Popularne artykuły

Sprawdzamy rezultaty

2011-09-12 08:38:27

Panie Emilia, Agnieszka i Jolanta kilka tygodni temu zmieniły dietę, rozpoczęły treningi. W celu sprawdzenia rezultatów tych działań trzy panie przeszły kontrolną analizę składu ciała. Takie badanie było wykonywane na początku programu.

Analizę składu ciała uczestniczkom "Metamorfoz" wykonała mgr Marta Niedziałkowska (po lewej) w swoim gabinecie dietetycznym "Tusia" w Szczytnie. Więcej informacji na stronie www.tusia.com.pl

Analizę składu ciała uczestniczkom "Metamorfoz" wykonała mgr Marta Niedziałkowska (po lewej) w swoim gabinecie dietetycznym "Tusia" w Szczytnie. Więcej informacji na stronie www.tusia.com.pl

Autor: Archiwum

Pani Emilia Wrzochalska zrzuciła 6,7 kg ogólnej masy ciała. Beztłuszczowa masa ciała zmniejszyła się o 2 kg, w tym masa mięśni szkieletowych o 1,7 kg. Ilość tkanki tłuszczowej zmniejszyła się o 4,7 kg i wynosi obecnie 40,4 % składu ciała. Jest to nadal zbyt dużo, ponieważ norma dla kobiet wynosi do 30 %. BMI spadło o 3,1 kg/m2 a WHR o 0,03. Podsumowując wyniki pani Emilii po prawie 5 tygodniach diety i treningu, można uznać, że utrata masy ciała jest prawidłowa. Zdecydowana większość zgubionych kilogramów wynika z utraty tkanki tłuszczowej, główniej tej zlokalizowanej w okolicach brzucha, o czym świadczy zmniejszony wskaźnik WHR. Jest to bardzo korzystne, gdyż zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krwionośnego. 


Pani Agnieszka Jager-Orzoł straciła 2,7 kg, z czego o 2,2 kg zmniejszyła się beztłuszczowa masa ciała (w tym 2,1 kg masa mięśni szkieletowych). Natomiast tkanka tłuszczowa jest mniejsza o 0,5 kg. Utrata ogólnej wagi w przypadku pani Agnieszki jest niewielka i wynika głównie ze zmniejszenia masy mięśni. Wynika to z faktu, iż ciało pani Agnieszki składa się głównie z tkanki mięśniowej — tkanki tłuszczowej już przy początkowym badaniu było niewiele. W przypadku takiej budowy ciała utrata masy ciała jest znacznie trudniejsza i wymaga więcej czasu. BMI pani Agnieszki wynosi obecnie 26,8 kg/m2 czyli w nieznacznym stopniu przekracza normę (do 25 kg/m2). Podsumowując wynik należy zwrócić uwagę na budowę ciała, która jest atletyczna, w tym przypadku utrata kilogramów będzie najmniejsza i najtrudniejsza, ale głównym celem pani Agnieszki nie jest pozbycie się tłuszczu z ciała lecz wymodelowanie sylwetki i przejście na zdrową dietę.


Pani Jolanta Laskowska schudła ogólnie 4,5 kg. Ilość tkanki tłuszczowej zmniejszyła się o 2,3 kg i obecnie wynosi 37,1 % składu ciała. Beztłuszczowa masa ciała jest mniejsza o 2,2 kg, w tym masa mięśni spadła o 2 kg. BMI pani Jolanty wynosi 28,8 kg/m2 czyli jest mniejsze o 1,5 kg/m2, natomiast WHR spadło z 0,90 do 0,89. Mimo, iż ogólny spadek wagi nie jest bardzo duży, ponad połowę tej różnicy stanowi tkanka tłuszczowa.


Zdrowe odchudzanie, w którego skład wchodzi zmiana diety oraz wzmożona aktywność fizyczna jest procesem czasochłonnym. Utrata masy ciała powinna wynosić 0,5-1kg tygodniowo.

Im większa początkowa masa ciała, tym szybszy powinien być spadek wagi. Jednakże takie tempo chudnięcia zapewnia, iż stracone kilogramy już nie wrócą i nie wystąpi efekt jo-jo. Po osiągnięciu przez każdą z uczestniczek "Metamorfoz" upragnionej masy ciała należy zwiększyć kaloryczność diety do ilości odpowiedniej dla wieku i aktywności fizycznej.


Każda z pań otrzymała zalecenia dietetyczne, przykładowy jadłospis oraz szereg przepisów na pyszne dietetyczne dania.

Zmiana nawyków żywieniowych wpływa korzystnie zarówno na masę ciała jak i na samopoczucie oraz wygląd uczestniczek "Metamorfoz". Regularne posiłki pozwalają uniknąć napadów głodu, metabolizm normuje się, a poziom cukru we krwi utrzymuje na stałym poziomie. Ilość przekazanych przepisów zapewnia różnorodność posiłków i podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych.


Komentarze 1 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. grubasek #382485 | 80.54.*.* 15-09-2011 21:29

    ciekawe jak długo utrzymają tę wagę :P

    ! - + odpowiedz na ten komentarz