środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

W Polsce mogę spełniać marzenia

2019-10-08 20:25:41 (ost. akt: 2019-10-08 20:31:48)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Sasha od półtora roku mieszka w Szczytnie. Pracuje jako stylistka paznokci. W wolnych chwilach oddaje się swojej pasji - malowaniu. Jej czarodziejskie ręce potrafią namalować wiele. Prace artystki, szczególnie malowane na ubraniach, zachwycają.

Sasha Velisejchlik ma 36 lat. Do Polski przyjechała 1,5 roku temu. W Szczytnie mieszka i pracuje jej mąż. Postanowili razem ułożyć sobie życie w Polsce. Pani Sasha szybko znalazła pracę w Salonie Kosmetycznym. Już w Grodnie pracowała jako stylistka paznokci, tutaj też znalazła zatrudnienie w tej branży.

- Rozłąka z mężem była trudna, dlatego zdecydowałam się przyjechać do Polski - opowiada pani Sasha. - Zreszta tutaj są całkiem inne perspektywy. Tam na Białorusi jest o wiele trudniej znaleźć pracę. Skończyłam studia ekonomiczne, ale nie pracowałam w zawodzie. Mąż namówił mnie na kurs stylizacji paznokci. Ukończyłam go i robiłam to, bo podobało mi się to zajęcie. Jednak tam zarabia się mało. Dlatego zdecydowałam się postawić wszystko na jedną kartę i przeprowadzić się do Polski. Najtrudniej przeżyłam rozstanie z rodziną. Przyjechałam tu i nie żałuję. Czuję się bardzo dobrze tu w Szczytnie. Ludzie są mili i przyjaźnie nastawieni, w pracy też atmosfera jest świetna. Nie spodziewałam się, że tak szybko się zaklimatyzuję tutaj i pokocham to miejsce. Teraz jak jestem na Białorusi to często myślę, że już chciałabym wrócić do domu. Do domu, tu w Szczytnie.

https://m.wm.pl/2019/09/orig/s2-579747.jpg

Pani Sasha wraz z mężem wynajmują w Szczytnie mieszkanie. Za kilka dni urodzi im się pierwsze dziecko - synek Adaś. Są szczęśliwi, choć jak wszyscy zmagają się z różnymi problemami.
- Zaskoczyło mnie tu podejście do obcokrajowców. Bałam się, że będę odbierana jako ktoś gorszy, że będzie bariera językowa, a tu nic takiego nie było - wspomina. - W urzędach, przychodniach i w codziennym życiu jestem dobrze traktowana i obsługiwana. Zawsze moge się zwrócić o pomoc. To bardzo miłe. Na Białorusi ludzie nie sa tak przyjaźnie nastawieni i pomocni. Teraz śmieję się czasem, że początkowo bałam się wejść do sklepu, bo myślałam, że wszyscy będą krzywo na mnie patrzeć.

Pasja to dla pani Sashy coś więcej niż hobby. Coś więcej niż jedna z pozycji na liście zainteresowań. Bo ją interesuje wiele rzeczy i zajmuję się nimi z różną częstotliwością. Ma wiele planów i marzeń, z których nigdy nie zamierza rezygnować.To bardzo skromna osoba, która odnalazła w swojej pasji swoje prawdziwe "Ja". Spod jej rąk wychodzą wspaniałe rysunki i obrazy. Mówi, że jest osobą aktywną i nie potrafi się nudzić. Nawet teraz, kiedy jest w zaawansowanej już ciąży, rozkłada swoje przybory i maluje. O swoim malarstwie opowiada z pasją lecz podkreśla, że nie jest artystką, a tylko hobbystką.

https://m.wm.pl/2019/09/orig/s1-579746.jpg

- Sztuka od zawsze była mi bardzo bliska — mówi pani Sasha. — Gdy byłam małym dzieckiem, siadałam z kartką papieru i coś rysowałam. Praktycznie od zawsze lubiłam rysować i malować. To moja największa pasja. Choć brakowało mi wsparcia rodziców w tej mojej pasji. Kiedy chciałam iść do szkoły plastycznej tata mi mówił, że z tego malowania wyżyć sie nie da. Zrezygnowałam, jednak dziś uważam, że bez sztuki życie każdego człowieka byłoby uboższe. Nie wyobrażam już sobie bez niej życia. Dzisiaj bardziej chyba można mówić o twórczości niż o sztuce, ponieważ nie zawsze efektem procesu twórczego jest obiekt sztuki. Sztuka kojarzy się z obiektem, wysublimowaną pracą, która ma doskonały, dopracowany kontekst. Natomiast twórczość to dochodzenie i proces tworzenia. Nie zawsze malowany obraz przynosi oczekiwany efekt, ujmujący i trafiony. Sztuka i proces tworzenia powinien służyć komunikacji międzyludzkiej. W moim przypadku nie wyobrażam już sobie życia bez twórczości.

https://m.wm.pl/2019/09/orig/s3-579748.jpg

Pani Sasha ma wiele planów i marzeń. Chciałaby rozwijać swój talent, marzy aby kiedyś jej pasja była jej pracą. Kobieta zachwyca pracami malowanymi na ubraniach. Spod jej czarodziejskich rąk wychodzą piękne malunki na kurtkach, spódniczkach czy bluzkach. Są niepowtarzalne.
- Bardzo lubie malować na ubraniach. Uwielbiam wszelkie cieniowania, dobieranie kolorów, a przede wszystkim cieszy mnie uśmiech na twarzy osoby, dla której maluję - przyznaje pani Sasha. - Dzięki swojej pasji nauczyłam się, co to jest ciężka praca, wytrwałość i przede wszystkim ogromna pokora. Sztuka jest obszernym polem do działania, daje człowiekowi tyle twórczych możliwości. Nie wszystko jest się w stanie w życiu zrealizować. Warto więc się tym dzielić, żeby również inni mogli z tych dobrodziejstw skorzystać. Umiejętność pokazania i zgłębiania tego wymaga wielkiej dyscypliny i koncentracji. Wymaga poznawania siebie. Myślę, że istotą twórczości jest możliwość służenia komuś. Chciałabym aby moja pasja przynosiła innym radość. Polska to nie tylko moje miejsce na ziemi, ale też miejsce, w którym mogę spełniac swoje marzenia!

Joanna Karzyńska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2807348 | 88.156.*.* 21 paź 2019 07:41

  MOZE CZUJESZ SIE SAMOTNA , DAJ ZNAC

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #2803346 | 95.41.*.* 13 paź 2019 22:55

  Powodzenia i spełnienia marzeń:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. omi #2801803 | 155.136.*.* 9 paź 2019 07:26

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Wpuszcza,y tego Konia Trojankiego, zobaczycie jeszcze co oni potrafia

 4. ggggggggggg #2801802 | 155.136.*.* 9 paź 2019 07:25

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. zamiast walczyc w Donbasie o swoj kraj uciekli jak szczury

  1. Alice #2801781 | 31.6.*.* 9 paź 2019 06:53

   super. powodzenia

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages