Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

To jest czas kobiet! Musimy tylko bardziej wierzyć w siebie i inne kobiety

2018-03-08 12:09:59 (ost. akt: 2018-03-08 12:16:24)
Na wsiach coraz mocniej rządzą kobiety, są sołtyskami, strażaczkami oraz działają w kołach gospodyń wiejskich

Na wsiach coraz mocniej rządzą kobiety, są sołtyskami, strażaczkami oraz działają w kołach gospodyń wiejskich

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Często to my same jesteśmy dla siebie największym ograniczeniem. Przed sięgnięciem po więcej powstrzymuje nas brak wiary w siebie. I nad tym powinnyśmy pracować. My kobiety powinnyśmy być lepsze dla siebie samych i dla innych kobiet.

Zacznijmy niewinnie. Dzień Kobiet: świętuje pani czy nie?
Oczywiście. Spotkam się z przyjaciółkami. Będzie ciacho, pogaduchy, śmiechy. Czas dla siebie. Trzeba pielęgnować takie relacje. Z kobietami spotykam się zresztą cały rok. Cenię sobie kobiety sukcesu, lubię też współpracować z kobietami. Dużo o młodych kobietach uczę się od córki, która dopiero wchodzi w kobiecość.

A czym dla pani jest kobiecość?
To nie tylko atrakcyjny wygląd, lśniący włos, zrobione paznokcie, czy wysoka szpilka. Kobiecość to zdecydowanie połączone z delikatną subtelnością, otwartość, dobre zorganizowanie, szeroki ogląd sytuacji. To również często przez mężczyzn uznawana za słabość emocjonalność, a przecież empatia, umiejętność słuchania, szukanie szerszego kontekstu to zaleta, nie wada. Dzięki swojej pracy poznaję mnóstwo fantastycznych kobiet, które są przedsiębiorczyniami, naukowcami, ale również rolniczkami, leśniczkami, sołtyskami. I nieważne jaką dziedzinę reprezentują, zawsze sprawdzają się znakomicie. Okazją do poznawania kolejnych wyjątkowych pań są spotkania przy podpisywania umów na dofinansowanie samozatrudnienia ze środków programu Leader. Dzięki tym spotkaniom wiem, że mamy w regionie wielu młodych, bardzo odważnych, przedsiębiorczych ludzi, którzy nie boją się decydować sami o sobie, którzy mają głowy pełne pomysłów i determinację do ich realizacji. Wśród beneficjentów jest naprawdę duża grupa kobiet. I to jest wspaniałe.

A w samorządzie jest miejsce dla kobiet?
Oczywiście, wystarczy spojrzeć na zarząd naszego województwa, w którym jesteśmy my dwie na trzech panów, dumą naszą jest też posłanka Urszula Pasławska, która była najmłodszym wicemarszałkiem, a teraz jest wiceprezesem partii i godzi to z opieką nad dwójką malutkich dzieci. To pokazuje, że kobiety są wyjątkowe, że w każdej sytuacji są w stanie sobie poradzić. Obchodzimy właśnie setną rocznicę wywalczenia przez kobiety praw wyborczych. Przez kolejne lata kobiety musiały walczyć o swoją obecność na stanowiskach decyzyjnych w firmach, urzędach. Dziś coraz częściej to właśnie my kierujemy organizacjami biznesowymi czy samorządowymi. I robimy to doskonale, chociaż wymaga to od większego wysiłku, bo musimy połączyć swoją aktywność zawodową z domem, z opieką nad dzieckiem. Ale kobiety są liderkami. Na wsiach są sołtyskami, strażaczkami, działają w kołach gospodyń wiejskich. I robią to za darmo, nie upominając się o pieniądze. Gospodarka przecież jest kobietą. Kobiety doskonale sprawdzają się na czele firm, kreują ich pozycję, znają wartość pieniądza, są doskonałe w zarządzaniu. Dlatego zachęcam kobiety do większej wiary w siebie, do startowania w konkursach na stanowiska merytoryczne, podnoszenia swoich kwalifikacji. A warto, bo tu liczy się wiedza, doświadczenie, umiejętności. Kobiety nie tylko nie ustępują pod tym względem panom, ale często nawet są przed nimi. Nie ma odgórnych ograniczeń. Blokują nas tylko nasze kompleksy. I nad tym powinnyśmy pracować. My kobiety powinnyśmy być lepsze dla siebie samych i dla innych kobiet. Nie powinnyśmy ze sobą konkurować, ale się wspierać nawzajem.

I właśnie tej życzliwości dla siebie życzy pani kobietom z okazji Dnia Kobiet?
Oczywiście, że tak. Ale nie tylko. Życzę kobietom również zdrowia. Dlatego proponuję, zróbmy sobie prezent i podarujmy same sobie pakiet badań profilaktycznych, zróbmy cytologię, badanie piersi. Bo zdrowie jest najważniejsze. I jeszcze życzę wszystkim kobietom, żeby nie tylko od święta, ale i na co dzień miały przy sobie mądrych, życzliwych ludzi, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Bo dzięki takiemu wsparciu życie nie tylko jest łatwiejsze, ale i przyjemniejsze.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages