Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Trwają wybory parlamentarne 2019

2019-10-13 11:58:11 (ost. akt: 2019-10-13 11:59:05)
Eurowybory

Eurowybory

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Lokale wyborcze otwarte zostały o godzinie 7.00 i będą otwarte do godziny 21.00. W naszym województwie mamy do obsadzenia 18 mandatów poselskich i 4 senatorskie.

Uprawieni do głosowania są wszyscy obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 18 rok życia, nie są pozbawieni praw publicznych, ani wyborczych i nie są ubezwłasnowolnieni. Aby zagłosować, musimy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem – np. dowód osobisty lub paszport. W lokalu otrzymamy dwie karty – z listami kandydatów do Sejmu z poszczególnych komitetów wyborczych i z alfabetyczną listą kandydatów do Senatu. Ich odbiór potwierdzamy podpisem w spisie wyborców. Karty muszą być ostemplowane pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Na każdej karcie stawiamy tylko jeden krzyżyk – przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata.

Nasz kraj został podzielony na 41 okręgów w wyborach do Sejmu i 100 – w wyborach do Senatu. W wyborach do izby niższej parlamentu okręgi nie są równe, w każdym z nich do zdobycia jest inna liczba mandatów. W zależności od wielkości okręgu waha się ona od 7 do 20. Przydział mandatów poselskich ustala się według metody d’Hondta. Obowiązuje więc tutaj system proporcjonalny. Mandaty przypadające danemu komitetowi otrzymują te osoby, które zdobyły największą liczbę głosów. Nie ma więc znaczenia numer (miejsce) kandydata na liście. Aby komitet mógł uczestniczyć w podziale mandatów, musi przekroczyć minimalny procent poparcia wyborców w skali kraju. Dla pojedynczych partii wynosi on 5, dla koalicji – 8 proc. W wyborach do Senatu wszystkie okręgi są jednomandatowe. Oznacza to, że wygrywa tylko jeden kandydat, który uzyska największą liczbę głosów, i to on zasiada w ławach senackich.

Województwo warmińsko-mazurskie podzielone jest na 2 okręgi w wyborach do Sejmu i 4 w wyborach do Senatu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages