania alternatywnych i wykorzystujących naturalną słodycz owoców - koktajli i "smarowiedeł" na kanapki. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem włączyły się w obieranie i krojenie potrzebnych produktów, a także wyciskanie soków. W efekcie tych prac powstały dwa pyszne koktajle: pomarańczowy (z marchwi, jabłka i banana) oraz szpinakowy (z jabłka, szpinaku, banana, pietruszki i ogórka). Jak słusznie zauważyły dzieci do ich przygotowania nie użyły cukru, w przeciwieństwie do tych produktów "sklepowych", które zawierają duże ilości cukru i substancji słodzących.
Hitem spotkania było wykonanie „Cieciorelli”, odpowiednika nutelli. Cieciorellę dzieci sporządziły z ciecierzycy (źródła pełnowartościowego białka), orzechów (źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz daktyli i miodu, które dają naturalną słodycz. Skonsumowanie przygotowanych posiłków to była prawdziwa uczta dla podniebienia - nie tylko smacznie, ale co najważniejsze bardzo zdrowo.
Na zakończenie zajęcia dzieci otrzymały broszury informacyjne na temat profilaktyki prozdrowotnej „Buuu Rak!”, która promuje idę zdrowego trybu życia i odżywiania oraz kładzie nacisk na konieczność okresowych badań.
Efektem spotkania było poszerzenie wiedzy dzieci z zakresu zdrowego odżywiania, tego, jakie znaczenie dla rozwoju organizmu mają produkty, które spożywamy. To od nich zależy nasze zdrowie, przyrost wzrostu i masy ciała, samopoczucie, siła ... .
Spotkanie zorganizowała nauczycielka grupy, pani Elżbieta Jędrzejczyk.
Autor: Bożenna Duda, Elżbieta Jędrzejczyk
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: nauczycielka oraz opublikowany na portalu Szczytno: Gram w zielone, gram na zdrowie!
Oceń artykuł:

(0)