środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Czy kandydaci na burmistrza Szczytna mają pomysł jak przeciwdziałać bezrobociu?

2018-09-24 09:33:19 (ost. akt: 2018-09-24 09:37:32)

Już za miesiąc pójdziemy d urn, by zagłosować w wyborach samorządowych. Przybliżamy Państwu sylwetki kandydatów na burmistrza Szczytna oraz ich programy. W tym tygodniu zapytaliśmy ich o pomysły na przeciwdziałanie bezrobociu.

Na stanowisko burmistrza Szczytna ubiega się piątka kandydatów. Zapytaliśmy startujących na ten urząd o ich pomysły i sposoby na to, żeby zagwarantować pracę mieszkańcom naszego miasta, ściągnąć tu inwestorów, zmiejszyć bezrobocie i zatrzymać młodych ludzi w Szczytnie? Oto odpowiedzi jakie otrzymaliśmy:

Danuta Górska, ubiegająca się o reelekcję, "Z Górską dla Szczytna": W Szczytnie bezrobocie nie jest aż tak wysokie, porównując do innych miast w naszym województwie. Rozwijają się zakłady pracy i firmy świadczące różne usługi. Cieszy nas to ogromnie, gdyż wiele osób znalazło w tych zakładach pracę. Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Szczytna, którzy inwestują, przez co tworzą również nowe miejsca pracy, mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości. W ten sposób wspomagamy rozwój gospodarczy Szczytna i zmniejszamy bezrobocie, w szczególności poprzez zainteresowanie inwestorów pobudzeniem rynku pracy w naszym mieście.
Jeśli młodzi ludzie będą mieli pracę i mieszkanie to chętniej będą rozważać pozostanie w kraju. Jako miasto zapewniamy wszystkim dzieciom miejsca w przedszkolach i podjęliśmy już działania, aby również wszystkie dzieci miały miejsca w żłobkach. Jest to bardzo ważne dla ludzi młodych. Pojawiają się też nowi inwestorzy, którzy będą poszukiwać pracowników, wśród nich są też mieszkańcy naszego miasta, którzy powracają z zagranicy i tu inwestują. Rynek pracy na pewno się powiększy, więc osób, które do tej pory wyjeżdżały również będzie mniej. Mieszkania komunalne, które budujemy, stwarzają możliwość łatwiejszego uzyskania własnego dachu nad głową. Miejsca do rekreacji i wypoczynku, organizowane wydarzenia kulturalne i sportowe oraz możliwość uczestniczenia dzieci i młodzieży w zajęciach organizowanych przez MDK , Bibliotekę Miejską oraz stowarzyszenia i kluby sportowe, też nie są bez znaczenia. Szczytno jako jedno z niewielu miast powiatowych, a może jedyne w kraju, daje możliwość kształcenia, od żłobka, po wyższą uczelnię. To wszystko może wpłynie na to, że osoby, które się tutaj urodziły, nie zechcą opuszczać rodzinnych stron.

Aneta Lenard "Aktywne Szczytno": Zagwarantowanie pracy mieszkańcom Szczytna byłoby „kiełbasą wyborczą”, a nie chcę obiecywać nic, czego nie będę mogła zrealizować. Niestety, przez wiele lat w sprawie tworzenia miejsc pracy w naszym mieście nie zrobiono nic, więc sytuacja nie zmieni się od razu po wyborze nowego burmistrza. Wiem ile czasu i wysiłku kosztowało stworzenie mojego przedszkola, dlatego wiem też, że działania w celu tworzenia nowych miejsc pracy muszą mieć charakter długofalowy i szczegółowo zaplanowany.
Przede wszystkim trzeba skupić wysiłki na próbach ściągnięcia do miasta przemysłu, podobnie jak miało to miejsce w niedalekim Wielbarku, a ostatnio też w Biskupcu. Do tego konieczne będzie zatrudnienie specjalistów. Kolejną dziedziną gospodarki, która może dać dodatkowe miejsca pracy w Szczytnie jest turystyka. Jednak konieczne są dwie sprawy: promocja miasta prowadzona systematycznie i fachowo oraz pomysł na turystykę w mieście. Plan działań w obydwu tych kierunkach, powinien być wypracowany jak najszybciej po wyborach. Powinien on powstać w konsultacjach ze szczycieńskimi przedsiębiorcami z branży turystycznej, bo to oni właśnie, skoro utrzymują się na rynku w tak trudnych warunkach, najlepiej wiedzą jak turystykę rozwijać.

Zbigniew Gontarzewski, PiS: W Szczytnie zjawisko jest o wiele poważniejsze. Mamy do czynienia z wyludnianiem się miasta. Wzorem naszych sąsiadów jak np. w Chorzelach czy Przasnyszu aby w ogóle konkurować o inwestorów musimy w pierwszej kolejności pozyskać i przygotować tereny inwestycyjne. To dopiero pozwoli wykorzystać fakt, że obecnie cała Polska jest specjalną strefą ekonomiczną. Nowi inwestorzy będą mogli u nas uzyskać zwolnienia podatkowe na 10-15 lat, ponieważ warunki uzyskania pomocy są uzależnione m.in. od stopy bezrobocia
w powiecie oraz wielkości przedsiębiorcy. Powinniśmy również wykorzystać zapowiedź wparcia rządu w odbudowie przetwórstwa rolno-spożywczego. W naszym powiecie mamy takie atuty jak produkcja roślinna, zwierzęca czy bogate zasoby leśne. Nie wolno jednak zapominać o aktywnym wspieraniu lokalnych przedsiębiorców, czy systematycznym wykorzystywaniu klauzuli społecznej przy inwestycjach miejskich. Możliwości wpływania na tworzenie nowych miejsc pracy jest bardzo wiele. Trzeba tylko chcieć je wykorzystać. Do zatrzymania młodych ludzi nie wystarczy tylko praca czy mieszkanie. Powinniśmy im zaoferować nietuzinkową, atrakcyjną i bardzo szeroką ofertę rozwoju i spędzania wolnego czasu. Dla aktywnych np. ścianka wspinaczkowa, tor motocrossowy a dla innych rozgłośnia radiowa czy klub studencki. Trzeba wsłuchiwać się w ich głos i realizować te pomysły.

Krzysztof Mańkowski, "Razem dla Mieszkańców": Szczytno jako stolica regionu, jeżeli chce jeszcze wykorzystać swoją szansę i swój ogromny potencjał, musi ściśle współpracować z powiatem i gminą.
Po pierwsze: Razem opracujemy wspólny program pozyskiwania inwestorów. Po drugie: Zbuduję w Urzędzie Miejskim zespół, który będzie miał bardzo otwarte podejście do wszystkich inwestycji nawet tych najmniejszych. Zespół ten wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom, będzie ułatwiał przebrnięcie przez biurokratyczne zawiłości, które skutecznie potrafią odstraszyć najbardziej cierpliwego inwestora, zwłaszcza zagranicznego. Po trzecie: W Szczytnie musi uruchomić się reakcja łańcuchowa-jedna inwestycja ściąga następną. Po czwarte: Miasto nie ma tworzyć miejsc pracy, miasto ma wspierać przedsiębiorców szczególnie lokalnych, aby się rozwijali. To jeden z najważniejszych punktów mojego programu wyborczego- zielone światło dla przedsiębiorców z naszego miasta. W tym celu powołam przy burmistrzu Gospodarczą Radę Konsultacyjną. Po piąte: Za pieniędzmi i inwestorami się jeździ. Moje doświadczenie samorządowe i kontakty osobiste wykorzystam na rzecz naszego miasta, co już wdrożyłem w czyn. Za mną trzecie kolejne spotkanie z przedstawicielami grupy kapitałowej jednej z wiodących firm branży spożywczej, która jest bardzo mocno zainteresowana dużą inwestycją na Mazurach. Zrobię wszystko, aby została zlokalizowana ona w Szczytnie lub okolicach. Po szóste: Stworzę „model turysty”, którego Szczytno chce przyciągnąć, a to w konsekwencji musi dać miejsca pracy w tej dziedzinie. Szczytno należy nie tylko remontować, ale przede wszystkim rozruszać.
Jeżeli chodzi o młodych ludzi to problem nie tylko Szczytna. Młodzi uciekają z małych miast do większych, a z większych do aglomeracji. Uważam, że może ich zatrzymać w mieście tylko jakość życia. Będę chciał pokazać, że jest sens bycia lokalnych inżynierem, nauczycielem czy nawet dobrym szewcem.Podczas wielu spotkać, kiedy konsultowaliśmy program wyborczy młodzi mieszkańcy Szczytna, sygnalizowali nie tylko problemy z pracą, a przede wszystkim problem braku mieszkań. Młodzi potrzebują wsparcia w zakresie mieszkaniowym i takie wsparcie otrzymają w postaci programu budowy mieszkań dla młodych mieszkańców Szczytna, których nie stać na zaciągnięcie kredytu w banku. Zasady będą proste: najemca opłaca czynsz i miesięczną ratą na poczet wykupu mieszkania. Miasto zaciąga kredyt na budowę bloku, później mieszkania przechodzą na własność tych, którzy spłacali kredyt. Młodzi mieszkańcy ponadto są zainteresowani tym, by miasto odpowiadało na ich potrzeby również w zakresie kultury, sportu i rozrywki. W tym zakresie również przedstawiłem szereg propozycji w programie wyborczym , z którym można się zapoznać na naszej stronie internetowej.

Rafał Jan Wilczek, "Wszystko dla Szczytna": Pytanie jest bardzo przekrojowe i porusza kilka wątków, warto więc sformułować planowane działania w sposób syntetyczny.
Po pierwsze: strategia. Należy dokonać strategicznej oceny mocnych stron naszego miasta, jego szans - czy są właściwie wykorzystane? Bliskość lotniska w Szymanach, skomunikowanie z systemem dróg ekspresowych, dostępność zasobów: drewna, ludzi, wody, produktów rolnych, etc.
Po drugie: zasoby. Należy przeprowadzić pełną inwentaryzację posiadanych zasobów: nieruchomości - pod budownictwo mieszkaniowe i inwestycje, stworzyć strefy aktywności gospodarczej oferujące w pełni uzbrojone działki, zasoby komunalne - uaktywnić funkcjonowanie spółek miejskich - konieczna jest pilna modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa kanalizacji i wodociągów, trzeba opracować plan zachowania zasobów przyrodniczych - wody w mieście, zieleni i jakości powietrza.
Po trzecie: edukacja. System edukacji zawodowej powinien być dostosowany do potrzeb rynku, trzeba upowszechniać naukę języków obcych, oraz dostępność do sieci szerokopasmowego internetu, należy poszerzać miejską ofertę kulturalną i sportową.
Po czwarte: inwestycje. Utworzenie Szczycieńskiej Agencji Rozwoju i Promocji, w celu opracowania wspólnej oferty
gospodarczej z gminami powiatu szczycieńskiego, rozwój programu ulg podatkowych dla nowych firm.
Po piąte: oferta dla młodych:drożenie programu POWROTY, dedykowanego młodym wracającym do Szczytna po studiach lub pracy za granicą; pomoc w powstawaniu nowych firm, inkubatory przedsiębiorczości, tanie biura do wynajęcia, granty na innowacje; rozwój budownictwa mieszkaniowego; opieka nad matką i dzieckiem - miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego.
Dobrze wykształcony młody człowiek, znający języki i potrafiący korzystać z internetu posiada wszelkie możliwości wyboru swojej życiowej drogi, mądrość władz samorządowych polega na stworzeniu takich warunków aby te życiowe decyzje młody człowiek wiązał z miastem w którym się urodził i wychował.To jest synteza działań z programu KW „Wszystko dla Szczytna”

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyborca #2590905 | 83.9.*.* 29 wrz 2018 00:34

  A proces lustracyjny byłego posła Krzyśkowa to się skończył? Ktoś coś wie? On teraz prezesem jest znowu w agencji energetycznej? To prawda? Słyszałem, że on też w akwakulturze działa. Jak ktoś wie - wpisujcie. Bo gość kandyduje w wyborach. Chcemy rzetelnych informacji o nim.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. M&M #2588779 | 37.109.*.* 25 wrz 2018 17:16

  Czytam słowa Jaśnie nam panującej i nie wierzę. Nie daje wiary jej słowom. Po raz kolejny powtarzam w mieście nie ma żłobka, jest oddział żłobkowy o którego rozszerzenie walczyły matki i ojcowie! Przez kilka lat gdy nadchodzila pora zapisu dziecka do żłobka rodzice stali kilka dni wcześniej dzień i noc by zapisać swoje dziecko. Co zrobiła Pani Burmistrz? Nic! W tym roku było inaczej. Rodzice powiedzieli DOSC zbierali podpisy, spotykali się by razem rozwiązać ten problem. Na radnych miasta na palcach jednej ręki mogli liczyć. Idę dalej, Szkoła Podstawowa? Może dam przykład szóstki? Do niedawna w chodniku mega dziura, grzyb na ścianie, sam jej widok wola o pomstę do nieba a na modernizację budynku Burmistrz w roku 2018 wydała tyle ile ja na remont łazienki w bloku z lat 90. DOSC mydlenia oczu, zmiany szyldów itd. dajcie miastu oddychać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Figur #2588171 | 148.122.*.* 25 wrz 2018 06:49

   Panie Wilczek nie ma Pan pojęcia o byciu bezrobotnym i szukaniu pracy.... Nawet przed konkursem w Purdzie już Pan ogłosił że będzie tam pracował.... Jasnowidz czy.....?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Szczytnianin #2588037 | 78.131.*.* 24 wrz 2018 21:14

   Patrząc na kandydatów to jedynie Pan Gontarzewski i Pani Lenard nie są powiązani z całą tą śmietanką PSL/PO/SLD która doprowadziła miasto na skraj ubóstwa. Dlatego zwykli mieszkańcy widzą że niema sensu głosować/stawiać na ludzi którzy nic nie zrobili przez tyle lat dla miasta. Co prawda elektorat PSL/PO/SLD jest zatrudniony w samorządzie i jest to rzesza wyborców ale czas na zmiany. Po drugie ludzie widzą że kandydaci się przefarbowali z PSL/SLD/PO, w pseudo DLA SZCZYTNA czyżby się wstydzili swoich korzeni. Pieniądze niestety płyną po linii partyjnej także pseudo DLA SZCZYTNA nie będą w stanie pozyskać pieniędzy, tak samo jak nie potrafili pozyskać od swoich PSL/PO/SLD.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. xyz #2587934 | 89.228.*.* 24 wrz 2018 19:34

   Panie Gontarzewski, na tym torze motocrossowym to chyba pański szef na kocie będzie jeździł, ale pomysł. Zaś wsłuchiwanie się w głos ludzi to już pańska partia pokazała jak się wsłuchuje, kłamstwo i obłuda i podłość na całego!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages