Wtorek, 16 października 2018. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Gimbusy zagrażają bezpieczeństwu

2018-03-11 14:00:00 (ost. akt: 2018-03-10 23:16:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Niemal wszystkie skontrolowane w lutym w powiecie szczycieńskim autobusy służące do dowozu młodzieży do szkół okazały się niesprawne. Po akcji inspektorów transportu władze gmin zapewniają, że dzieci już podróżują sprawnymi pojazdami.

Akcje na terenie powiatu szczycieńskiego przeprowadzono w połowie lutego. Inspektorzy warmińsko – mazurskiej wojewódzkiej inspekcji transportu drogowego najpierw przeprowadzili kontrole pojazdów dowożących dzieci oraz młodzież do szkół na terenie gminy Wielbark.
– Kontroli poddano łącznie sześć pojazdów, z których cztery nie nadawały się do dalszej jazdy z uwagi na usterki w stanie technicznym bezpośrednio zagrażające bezpieczeństwu przewożonych pasażerów – relacjonują inspektorzy WITD Olsztyn.
Stwierdzone przez nich uchybienia obejmowały układy zawieszenia, układy kierownicze, korozję elementów konstrukcyjnych, niekompletne i nieszczelne układy wydechowe, niesprawne hamulce awaryjne-postojowe, wycieki płynów eksploatacyjnych oraz niepewne mocowania siedzeń pasażerów.
W następnych dniach popularne „krokodyle” zawitały do gminy Dźwierzuty. Efekty kontroli były jeszcze bardziej przerażające…
– Kontroli poddano łącznie pięć pojazdów, z których pięć nie nadawało się do dalszej jazdy – podali inspektorzy. - Stwierdzone uchybienia obejmowały układy zawieszenia, układy kierownicze, korozję elementów konstrukcyjnych, niekompletne i nieszczelne układy wydechowe, niesprawne hamulce.
W każdym przypadku stwierdzenia usterek w autobusach Inspektorzy WITD z Olsztyna zatrzymali dowody rejestracyjne, jednocześnie zakazując dalszej jazdy skontrolowanymi pojazdami. Z kolei kierowców, którzy postanowili wozić najmłodszych niesprawnymi autobusami ukarano mandatami karnymi. O wynikach kontroli zostały powiadomione również urzędy gmin.
– Otrzymaliśmy informacje w tej sprawie. O wszystkim został poinformowany przewoźnik, który doprowadził wszystkie autobusy do właściwego stanu – zapewnia Marianna Bogusława Szydlik, wójt gminy Dźwierzuty. - Pragnę uspokoić rodziców, że zależy nam na tym, aby nasze dzieci były przewożone w bezpiecznych warunkach. Działania podjęliśmy od razu – zapewnia pani wójt.
Dodaje, że gmina nauczona doświadczeniem, w przyszłym roku umowa z przewoźnikiem zostanie zweryfikowana.
W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Zapadka, wójt gminy Wielbark.
– Raport z kontroli przekazaliśmy wykonawcy przewodów wraz z żądaniem wymiany autobusów.– mówi – Część z nich została już wymieniona, część naprawiona. Problem z autobusami jest skomplikowany, bo niby wszystko się zgadza, jeśli chodzi o roczniki, warunki techniczne ujęte w zamówieniu na przejazdy, no ale te pojazdy jednak są po prostu wyeksploatowane. Stąd te usterki.
Władze gminy wysłały też informacje do szkół i zaistniałej sytuacji. I zapewniają, że po kontrolach dzieci bezpiecznie docierają do szkół.
Warto pamiętać, że każdy rodzic, bez względu na miejsce zamieszkania może, do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie zgłosić kontrole Gimbusa.
– Kontrola ta ma dla nas charakter priorytetowy i jest realizowana w pierwszej kolejności – zaznacza Rafał Pudelski, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie.

raz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @#@#@ #2470993 | 88.156.*.* 26 mar 2018 10:19

  A Dojna Zmiana tylko na to patrzy. Ich zapewne tylko premie i nagrody interesują . A bezpieczeństwo ludzi - tu dzieci - mają zazwyczaj głęboko w de.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. x80 #2460481 | 77.115.*.* 12 mar 2018 17:28

  wszyscy jadą po kosztach mają gdzieś bezpieczeństwo i ochronę środowiska stare wyeksploatowane autobusy, przedłużane busy gdzieś na warsztacie u jakiegoś domorosłego mechanika gdzie spawa człowiek który nie ma stosownych uprawnień, pospawa zaszpachluje i jedzie wiezie ludzi za parę groszy trumną na kołach szkoda że ludzie godzą się na takie warunki podróży i stan tego jeżdżącego złomu.... Ciekawe co będą pisać gdy dojdzie do tragedii

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages