Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

2020-10-02 11:23:23(ost. akt: 2020-10-02 12:06:06)
przemoc

przemoc

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Pamiętajmy, że brak reakcji na przemoc jest przyzwoleniem. Nie reagujesz – akceptujesz! To hasło, które powinno nam towarzyszyć w codziennym życiu.
Data jest nie przypadkowa. Jest to dzień urodzin Mahatmy Gandhiego, propagatora pacyfizmu. Gandhi wierzył, że stosowanie przemocy jest irracjonalne jeśli rządzący chcą stworzyć pokojowe społeczeństwo. Walcząc o prawa społeczne i polityczne w Indiach szerzył bierny opór. Chciał aby ludzie nauczyli się żyć w harmonii, braterstwie i miłości.

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy ustanowiony został w 2006 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest propagowanie pokoju, tolerancji i bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy i jej przeciwdziałania.

Przemoc nie jedno ma imię. Słysząc to słowo przychodzi nam do głowy przede wszystkim agresja fizyczna. Tymczasem nie zapominajmy że przemoc to też agresja psychiczna, to wszelkie formy zachowań, które sprawiają że druga osoba czuje się zastraszona, poniżona. Do przemocy psychicznej zaliczamy zastraszanie, grożenie, wyzwiska, przekleństwa, poniżanie, szydzenie, wyśmiewanie, wywoływanie poczucia winy, kontrolowanie, zabranianie kontaktów z innymi osobami. Osoby wobec których stosowana jest przemoc tracą poczucie własnej wartości, nie wierzą, że są w stanie zmienić sytuację, nie wierzą we własne siły i własną wartość, często popadają w depresję. Niejednokrotnie ofiary przemocy stają się sprawcami przemocy, wobec innych słabszych od siebie osób. Do form przemocy, o której wciąż mało się mówi, należy zaliczyć również przemoc seksualną, czyli: zmuszanie do niechcianych zachowań seksualnych, niechciane obmacywanie, obłapywanie zmuszanie do oglądania filmów pornograficznych i inne. Ofiary przemocy seksualnej rzadko mówią o swoim problemie, doświadczają wstydu, boją się oceny i chcą uniknąć procedur związanych z ich ujawnieniem.

Często zdarza się, że ofiara boi się i nie ma siły zgłosić się po pomoc, a sąsiedzi mimo krzyków za ścianą nie chcą się wtrącać, nie chcą widzieć, nie chcą słyszeć.
- Zdarzają się przypadki, gdy osoby postronne informują nas o swoich podejrzeniach stosowania przemocy domowej w konkretnej rodzinie. Takie informacje najczęściej docierają do policjantów dzielnicowych, którzy są najbliżej lokalnej społeczności - mówi Izabela Cyganiuk z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. - Natomiast o stosowanej przemocy domowej w większości przypadków funkcjonariusze dowiadują się podczas podejmowanych interwencji. Głównie są one związane z awanturami domowymi, podczas których nietrzeźwi sprawcy przemocy próbują usprawiedliwić fakt znęcania się nad członkami rodziny np. uzależnieniem od alkoholu. Mitem jest również to, że przemoc w rodzinie występuje wyłącznie w niższych klasach społecznych oraz to, że przemocy takiej doświadczają tylko kobiety.

W roku 2019 funkcjonariusze garnizonu warmińsko - mazurskiego wszczęli łącznie 4 035 procedur Niebieskiej Karty. Zarejestrowano 4 869 osób wobec których zaistniało podejrzenie, że są dotknięte przemocą domowa, w tym aż 3 409 to kobiety (3 081 to kobiety w wieku do 65 roku życia a 328 powyżej tego wieku.), 649 mężczyzn i 811 małoletnich.

Natomiast szczycieńscy policjanci w roku 2019 zatrzymali 17 trzeźwych sprawców przemocy domowej w tym 16 mężczyzn i jedną kobietę. Analogicznie nietrzeźwych zatrzymanych sprawców było 86 w tym 81 mężczyzn i 5 kobiet. 127 to liczba osób, co do których istniało podejrzenie, że są one pokrzywdzone przestępstwem przemocy. Ogółem 95 kobiet, 15 mężczyzn i 17 małoletnich.



Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ELKA #2979823 | 82.161.*.* 2 paź 2020 18:07

    To dziś z konkubentem nie będę się napierdal.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. KOBIETO #2979717 | 37.249.*.* 2 paź 2020 14:54

    KOBIETY OPAMIĘTAJCIE SIĘ NIE STOSUJCIE PRZEMOCY NA NA RODZINIE ,MĘŻU I DZIECIACH , PRZEMOCY FIZYCZNEJ , PSYCHICZNEJ, EKONOMICZNEJ I SEKSUALNEJ

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5