42-latek przywłaszczył kartę bankomatową i wspólnie z kolegą robili sobie zakupy

2020-09-08 10:59:45(ost. akt: 2020-09-08 10:04:09)

Autor zdjęcia: GW

Mieszkaniec Szczytna dokonał przywłaszczenia karty bankomatowej a następnie włamał się na konto bankowe pokrzywdzonej i płacił zbliżeniowo za swoje zakupy. 42-latek pożyczył również skradzioną kartę swojemu 45-letniemu znajomemu, który kupił sobie alkohol i papierosy.
W piątek 4 września tuż przed godziną 20:40 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące kradzieży portfela wraz z dokumentami. Całe zajście miało miejsce na terenie jednego ze sklepów położonych na terenie miasta.

Jak ustalili śledczy 42-letni mieszkaniec Szczytna wykorzystując nieuwagę klientki supermarketu, dokonał przywłaszczenia jej portfela wraz z zawartością dokumentów. Gdy kobieta wracała do domu zorientowała się, że nie ma przy sobie portmonetki. Natychmiast wróciła się do sklepu, jednak tam go nie było. W tym samym czasie dostała powiadomienie z aplikacji mobilnej swojego banku, że ktoś dokonał transakcji jej kartą płatniczą.

38-latka powiadomiła o tym fakcie szczycieńską jednostkę policji i zastrzegła swoje dane.

W tym czasie sprawcom udało się dokonać trzech transakcji na szkodę pokrzywdzonej. Okazało się, że 42-letni sprawca przywłaszczenia karty użyczył ją również swojemu koledze. 45-latek korzystając z okazji, od razu kupił sobie alkohol i papierosy.

Obaj Panowie zostali zatrzymani przez szczycieńskich policjantów i noc spędzili w policyjnej celi. Usłyszeli już zarzuty. Za kradzież z włamaniem na konto bankowe oraz posługiwanie się cudzą kartą grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina!

Płatności kartą bankomatową w formie tzw. płatności zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w jej posiadanie wbrew woli jej właściciela, stanowi przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Apelujemy też do osób, które utraciły czy też, którym skradziono karty bankomatowe, by w miarę możliwości jak najszybciej poinformowały o tym zdarzeniu bank. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas wszystkich oszczędności, czy też posłużył się naszymi dokumentami.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5