środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Mamy już pięciu kandydatów do fotela burmistrza Szczytna

2018-09-15 09:30:33 (ost. akt: 2018-09-15 12:55:26)

21 października wybory samorządowe. Trwa kampania wyborcza. Chcemy przybliżyć Państwu sylwetki kandydatów na burmistrza Szczytna oraz ich programy. Zapytaliśmy wszystkich, co jest dla ich Małej Ojczyzny najważniejsze.

O fotel burmistrza Szczytna ubiegać się będzie piątka kandydatów: dwie panie i trzech panów. Zapytaliśmy chętnych do rządzenia o najważniejszy punkt ich programu wyborczego. Oto odpowiedzi jakie otrzymaliśmy:

Danuta Górska, ubiegająca się o reelekcję, "Z Górską dla Szczytna" : Przez 12 lat miałam niebywały zaszczyt i możliwość Państwa reprezentować, dbać o Państwa potrzeby i realizować wspólne cele. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia... więc działajmy dalej. Chciałbym, żeby wszyscy mieszkańcy naszego miasta czuli się w nim dobrze. Nie mogę powiedzieć, że któryś z punktów mojego programu wyborczego jest najważniejszy. Dla mnie ważna jest i edukacja, i infrastruktura drogowa, i problemy mieszkaniowe naszych mieszkańców i to, aby dla wszystkich chętnych było miejsce w przedszkolach i żłobkach. Priorytetowym zadaniem w kolejnej kadencji będzie planowanie i realizacja inwestycji zaspokajających właśnie najpilniejsze potrzeby naszych mieszkańców. Budowa mieszkań, termomodernizacja szkół oraz przedszkoli, modernizacja oświetlenia, bezpieczeństwo i modernizacja dróg, wspieranie przedsiębiorców, lokalnych Stowarzyszeń i wszelkich form aktywności sportowo - rekreacyjnej i kulturalnej naszych mieszkańców, to kolejne z nich. Nie zapominamy o potrzebach naszych seniorów. To z myślą o nich powstaje właśnie Klub Seniora. Na jego utworzenie pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 132 tys. zł. z rządowego programu Senior plus. Obiekt już na początku 2019 roku zacznie funkcjonować. Nasze miasto jest coraz piękniejsze. Pozyskaliśmy dofinansowanie na rewitalizację zamku i budowę Centrum Nauki InnoPolice, na które mamy równiż pozwolenie na budowę. Oznacza to, że wbicie pierwszej łopaty na terenie budowy Centrum jest coraz bliżej.
Jako burmistrz Miasta Szczytno jestem otwarta na propozycje mieszkańców. Mam świadomość problemów, które stoją przed kolejną kadencją. Mam siły i doświadczenie w pracy samorządowej, a także jako osoba, która od urodzenia mieszka w Szczytnie, motywację do działania na rzecz dobra naszego miasta.

Aneta Lenard "Aktywne Szczytno": Musimy pamiętać, że w Szczytnie mieszka ponad 23 tyś. mieszkańców z których każdy ma inne potrzeby i oczekiwania wobec miasta. W programie wyborczym Aktywnego Szczytna trudno jest wskazać jeden najważniejszy punkt. Dla rodziców najważniejsze będą zapewne edukacja i służba zdrowia, dla ludzi młodych miejsca pracy i budownictwo mieszkaniowe, a dla kierowców dobre drogi. Uważam, że władze miasta z burmistrzem na czele, nie mogą skupiać się na jednej grupie mieszkańców, lecz powinny dbać o całość. Burmistrz, musi na bieżąco reagować na zaistniałe potrzeby w pierwszej kolejności te najbardziej palące. Teraz, będzie to o tyle trudne, że w ostatnich latach tych potrzeb nawarstwiło się sporo. Konieczne jest więc położenie nacisku na edukację, sport kulturę. Musimy też zbudować amfiteatr, ale do tego wszystkiego konieczne są odpowiednie fundusze, a te może nam dać jedynie rozwój gospodarki czyli przemysłu i turystyki. Ściągnięcie do miasta nawet małych przedsiębiorstw dających mieszkańcom pracę a miastu podatki, oznacza konieczność rozwoju infrastruktury. Natomiast rozwój turystyki wymusza promocję miasta, która w Szczytnie od kilku lat bardzo poważnie kuleje. Jak widać wszystkie te rzeczy zazębiają się i aby miasto rozwijało się, musimy działać wielopłaszczyznowo. Trzeba reagować na bieżące potrzeby miasta i mieszkańców, nie zapominając jednocześnie o konieczności spłaty kredytów zaciągniętych w ostatnich latach.

Krzysztof Mańkowski, "Razem dla Mieszkańców": Szczytno w ostatnich latach się zmieniło. To nie podlega dyskusji. Jednak ścieżka rozwoju obecnie zabrnęła w ślepy zaułek. Szczytno potrzebuje odnowy. Do głosu muszą być dopuszczeni mieszkańcy, którzy będą włączeni do aktywnego zarządzania sprawami miasta. Chcę, żeby mieszkańcy Szczytna mieli świadomość, że to jest ich miasto, uczestniczą w zarządzaniu tym miastem, że w końcu mają na coś wpływ.
Program wyborczy „Stowarzyszenia Razem dla Mieszkańców” z ramienia, którego kandyduję na Burmistrza, oparty został na pięciu filarach: Gospodarka miejska; Oświata, kultura, sport; Turystyka; Zdrowie i polityka społeczna; Bezpieczeństwo publiczne mieszkańców
Wszystkie filary są ważne, wszystkie istotne, a ich realizacja w ciągu pięcioletniej kadencji pozwoli nam na poważny skok do przodu.
Czas dużych projektów powoli mija. Teraz jest czas zadbania o mieszkańca, o to żeby miał komfort życia. Uważam, że najbardziej efektywne inwestycje to inwestycje w człowieka. Trzeba wyważyć proporcję pomiędzy polityką infrastrukturalną, a polityką społeczną, która stawia na ludzi. To klucz do sukcesu stworzenia miejsca, w którym po prostu będzie się fajnie żyło.
Kończymy obecnie szczegółowy plan rozwoju Szczytna, który uporządkuje planowanie krok po kroku: co?, gdzie?, kiedy? i skąd finansowanie?. Rozwój Szczytna nie może być tylko hasłem, a wydawanie niemałego miejskiego budżetu musi być racjonalne i na potrzeby, które zgłaszają mieszkańcy. Szczytnianie oczekują odczuwalnej poprawy jakości życia i to im zapewni realizacja programu wyborczego naszego stowarzyszenia, z którym w całości można zapoznać się na naszej stronie internetowej.

Rafał Jan Wilczek, "Wszystko dla Szczytna": Moje hasło przewodnie kampanii to: zadbam o mieszkańców, a najważniejszym punktem mojego programu wyborczego jest edukacja. To od dzieci i młodzieży należy zacząć budowanie naszego miasta, jako miejsca, w którym warto żyć i pracować.
Edukację uważamy za podstawową szansę rozwoju Szczytna i doprowadzimy do szerokiej społecznej debaty w sprawie funkcjonowania oświaty w mieście, skutkującej opracowaniem wieloletniego planu jej rozwoju. Dyrektorzy szkół powinni być prawdziwymi gospodarzami w swoich szkołach. Sposób zarządzania oświatą w mieście musi się zmienić. Standardem w naszych szkołach musi być zaplecze sportowe wraz z przyszkolnym boiskiem wielofunkcyjnym.
Działania jakie planujemy podjąć to: wyremontowanie wszystkich miejskich placówek oświatowych; wybudowanie sali gimnastycznej wraz z boiskiem wielofunkcyjnym przy każdej szkole; wybudowanie stadionu miejskiego lekkoatletycznego wraz z boiskiem piłkarskim; zagwarantowanie miejsc w żłobku i przedszkolu dla wszystkich chętnych; zapewnienie bezpłatnego posiłku dla wszystkich uczniów; uruchomienie programu dodatkowych pozalekcyjnych zajęć sportowych z wykorzystaniem miejskich obiektów sportowych, w tym bazy wodnej. Każdy młody Mazur ze Szczytna powinien umieć pływać, żeglować i udzielać pierwszej pomocy - to jest wyzwanie, z którym chcemy się zmierzyć! Przystąpimy do budowy miejskiego krytego basenu pływackiego z elementami aquaparku i wprowadzimy naukę pływania w każdej szkole; chcemy darmowych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci uczących się w naszych szkołach - docelowo dla wszystkich mieszkańców; utworzymy Szczycieński Ośrodek Edukacji Ekologicznej służący fachową pomocą w edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych; powołamy Młodzieżową Radę Miasta; zależy nam na budowie miniOrlików oraz rozbudowie skateparku.
Uważam, że nasze działania powinny zadowolić również rodziców i dziadków, bo mają na celu dbanie o ich dzieci i wnuki. Oczywiście, nie zapominamy o innych mieszkańcach Szczytna. Przygotowaliśmy również propozycje dla seniorów, rodziców, przedsiębiorców i osób niepełnosprawnych.

Zbigniew Gontarzewski, PiS: Nasze miasto jak powietrza potrzebuje przede wszystkim nowych miejsc pracy. W Szczytnie jak w soczewce widać zasadność propozycji rządu dotyczących odtworzenia przetwórstwa rolno-spożywczego w naszym kraju. Powiat szczycieński ma największą w skali województwa ilość bydła a nie ma zakładu, który by ten potencjał wykorzystał. Nie mniej ważną sprawą pozostaje konieczność rozwiązania problemu mieszkaniowego. To jednak musi być działanie wielopłaszczyznowe, od udziału w programie tanich mieszkań na wynajem „Mieszkanie+”, poprzez budownictwo komunalne i socjalne z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego a na atrakcyjnych ulgach miejskich nieruchomości budowalnych kończąc.
Pilnych i bardzo ważnych spraw jest o wiele więcej, lecz wspomniane wyżej wydają się być najważniejsze, ponieważ pozwolą zahamować niekorzystną tendencję wyludniania się naszego miasta. A jak wszyscy wiedzą mniejsza liczba ludności to mniejsze dochody a w konsekwencji samonapędzająca się spirala utrudniająca rozwój miasta i mieszkańców.
Oba działania będą swoistym impulsem dla kolejnych inwestycji bardzo oczekiwanych przez mieszkańców Szczytna. To np. budowa kompleksu basenowo-rekreacyjnego. Pozwali on przedłużyć sezon turystyczny a zarazem umożliwi naukę pływania dla naszych dzieci. Standardem wydaje się, że każde miasto aspirujące do miana turystycznego posiada także własną „starówkę”. Miejsce to nie powinno być terenem rekreacyjnym z ławeczkami, lecz dające impuls do inwestycji, aktywizujące właścicieli nieruchomości a w konsekwencji także wpływające na zasobność mieszkańców. To tylko kilka najważniejszych działań. Inne są propozycją rozwiązania problemów edukacji, wzbogacenia oferty turystycznej czy też aktywnej promocji naszego miasta. To piękne miejsce wymagające jedynie serca i dużo pracy. W zamyśle chodzi aby rozwój nie pomijał żadnej z grup mieszkańców czy żadnego z obszarów. Musi być jak najbardziej kompleksowy. Nie mamy już czasu na stagnację bo otoczenie szybko się rozwija i musimy próbować za nim nadążyć.

Komitety wyborcze mają czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do 26 września. Czy pojawi się kolejny kandydat na burmistrza Szczytna?

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PSL nie głosuję, nie ufam #2598290 | 83.6.*.* 9 paź 2018 23:17

  PSL, PO, inne partie schowane pod nazwami komitetów. Teraz widać jak bardzo wstydzą się swoich partii, mnie to nie dziwi. Ja na ich miejscu wstydziłabym się kandydować....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. LOLO #2590971 | 89.228.*.* 29 wrz 2018 07:59

  Jak widac tylko pan z PIS podal z jakiej partii ,a co z reszta panstwa,zapomnieli skad sie wzieli?..prosze podac w jakich partiach panstwo byli ,a moze teraz wstyd...?!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Arnold z Andersa #2581462 | 89.228.*.* 16 wrz 2018 12:32

  Zagłosuje na tego kto da spokój w Szczytnie. Ludzie maja dosyć wiecznych nocnych awantur na ul. Lipperta i 3 Maja. To ulice w centrum miasta ale żadnej na nich kamery(monitoringu). Sklep nocny "Japa" przeszkadza ludziom od ponad 20 lat. Wszyscy kolejni burmistrzowie maja to gdzieś. Nic dziwnego ze ludzie wyprowadzają się ze szczytna!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages