Trzeba kultywowaći promować dziedzictwo kulturowe regionu

2019-08-02 10:00:00(ost. akt: 2019-08-01 23:04:13)

Autor zdjęcia: Muzeum Mazurskie w Szczytnie

O tradycjach, dziedzictwie kulturowym i atrakcjach XXI Jarmarku Mazurskiego rozmawiamy z Klaudiuszem Woźniakiem kierownikiem Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Impreza odbędzie się już w sobotę 3 sierpnia na Placu Juranda.
Jak i kiedy narodził się pomysł zorganizowania Jarmarku w Szczytnie? Jakie są jego motywy przewodnie?
- Jarmark Mazurski w Szczytnie został zorganizowany po raz pierwszy w 1999 roku przez Muzeum Mazurskie w Szczytnie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Pierwszy Jarmark towarzyszył otwarciu wystawy „Polskie stroje ludowe” wypożyczonej z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Niewątpliwie najważniejszym przesłaniem jarmarku jest kultywowanie i promocja dziedzictwa kulturowego regionu w jego szerokim spektrum, z uwzględnieniem sztuki i rękodzieła ludowego, kulinariów oraz muzyki ludowej.

Jakie atrakcje organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i turystów na tegoroczną edycję Mazurskiego Jarmarku?
- Podczas tegorocznej edycji Jarmarku, tak jak w latach ubiegłych pojawi się około 60 stoisk. Prezentowane będą na nich wyroby tkackie, koronkarskie, malarstwo, rzeźba. Odbędą się pokazy ginących zawodów w zakresie garncarstwa, kowalstwa, płatnerstwa, kaletnictwa czy wikliniarstwa. Nie zabraknie oczywiście kulinariów, które stanowią również bardzo ważny element regionalnego dziedzictwa kulturowego w formie wyrobów pszczelarskich, tradycyjnych wędlin, smalcu czy domowego pieczywa wytwarzanego w oparciu o tradycyjne receptury. Całemu Jarmarkowi towarzyszyć będą ze senny zespoły muzyki ludowej, biesiadnej oraz folkowej w tym goście z Litwy – polski zespół wokalny „Mejszagolanki” działający przy oddziale Muzeum Etnograficznego w Niemenczynie.

Czeka nas prawdziwa uczta dla ciała i ducha... Czy udział w wydarzeniu wezmą tylko twórcy i rzemieślnicy z Warmii i Mazur?
- Tradycyjnie otwieramy się również na twórców z poza Warmii i Mazur a w szczególności z ościennych regionów – np. Mazowsza czy Podlasia. Pojawią się również wystawcy z Litwy.

Mazurski Jarmark to impreza z wieloletnią już tradycją...
- Tak, w tym roku będzie to już XXI edycja tego wydarzenia. Od początku organizowana głównie przez Muzeum Mazurskie w Szczytnie przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwa Powiatowego w Szczytnie, Miasta Szczytno, a w ostatnim czasie również Mazurskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Partycypacja tylu podmiotów oraz frekwencja uczestników udowadnia nam, że warto tą wieloletnią tradycję kontynuować

W tym roku XXI Mazurski Jarmark został połączony z XII Świętem Mazurskiego Kartoflaka.
- Tak, w tym roku dodatkową atrakcją będzie połączenie Mazurskiego Jarmarku ze Świętem Mazurskiego Kartoflaka, jego konkursowym charakterem w zakresie tradycyjnych wyrobów ziemniaczanych. Tym bardziej miło nam zaprosić na tegoroczną, rozbudowaną edycję XXI Jarmarku Mazurskiego do Szczytna, która odbędzie się 3 sierpnia w centrum miasta na Placu Juranda.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5