Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Zanim podasz kod BLIK, sprawdź to!!!

2019-08-21 11:32:32 (ost. akt: 2019-08-21 11:35:09)

Autor zdjęcia: Pixabay

Policjanci apelują o zwrócenie uwagi na oszustów działających metodą na tzw. „Blika”. Przestępcy najpierw włamują się na konto społecznościowe ofiary, a następnie wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy z wykorzystaniem kodu „Blik”. To od nas samych zależy czy zostaniemy oszukani.

Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustwa. Jedna z form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, np. tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty.

W przesłanej wiadomości oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. Pokrzywdzeni przekonani o tym, że pomagają znajomym przekazują oszustom przy użyciu kodów BLIK często nie małe sumy pieniędzy.

BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą.

Apelujemy!
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiści ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy.

Jak się chronić?
Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:
pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je, pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania, nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników, oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła !!!

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages