Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Przemocy wobec kobiet mówimy NIE

2018-11-29 14:13:09 (ost. akt: 2018-12-07 12:10:57)
przemoc wobec kobiet

przemoc wobec kobiet

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

„Otwarte Drzwi” to hasło kampanii zwracającej uwagę na różne postaci przemocy, której doświadcza wiele kobiet od dzieciństwa do późnej starości. Kampania ta ma pokazywać mechanizm, powodujący, że wchodzą one w rolę ofiary.

Kampania Białej Wstążki to największa międzynarodowa akcja prowadzona w ponad 55 krajach świata, trwająca co roku od 25 listopada do 10 grudnia, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Działania podejmowane w trakcie trwania kampanii mają dotrzeć do jak największej liczby osób, które doświadczają przemocy, i tych, które stosują przemoc. Akcja ma uświadomić, że każdą taką sytuację można przerwać, a ofiara lub sprawca mogą otrzymać wsparcie.

Kobiety coraz częściej padają ofiarą przemocy – zarówno psychicznej i seksualnej, jak również fizycznej. Zjawisko jest na tyle powszechne, że można o nim mówić jako o problemie globalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ofiarami przemocy jest już ponad jedna trzecia kobiet na całym świecie. Przemoc może dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Oprawcami najczęściej są właśni mężowie lub partnerzy, którzy swoją agresję wyładowują bez konkretnego powodu. Skrzywdzone i pobite ofiary często zmagają się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również z zaburzeniami psychicznymi, stresem oraz depresją. Niestety nie są to jedyne skutki przemocy, ponieważ w jej wyniku może dojść również do zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz uzależnień alkoholowych.
Ogólnoświatowa kampania pod nazwą „Biała wstążka” ma na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Została stworzona przez mężczyzn i to głównie do nich jest kierowana. Symbolem kampanii jest biała wstążka, która stała się znakiem poparcia dla równych praw dla kobiet, a także znakiem sprzeciwu wobec przemocy skierowanej przeciwko kobietom, w tym także przemocy w rodzinie. Noszenie białej wstążki jest także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet to międzynarodowa akcja organizowana przez Center for Women's Global Leadership. Poświęcona jest ona wspieraniu i koordynowaniu działań mających na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym oraz międzynarodowym.
- Nie znamy w pełni skali zjawiska przemocy, bo kobiety nadal wstydzą się, boją, czują się obwiniane za przemoc, która jest wobec nich stosowana. Według danych Agencji Praw Podstawowych co piąta Polka doświadczyła przemocy, to ponad cztery miliony kobiet" - powiedziała zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek.
Kampania prowadzona będzie w mediach społecznościowych w ramach międzynarodowej akcji 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet, czyli między 25 listopada a 10 grudnia. Wybór tych dat nie jest przypadkowy: 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

- W okresie od 01.01.2018r. do 31.10.2018r. sporządzono 91 formularzy Niebieskiej Karty , w tym 80 stanowiło wszczęte procedury, natomiast 11 było kolejnymi w już prowadzonych procedurach przeciwdziałania przemocy w poszczególnych rodzinach - informuje Ewa Szczepanek rzecznik prasowy Komeny Powiatowej Policji w Szczytnie. - Założenie Niebieskiej Karty jest jednocześnie zainicjowaniem procedury przeciwdziałania przemocy w rodzinie, gdzie zawsze wskazana jest osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc. W wymienionym okresie tego roku sporządzono 91 formularzy, gdzie 3 osoby to były kobiety, natomiast 88 to mężczyźni. Najczęściej występującymi formami przemocy są: fizyczna - 76 oraz psychiczna - 91.

Tu można znaleźć pomoc
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie dyżurują całodobowo aby pomóc potrzebującym, dotkniętym różnymi formami przemocy. Każda osoba, która doświadcza przemocy może skontaktować się osobiście z jednostką policji na ul. Piłsudskiego 39 w Szczytnie lub telefonicznie pod numerami telefonów: 997, 89 623-22-00, 89 623-22-40. O pomoc można zwrócić się również do policjantów dzielnicowych dzwoniąc na ich telefony służbowe lub przesyłając informacje drogą mailową. Wykaz imienny policjantów dzielnicowych oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie w zakładce : Dzielnicowy.

W związku z kampanią 1 grudnia dyżury informacyjno-wspierające i interwencyjne w Szczytnie od godiny 8.00 fdo 12.00 pełnić będą specjaliści.
Tego samego dnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Psymiu w godz. 10-13 bezpłatnych porad i konsultacji udzielać będą: przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Dzielnicowy, kierownik MGOPS. Pomoc możan będzie uzyskać również tego dnia w godzinach 9.00 - 11.00 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętajnie.
Na dyżury specjalistów w ramach kampanii edukacyjnej na temat przeciwdziałania przemocy w szkołach zaprasza także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielbarku.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wzburzona #2636016 | 77.182.*.* 2 gru 2018 23:35

  Jak durna i pijaczka to sie odchodzi a nie łapy wyciaga

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. no to już za wiele #2633896 | 87.205.*.* 29 lis 2018 14:28

  kiedy za te baby się wezmą ? durne i pijaczek nie brakuje wsród nich

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages