Kulinarna interpretacja wiersza

2019-04-27 13:39:39(ost. akt: 2019-04-27 13:42:00)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

W Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie odbył się I Powiatowy konkurs literacko – kulinarny „Smaki literatury”. Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu zostali Wiktoria Parzych i Oskar Nowak, którzy przygotowali kaczkę marynowaną w soku lipowym.
Tematem konkursu były potrawy kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowane klasyczną literaturą polską. Konkurs wsparło Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, które wystawiło swojego reprezentanta do prac w jury konkursowym.

Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli nauczyciele pani Ewa Napiórkowska i pan Michał Denesiuk. W konkursie wzięli udział reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych powiatu (3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 1 i 3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 2 Szczytnie). Konkurs patronatem objął Strosta Sczycieński Jarosław Matałch. Dwuosobowe zespoły stanęły przed zadaniem literacko kulinarnym polegającym na napisaniu pracy literackiej, w której przedstawiony miał być przepis/receptura na potrawę kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowaną dowolnym fragmentem utworu literackiego z klasycznej literatury polskiej. Z nadesłanych prac zespół złożony z ekspertów literackich i kulinarnych wybrał 6 najciekawszych , których autorzy w czwartek 11.04.2019 w ZS nr 2 w Szczytnie przygotowali swoje dania opisane w pracach literackich z pomocą szefów kuchni z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, każdy zespół miał w swoim składzie losowo wybranego szefa kuchni, który wspomagał uczniów w gotowaniu literackich specjałów.

Zmagania literacko - kulinarne oceniało profesjonalne jury, którego przewodniczącym był Ireneusz Koniuszek szef kuchni Hotelu Zamek Ryn, członek Stowarzyszenia Kucharzy Polskich i opiekun merytoryczny z ramienia stowarzyszenia ZS nr 2 w Szczytnie będącego Kuźnią Talentów Kulinarnych SKP, którego w ocenach wspomagali Bożena Kaczmarczyk szef kuchni Zajazd Tusinek i Bartosz Majchrzak szef kuchni Amore Mio restauracja Pizza&Grill z Elbląga oraz eksperci języka polskiego Ewa Napiórkowska i Marta Kaczmarczyk. Młodzi amatorzy literackiego gotowania przygotowali następujące dania: „Pierś z kaczki marynowana w soku lipowym/ chips z kapusty / kasza orkiszowa z orzechami i żurawiną/ sos na bazie piwa karmelowego/ tłuczone jabłka z czarnuszką/ puder z jarmużu/ puree z czerwonej kapusty” inspirowana wierszem J. Kochanowskiego „Na lipę”, „Chmurne dzyndzałki” inspirowane fragmentem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Indyk w sosie malinowym” dla którego inspirację stanowił Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku”, „Pijany kurczak” inspirowany wierszem Wacława Potockiego „Niechaj śpi pijany”, „Placuszki ziemniaczane z twarożkiem (Plince z pomoćką)” dla których fundament stanowił fragment o wykopkach W. S. Reymonta z dzieła „Chłopi, tom I –Jesień, a Małgorzata Kalicińska i jej „Dom nad rozlewiskiem” stał się inspiracją dla „Mazurskiego placka z truskawkami.”

W konkursie zwyciężyli Wiktoria Parzych i Oskar Nowak z ZS nr 2 w Szczytnie z IV klasy TŻIUG, którzy urzekli jury swoja interpretacją kulinarną wiersza „Na lipę” i smakiem kaczki marynowanej w soku lipowym otrzymując pamiątkowy puchar dla najlepszej drużyny. Wyróżnienie otrzymały za dzyndzałki Kinga Ciszkowska i Karolina Korzeniecka z III ZSZ Kucharz także z ZS nr2 w Szczytnie. Uczniowie z ZS nr1 też wykazali się dużą kreatywnością i wysokimi umiejętnościami kucharskimi nie odstając od młodzieży kształcącej się na co dzień w szczycieńskim gastronomiku. Konkurs był okazją do wykazania się kreatywnością i pomysłowością, integracji młodzieży, odkrywania nowych smaków oraz poznawania literatury przez gotowanie i gotowania przez literaturę, a także dziedzictwa literackiego oraz kulinarnego kraju i regionu.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5