Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Wyprawka 300 plus dla uczniów

2018-05-06 16:12:10 (ost. akt: 2018-05-06 16:14:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, przed wyborami samorządowymi, składa kolejne obietnice. Obiecuje między innymi wyprawki dla wszystkich uczniów do 18. roku życia. Jak ma wyglądać program „Dobry Start”? Kiedy rusza i dla kogo będzie przeznaczony?

Rodzice wszystkich dzieci, bez względu na sytuację majątkową, mają otrzymywać 300 zł na wyprawkę dla ucznia. Pieniądze będą wypłacane raz w roku – w sierpniu przed rozpoczęciem roku szkolnego. Taką dotacje otrzymają rodzice uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia.

„Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18. roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS 14 kwietnia.

- Myślę, że jest to dobry pomysł - mówi pani Katarzyna ze Szczytna. - Mam trójkę dzieci w wieku szkolnym i zakup podręczników, książek, ubrań i obuwia to dla nas spory wydatek. Zdarzało się, że braliśmy pożyczkę, żeby zakupić wszystkie potrzebne przybory dla dzieci, a potem spłacaliśmy przez kilka miesięcy raty. Te 300 złotych to będzie dla każdego rodzica pomoc na początek roku szkolnego - dodaje.

Podobnego zdania jest pani Anna z Pasymia. - Ucieszyła mnie ta wiadomość - mówi. - W końcu nasze państwo zaczęło myśleć o swoich obywatelach. Wszystko jest drogie i tak naprawdę zakup podręczników, przyborów i całej wyprawki to nawet 1000 złotych na jedno dziecko. Niby jest 500+, jednak to za mało, szczególnie na początku roku szkolnego, gdzie trzeba również popłacić ubezpieczenia itp. - tłumaczy.

Jednak wiele osób jest oburzonych, że prócz 500+ rodzice otrzymają kolejną pomoc na dzieci. - Pracowałam 34 lata i mam groszową emeryturę - opowiada pani Irena ze Szczytna. - Nam nikt nie dawał, żadnych pieniędzy na dzieci i trzeba było pracować, żeby je wychować i wykształcić. A teraz wszystko im się należy. Młodzi ludzie nie chcą pracować, bo im się ie opłaca, chodzą tylko po zapomogi i świadczenia na dzieci. Dokąd to prowadzi? Dlaczego rząd zapomina o emerytach? Nie podoba mi się ten pomysł... myślę, ze to bardzo niesprawiedliwe - dodaje.

Pierwsza wypłata środków z programu „Dobry Start” – wyprawka 300+ ma nastąpić już w sierpniu 2018 roku. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe – każdy rodzić może ubiegać się o środki dla dzieci. Na każdego ucznia w rodzinie przysługiwać będzie 300 zł na wyprawkę, wypłacane raz w roku.

Co jeszcze? Bon na sport i kulturę dla młodych...

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało także wprowadzenie bonu dla młodych ludzi od 16. do 25. roku życia, który miałby być przeznaczany na zajęcia kulturalne i sportowe. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie przebiegał program bonów na sport i kulturę dla młodzieży i studentów.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (93) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xxs #2511193 | 77.65.*.* 1 cze 2018 01:48

  300+ jak najbardziej, ale wylacznie dla tych, ktorzy nie dostaja 500+. Nie dawac pasozytom!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. iza #2497482 | 37.47.*.* 7 maj 2018 21:04

  ja nie chcę tych 300zł przecież książki i tak są za darmo więc nie rozumiem tego po za tym będzie tak że będzie to wliczane do stypendium szkolnego i większość rodziców nie otrzyma zwrotu za rachunki więc jaka tu polityka heheheh

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ViValdi #2497254 | 78.88.*.* 7 maj 2018 14:25

  Kiedy niektórzy rodzice dostali 500+ na lepsze wykarmienie i wychowanie dzieci, to pazerni producenci pieczywa (nie mylić z porządnymi piekarzami!) szybko podnieśli ceny swoich produktów, czyli wyciągnęli do tego łapy, żeby się szybko nachapać. Było to strasznie żałosne zachowanie tychże! Czy tym razem tzw. biznes okołoszkolny zrobi to samo, żeby częściowo zeżreć ten dodatek?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xyz #2497217 | 81.190.*.* 7 maj 2018 12:51

  jeśi utrzymają a może i zmniejszą deficyt budzetowy i nie podniosą podatków jestem za .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zulugula #2497208 | 79.124.*.* 7 maj 2018 12:30

  dzieciorobom do pełni szczęścia brakuje już tylko jednego programu ; program LEŃ ŚMIERDZĄCY PLUS , wtedy już im nawet wczasy pod palmami nie będą potrzebne

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (93)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages