środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Zmiana wyroku za przestępstwa korupcyjne w WSPol w Szczytnie

2019-04-18 12:03:35 (ost. akt: 2019-04-18 12:00:46)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie odwoławczej Marka D. oskarżonego o przestępstwa korupcyjne w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Sąd uniewinnił go od popełnienia jednego z zarzucanych mu czynów i obniżył karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Rejonowego w Szczytnie pod koniec kwietnia 2015 roku. Prokurator oskarżył Marka D. o popełnienie trzech przestępstw.

W pierwszym zarzucie został on oskarżony o to, że w 2011 roku, jako naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w związku z przetargiem na remont jednego z budynków uczelni, zażądał od przedsiębiorcy korzyści majątkowej w kwocie 30 tys. zł w zamian za uzyskanie przez współpracującą z nim firmę kontraktu na podwykonawstwo w tym zamówieniu publicznym.

Drugi zarzut przedstawiony Markowi D. dotyczył przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w 2011 roku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz przedsiębiorstwa prowadzonego przez Krzysztofa K. (oferenta w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego WSPol w Szczytnie na przebudowę jednego z budynków uczelni) oraz działania na szkodę interesu publicznego zamawiającego i interesu prywatnego innego przedsiębiorcy.

Zobacz także: Jest wyrok za przestępstwa korupcyjne w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Zapadł wyrok przeciwko byłem naczelnikowi Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami w WSPol w Szczytnie i przedsiębiorcy Krzysztofowi K, którzy...
Zobacz także: Nieprawidłowości w WSPol. w Szczytnie. CBA wszczęło śledztwo Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Zakończona kontrola białostockiego CBA dotycząca przebudowy strzelnicy w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie wykazała szereg nieprawidłowości. Teraz będzie...
W trzecim zarzucie Marek D. został oskarżony o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych poprzez utrudnianie przetargu publicznego w 12 innych postępowaniach prowadzonych w latach w 2008 – 2011 w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. W tej samej sprawie prokurator oskarżył również przedsiębiorcę budowlanego Krzysztofa K. Odpowiadał on za pomocnictwo w popełnieniu jednego z przestępstw korupcyjnych zarzucanych Markowi D.

Sąd Rejonowy w Szczytnie wyrokiem z dnia 12 czerwca 2018 roku uznał obu oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanych im czynów.

Marek D. został za to skazany na karę łączną 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę łączną grzywny w wysokości 30 tys. zł. Sąd orzekł wobec niego również środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowiska związanego z gospodarowaniem środkami publicznymi na okres 8 lat.

Krzysztof K. został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat tytułem próby. Sąd wymierzył mu również karę grzywny w kwocie 22,5 tys. zł oraz środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z postępowaniami o udzielenie zamówień publicznych na okres 3 lat.

Obrońca Marka D. wniósł apelację od powyższego rozstrzygnięcia.
Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 29 marca 2019 roku zmienił zaskarżony wyrok w znacznej części poprzez m.in. uchylenie rozstrzygnięcia dotyczącego kary łącznej pozbawienia wolności i grzywny, uniewinnienie Marka D. od popełnienia trzeciego z wyżej wymienionych zarzucanych mu czynów oraz wymierzenie mu kary łącznej 2 lat pozbawienia wolności.

Wyrok sądu I instancji (w tym orzeczenie o grzywnie w kwocie 20 tys. zł za jeden z zarzucanych Markowi D. czynów) w pozostałym zakresie został utrzymany w mocy.

Wyrok w powyższej sprawie jest prawomocny.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marek #2719754 | 176.97.*.* 19 kwi 2019 20:38

  Warto się odwoływać. Wysoki Sąd bywa łaskawy i za korupcję zasądza śmieszne kary. W Polsce warto kraść. Dostał 2 lat wyjdzie po roku i bedzie korzystał z łapówek które nie zostały wykryte. Powinno dziadzisko dostać przynajmniej dwukrotną grzywnę jakiej żądał od przedsiębiorców

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Sądownictwo w Polsze leży i kwiczy #2719283 | 188.146.*.* 18 kwi 2019 22:58

  Wśród policjantów bywają przestępcy jak np mój teść. Wysoki Sond nawet nie wziął pod uwagę faktu że to jest emerytowany pies, a powinien jako okoliczność obciążającą. Policjanci w Sondzie traktowani są jak bogowie!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mama #2719189 | 178.36.*.* 18 kwi 2019 19:47

   CZyzby to trzecie przestepstwo popelniono przez roztargnienie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages