Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Jednośladem na "podwójnym gazie"

2018-05-28 08:09:20 (ost. akt: 2018-05-28 08:11:48)

Autor zdjęcia: mat. arch. GO

Czterech nietrzeźwych rowerzystów ujawnili policjanci w ciągu dwóch dni. Cykliści poruszali się po trasie Dębówko – Dźwierzuty. Niechlubnym rekordzistą był 38-latek, który miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

Zgodnie z art. 178a§2 kodeksu karnego, ten kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania pojazd inny niż mechaniczny (a więc np. rower, lub powóz) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Przez „prowadzenie” pojazdu należy rozumieć poruszanie się za jego pomocą – w przypadku roweru, będzie to jazda na nim – ale już nie prowadzenie. Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu (lub narkotyków) jest przestępstwem ściganym z urzędu. Skazanie w ww. warunkach zostaje odnotowane Rejestrze Skazanych i wiążą się z nim te same utrudnienia jak w przypadku jazdy samochodem.
Z uwagi na to, że pijani rowerzyści praktycznie zawsze łapania są na gorącym uczynku – rozpoznanie sprawy następuje w trybie przyspieszonym (sąd 24 godzinny).
Skazanie za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu wiąże się z koniecznością orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia wszystkich lub określonych pojazdów mechanicznych (art. 42§2 kodeksu karnego). W praktyce oznacza to najczęściej odebranie prawa jazdy (nawet wszystkich kategorii) – mimo, że przestępstwo dokonane było za pomocą pojazdu napędzanego siłą mięśni (a więc nie mechanicznego).
W ciągu zaledwie dwóch dni szczycieńscy policjanci ujawnili czterech nietrzeźwych amatorów jazdy na dwóch kółkach. Wśród nich była jedna 51-letnia kobieta, która w organizmie miała ponad pół promila alkoholu.
Rowerzyści, o których mowa, w różnych odstępach czasowych poruszali się podobnymi trasami. Dwoje w Dębówku i dwóch w Dźwierzutach.
Niechlubnym rekordzistą w kategorii posiadanej ilości alkoholu w organizmie, był 38-latek, z wynikiem ponad dwa promile.
Policjanci sprawdzili stan trzeźwości również pozostałych dwóch mężczyzn. I tak 44-latek posiadał e organizmie ponad półtora promila alkoholu, natomiast 59-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty wydmuchał ponad pół promila.
Funkcjonariusze, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zastosowali wobec czworga nietrzeźwych rowerzystów postępowanie mandatowe. Na każdą z tych osób nałożone zostały mandaty karne w wysokości po 500,-zł.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Masakra #2509438 | 82.177.*.* 28 maj 2018 14:20

  Droga redakcjo.....Już dawno mamy Art 87§1a KW.......Ale błędy.....wstyd !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo2650 #2509256 | 31.0.*.* 28 maj 2018 09:03

  To możę tym złapanym bez uprawnień,obowiązkowy kurs na prawo jazdy?Jak można zabierać prawo jazdy,gdy nie jest wymagane do kierowania rowerem.Myślę, że ktoś to w końcu zaskarży do trybunału.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages