Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Niebezpieczne pożary skutkiem bezmyślności ludzkiej

2018-04-15 08:43:52 (ost. akt: 2018-04-15 07:46:43)
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Z początkiem tygodnia przez bezmyślność jednego z mieszkańców gminy Szczytno pracy nie brakowało policji oraz straży pożarnej. Spłonęło około 50 arów poszycia oraz kilka drzew iglastych.

Na początku tygodnia pełniący obchód dzielnicowi gminy Szczytno dostali zgłoszenie od oficera dyżurnego o pożarze, który miał powstać w wyniku podpalenia. Policjanci patrolując teren przyległy do zdarzenia natychmiast zatrzymali mężczyznę, który miał okopcone dłonie oraz czoło. Od mężczyzny była wyczuwalna won alkoholu. Po przebadaniu o okazało się, że ma blisko 2 promile alkoholu w organizmie.
Policjanci w trakcie zbierania materiału dowodowego ustalili, że ten sam mężczyzna około południa siedział przy stercie suchego drzewa i palił ogień. Niestety przez bezmyślność pożar rozprzestrzenił się na poszycie lasu oraz zajął kilka drzew.
Działający na miejscu strażacy stwierdzili, że pożar stwarzał realne zagrożenie dla życia i zdrowia oraz znacznych strat w mieniu, ponieważ ogień przemieszczał się w kierunku pobliskich posesji.
Za wykrocznie, którego dopuścił się mężczyzna odpowie przed sądem.

Policjnci i strażacy apelują!
Wszyscy, którzy decydują się ryzykować, muszą liczyć się z konsekwencjami. Wypalanie traw, gałęzi to nie tylko sprowadzenie zagrożenia pożarowego, ale także zatruwanie powietrza, którym oddychamy.
Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Określają to odpowiednie zapisy prawne:
Ustawa z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 z późn. zm.)
Zgodnie z art. 45 ustawy "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin".
Art. 59. "Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny".


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. keraj #2484631 | 83.6.*.* 15 kwi 2018 08:58

    Na rożen wuja.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages