Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Setne urodziny Waltera Późnego

2010-02-22 00:00:00

W poniedziałek w setne urodziny pierwszego powojennego starosty szczycieńskiego - Waltera Późnego, wizytę z gorącymi życzeniami złożyli: urzędujący starosta szczycieński Jarosław Matłach, wójt gminy Jedwabno Włodzimierz Budny oraz eksstarostowie Andrzej Kijewski i Kacper Zimny.

Szczycieńscy samorządowcy złożyli Panu Walerowi Późnemu, mieszkającemu obecnie w Olsztynie, gratulacje oraz wyrazy największego szacunku i uznania. Życzyli także przeżycia kolejnych 100 lat. Starosta Jarosław Matłach wręczył olbrzymi bukiet róż.

Pan Walter Późny, człowiek o legendarnym życiorysie, jest rodowitym Mazurem. Urodził się w 1910 r. we wsi Dębowiec, obecnie Gmina Jedwabno. Ściśle związany z Ziemią Szczycieńską. Od młodych lat wykazywał zakorzenione we krwi propolskie sympatie. W latach II wojny światowej działał w polskim podziemiu. W 1945 r. został pierwszym powojennym Starostą Powiatu Szczycieńskiego. W latach późniejszych był m.in. nauczycielem i dyrektorem w ZS nr 1 w Szczytnie oraz prowadził tutejsze muzeum. Przez krótki okres był redaktorem naczelnym pisma „Warmia i Mazury”. W latach 50–tych i 60-tych poseł na Sejm, następnie do przejścia na emeryturę był wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie. Za bogatą działalność Pan Walter Późny odebrał wiele odznaczeń i nagród. Jest m.in. laureatem Statuetki Honorowej „Jurand”.

Informacja prasowa Urzędu powiatowego - Szczytno, em
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.