Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Pojechali dziękować za łaski

2019-08-15 15:44:14 (ost. akt: 2019-08-15 08:47:08)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Co roku zmierzają do Częstochowy, by podziękować za łaski i prosić o zdrowie. — W tym roku mam dwie intencje: prosić o zdrowie dla chorej koleżanki i Gabrysi, która po porodzie musi być operowana — mówi pielgrzym Artur Trochimowicz.

Taka pielgrzymka to niesamowite przeżycie. Pielgrzymujemy do tego miejsca, bo chcemy wielbić Boga. Wierzymy w Boga i w modlitwie dziękujemy za otrzymane łaski — opowiadają szczycieńscy pielgrzymi.

Co roku ze Szczytna — tak jak z wielu innych miejsc w Polsce — wyrusza kilkadziesiąt osób, żeby pieszo przebyć drogą do Częstochowy. Od kilku już lat wyrusza również kilkuosobowa pielgrzymka rowerowa. W tym roku do Częstochowy pojechali jednak pociągiem, ponieważ — jak mówią — zdrowie już nie to. Zabrali ze sobą rowery, bo zamierzają na nich powrócić do Szczytna.

— Z Częstochowy do Szczytna jest prawie 500 kilometrów — mówią pielgrzymi. — Nie jest to z pewnością krótki dystans, szczególnie dla nas, którzy lata młodości mają już dawno za sobą. Ale mając tę świadomość, że wracamy od Matki Bożej wzmocnieni Jej mocą, damy radę. Żadne cierpienie, ból nie mogą nas zatrzymać. Niestety co rok jesteśmy starsi i podróż w tę i z powrotem, jak to robiliśmy w poprzednich latach to dla nas zbyt duży wysiłek. Ale w podziękowaniu za łaski chcemy wrócić na rowerach — podkreślają pątnicy ze Szczytna.

Do Częstochowy wybrało się pięć osób: Artur Trochimowicz, Zygmunt Zapadka, Ryszard Dąbrowski, Jerzy Załuska i Robert Żbikowski. W drodze powrotnej do pokonania na rowerach dziennie będą mieli ponad 100 kilometrów.

— Ta pielgrzymka to przeżycie dla każdego z nas. Wszyscy, przybywając na Jasną Górę, przynosimy swoje intencje — mówi Artur Trochimowicz, pielgrzym ze Szczytna. — Łączy nas nie tylko zamiłowanie do rowerowych podróży, ale też — co dla nas ważniejsze — wiara. W życiu jest tak, że raz jest lepiej, raz jest gorzej, ale my oddajemy się opiece Matki Bożej i wierzymy, że nad nami czuwa — podkreśla pątnik.

I dodaje: — W tym roku mam dwie intencje. Chcę prosić o zdrowie dla chorej koleżanki i Gabrysi, dziewczynki, która na świat przyjdzie we wrześniu, ale okazało się, że jest chora i po porodzie musi być poddana operacji. Wierzę, że Matka Boska nie zostawi nas bez pomocy i wesprze.

Dla niektórych z nich to nie pierwsza taka wyprawa. Ryszard Dąbrowski rowerem do Częstochowy pielgrzymował już 13 razy. I zapewnia, że dopóki zdrowie mu pozwoli będzie tu wracał.

— Żyję tylko dzięki temu, że całkowicie zaufałem i zawierzyłem Matce Jasnogórskiej — zapewnia pan Ryszard. — Wszystko, co dzieje się w moim życiu, ofiarowuję Jej. Wiem, że bez wiary nie można żyć i kiedy jestem już przed obrazem Matki, zanoszę jej swoje radości i smutki, a Ona jest dla mnie łaskawa. W każdym moim dniu czuję Jej moc i opiekę. — Pan Ryszard nie ma co do tego wątpliwości.
Mężczyzna w 2011 roku poważnie zachorował. Okazało się, że to nowotwór złośliwy.
— Jestem po dwóch poważnych operacjach i 38 naświetlaniach. Siły do walki zawsze szukałem w modlitwie do Matki Bożej — mówi. — I co roku padam do stóp Jasnogórskiej Matki, żeby podziękować Jej za każdy dzień mojego życia. Również co roku obiecuję Jej, że jeśli mi pozwoli, to wrócę, aby Jej się pokłonić. Do domu wracam spokojny, pełen energii i wiary, że będzie dobrze. Wiem, że jeśli się Jej zaufa, to ona daje nam siłę i zdrowie. W moim przypadku tak jest. Wiara trzyma mnie przy życiu. Mam 71 lat, pokonałem nowotwór, jestem na lekach, ale żyję!

Joanna Karzyńska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Loan Offer Apply Now #2833989 | 197.210.*.* 12 gru 2019 13:46

  Czy szukasz środków na spłatę kredytów i długów? {NeoGrowthsCredit@gmail.com}. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek, udzielamy pożyczek o oprocentowaniu 1,00%. Zainteresowani wnioskodawcy powinni skontaktować się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: NeoGrowthsCredit@gmail.com Proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy poniżej: - Pełne imię: - Potrzebna kwota pożyczki: - Czas trwania pożyczki: - Miasto / kraj: - Telefon: - Jak o nas usłyszałeś: Czy potrzebujesz pożyczki na konsolidację swojego zadłużenia na poziomie 1,0%? JEŚLI TAK, napisz do nas z wymogiem pożyczki. Prosimy o kontakt poprzez e-mail: NeoGrowthsCredit@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Szczytnianin #2777445 | 89.228.*.* 15 sie 2019 21:47

  Minus 20% procent. Nic dodać nic ująć, elegent nie mylić z inteligentem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages