Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Jubileusz 65-lecia KŁ "Żbik"

2018-09-23 11:34:22 (ost. akt: 2018-09-23 09:36:04)

Autor zdjęcia: Grzegorz Siemieniuk

Członkowie Koła Łowieckiego „Żbik” świętowali 65-lecia jego istnienia. Główne uroczystości odbyły się w kościele Świętego Krzyża w Szczytnie. Odznaczenia wręczono tym, którzy wyróżnili się pracą na rzecz łowiectwa.

Szczycieński „Żbik” powstał we wrześniu 1953 roku przy Komendzie Powiatowej MO w Szczytnie. W roku 1979 nastąpił rozłam koła na Koło Łowieckie „Żbik” Szczytno i Koło przy Wyższej Szkole Oficerskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Szczytnie.
Obecnie koło dzierżawi dwa obwody łowieckie: o łącznej pow. 13,5 tys. ha, w tym powierzchni leśnej 3,5 tys. ha. W większości są to tereny polne w kategorii słabej. Poluje się głównie na zwierzynę grubą jelenie, dziki, sarny. Ze zwierzyny drobnej dominującym gatunkiem są lisy oraz coraz liczniejsze zające. Koło uczestniczy w odnowie populacji kuropatwy, co roku w obwody jest wypuszczane ok. 100 sztuk tych kuraków. Od kilku lat szczególny nacisk kładzie się na redukcję lisa, co bezpośrednio przekłada się na wzrost populacji zająca. W roku 2008 z okazji jubileuszu 55-lecia koło otrzymało swój sztandar. W minioną sobotę 15 września szczycieński „Żbik” obchodził jubileusz 65-lecia. Z tej okazji w kościele Świętego Krzyża w Szczytnie odprawiono uroczystą mszę św., która celebrował kapelan myśliwych dziekan ks. Andrzej Wysocki. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Najwyższym odznaczeniem w Polskim Związku Łowieckim „Złomem” „ZŁOM-em” udekorowano sztandar KŁ „Żbik” Szczytno. Decyzją Kapituły Odznaczeń Łowieckich „Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej” odznaczeni zostali: Jan Balicki, Kazimierz Kiedrowski i Krzysztof Buła. Z kolei „Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej” otrzymali: Adam Domian i Janusz Tabęcki. „Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej” odznaczeni zostali: Stanisław Gąska, Mirosław Buła, Krzysztof Drężek, Łukasz Grzyb, Stefan Grzyb. Podczas uroczystości wręczono także „Medale Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur”. Te wyróżnienia otrzymali: Jan Balicki, Henryk Białczak, Adam Domian i Tadeusz Tomaszek. Decyzją Okręgowej Kapituły Odznaczeń Łowieckich „Medalem Zasłużony dla Okręgu Ostrołęckiego” odznaczeni zostali: Łukasz Różański, Zbigniew Różański, Dariusz Domian, Tadeusz Domian i Bolesław Woźniak. Tego dnia wyróżniono także osobę z spoza KŁ „Żbik” Szczytno. „Medalem Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno odznaczony został bowiem Klaudiusz Woźniak. Ważnym elementem sobotniej uroczystości było wręczenie Honorowego Kordelasa KŁ „Żbik” Szczytno. Otrzymali je: Czesław Przychodko, Kazimierz Samojluk i Henryk Wichowski.
W dalszej części uroczystości przeniosły się do restauracji „Zacisze” w Szczytnie, gdzie gości przywitał krótkim koncertem zespół SAKS &Bras Szczytno. Jubilaci i zaproszeni goście bawili się do białego rana podczas biesiady myśliwskiej.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages