Poniedziałek, 20 sierpnia 2018. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

Mazurski Jarmark - impreza z wieloletnią tradycją

2018-08-01 12:18:29 (ost. akt: 2018-08-01 13:00:52) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Już w piątek, 3 sierpnia rozpocznie się dwudniowy Mazurski Jazz-Jarmark. Pierwszy dzień imprezy skierowany jest do fanów muzyki jazzowej, drugi dzień natomiast oczywiście Jarmark Mazurski, który wypełnią liczne stoiska z rękodziełem ludowym, regionalnymi kulinariami.

Wśród wielu działań i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w sezonie letnim w naszym regionie i powiecie szczycieńskim, a jest ich nie mało, szczególną rolę niewątpliwie mają te przedsięwzięcia, które nawiązują do dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Niekiedy mają mniejszy, kameralny wymiar, ale pozwalają nam przybliżać pewne wartości wynikające z tradycji i bogactwa kulturowego naszej małej ojczyzny.

Już niebawem w dniach 3 i 4 sierpnia odbędzie Mazurski Jazz-Jarmark, który zawiera w swojej formule dość oryginalne połączenie kultur mazursko - kurpiowskiego pogranicza, muzyki ludowej i biesiadnej z muzyką innego świata od wielu lat mocno zakorzenionej również w kulturze europejskiej. Chodzi oczywiście o tradycyjny jazz, który wypełnia rok rocznie pierwszy dzień Mazurskiego Jazz-Jarmarku, a który zawiera również wiele ludowych elementów wywodzących się z kultury afroamerykańskiej, silnej charakterystycznej rytmiki połączonych z typową europejską muzyką. Stało się to dokładnie 10 lat temu, kiedy organizatorzy postanowili uatrakcyjnić oprawę ówczesnego mazurskiego jarmarku odtwarzając poza muzyka ludową i biesiadną klasyczny, tradycyjny jazz. Spotkało się to z pozytywnym przyjęciem również polskiego środowiska jazzowego. Od tej pory polscy i niekiedy zagraniczni muzycy jazzowi biorą udział w wieczorze jazzowym stanowiącym zawsze muzyczny wstęp do mazurskiego Jarmarku.
Oczywiście drugi dzień to już zawsze klasyczny jarmark, któremu towarzyszą zespoły ludowe i biesiadne. Stało się już tradycją zapraszanie również polskich zespołów ludowych i biesiadnych z Rejonu Wileńskiego z Litwy. W tym roku będzie to Kapela Dworska z Mejszagoły. Bardzo istotnym elementem jarmarku i niewątpliwie dużą atrakcję również w tym roku będą stanowić stoiska z rękodziełem ludowym, pokazami ginących zawodów, no i oczywiście z regionalnym jadłem.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów przebywających i odpoczywających na Mazurach do uczestnictwa w imprezie – zaprasza kierownik Muzeum Mazurskiego Klaudiusz Woźniak.

Organizatorzy: Muzeum Mazurskie w Szczytnie Oddział Muzeum Warmii i Mazur, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Szczytnie.
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages