Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Na jeziorze Wałpusz wywróciła się łódź żeglarska

2020-07-08 11:06:32 (ost. akt: 2020-07-08 11:44:34)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Szczycieńscy wodniacy wraz z dwoma zastępami JRG Szczytno, interweniowali na jeziorze Wałpusz w okolicy miejscowości Stare Kiejkuty. Według ustaleń mundurowych silny podmuch wiatru przechylił łódź na lewą burtę i w sekundzie cała załoga znalazła się w wodzie. Na szczęście świadek zdarzenia szybko zaalarmował mundurowych.

Wczoraj 7 lipca około godz. 15:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o wywróceniu się łodzi żaglowej na jeziorze Wałpusz.

Świadek zdarzenia znajdujący się po drugiej stronie jeziora, relacjonował zdarzenie informując, że widzi trzech młodych mężczyzn w wodzie. Dwóch z nich trzyma się łodzi, natomiast trzeci płynie w kierunku brzegu.

Na miejsce zgłoszenie alarmowo udali się szczycieńscy wodniacy wraz z łodzią służbową oraz dwa zastępy PSP Szczytno.

Funkcjonariusze ustalili, że dwóch mieszkańców województwa podlaskiego i jeden województwa pomorskiego wypoczywali w okolicach miejscowości Stare Kiejkuty w gminie Szczytno. Mężczyźni postanowili popływać łodzią, gdyż jeden z nich według oświadczenia, posiadał patent żeglarski. W pewnym momencie silny podmuch wiatru przechylił łódź na lewą burtę i w sekundzie cała załoga znalazła się w wodzie.

Zdarzenie to wyglądało dość poważnie. Jeden z 20-latków sam zdołał dopłynąć do brzegu, natomiast pozostałym dwóm pomocy udzielili mundurowi.
Na szczęście żaden z mężczyzn nie doznał poważniejszych obrażeń i nie wymagał dalszej hospitalizacji.

Pamiętajmy!

Pływanie bez uprawnień, tak jak prowadzenie samochodu bez uprawnień, jest wykroczeniem zagrożonym grzywna. Ustawa o żegludze śródlądowej wyraźnie stanowi, że kto kierując statkiem nie posiada do tego wymaganego przepisami dokumentu kwalifikacyjnego, podlega karze grzywny. To czy możemy prowadzić jacht bez patentu, zależy od długości jej kadłuba. Jeśli jednak chce wypożyczyć sprzęt wodny nie posiadając odpowiedniego przeszkolenia bądź nabytych uprawnień pamiętaj, że to Ty bierzesz pełną odpowiedzialność za załogę, bezpieczeństwo na łódce i szlaku wodnym.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adam #2945626 | 5.173.*.* 8 lip 2020 16:39

    Łódź żeglarska? Serio? A może żaglówka? I kto Wam ten przecinek w pierwszym zdaniu wstawił?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages