Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Głód na świecie to nasz problem

2018-02-10 09:40:20 (ost. akt: 2018-02-10 09:48:21)
Tomasz Trzciński

Tomasz Trzciński

Autor zdjęcia: Arch prywatne

Organizacje zajmujące się problemem głodu szacują, że co 4 sekundy jakiś człowiek umiera z głodu. W sumie na głód i niedożywienie cierpi na świecie ok. 800 milionów ludzi głównie mieszkańców Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Tomasz Trzciński ze Szczytna napisał książkę "Zapomniany śwat", która jest wezwaniem do pomocy wszystkim ofiarom głodu.

Tomasz Trzciński pochodzi ze Szczytna. Jest psychologiem i trenerem przywództwa. Pisze także książki. Jego pasją jest pomoc humanitarna. Poza studiami kierunkowymi ukończył również Podyplomowe Studia Pomocy Humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim. Od dwóch lat jest redaktorem prowadzącym serwis www.hungergeneration.com poświęconego problemowi głodu na świecie. Pisze też artykuły na ten temat. Są one wezwaniem do niesienia pomocy ofiarom głodu.

Jak duży jest problem głodu na świecie?
Na głód i niedożywienie cierpi już na świecie ok. 800 milionów ludzi, głównie mieszkańców Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Problem głodu na świecie jest największą klęską humanitarną i moralną współczesnego świata. To dramat, który powoduje zgony milionów osób, szczególnie dzieci. Niedożywienie jest także przyczyną wielu chorób. Problemów ze wzrokiem, całkowitej ślepoty, nieprawidłowego wzrostu, kalectwa. Światowy problem głodu jest manifestacją ogromnej asymetrii ekonomicznej i społeczej na Ziemi. To problem ogromny, który powinien zmusić nas wszystkich do działania.

Mało się o tym mówi... Udajemy, że problemu nie ma?
Żyjemy w kulcie wiecznych wakacji, świat oglądamy z perspektywy kolorowych reklam, uśmiechniętych twarzy, a według szacunków, na świecie głodują miliony ludzi. Ludzka tragedia nie wzbudza zainteresowania. Wtedy najłatwiej zamieść wszystko pod dywan. Zachowujemy się tak jak zawsze, gdy nie umiemy sobie poradzić z kryzysem. Udajemy, że go nie ma. Udajemy, że są sprawy ważniejsze, że jest jakiś inny kryzys. To najlepszy sposób radzenia sobie.. A problem głodu istnieje i cały czas się rozwija.
Uważam, że problem głodu na świecie nie jest tylko problemem "tamtych ludzi". Nie może być traktowany przez nas jako problem odległy i abstrakcyjny. Problem głodu na świecie obnaża braki współczesnej zachodniej kultury i cywilizacji. I jest to problem moralny, a nie ekonomiczny. Nie możemy pozostać obojętni na ogromne cierpienie ludzi, którzy są niewinnymi ofiarami głodu.

Napisał Pan książkę "Zapomniany świat". O czym ona opowiada?
„Zapomniany świat” to książka niezwykle poruszająca, w której opowiadam o problemie głodu, jaki istnieje dzisiaj na świecie. W swojej książce piszę o skali problemu głodu na świecie bardzo obszernie - powołując się na rzetelne dane statystyczne i naukowe. Ponadto opisałem realne przyczyny istnienia takiej sytuacji, co w kontekście tego problemu jest ogromnie istotne. Wbrew panującym stereotypom głód na świecie nie jest wynikiem działania takich czynników, jak na przykład susze czy klęski żywiołowe. Głód jest problemem sztucznym, wywołanym przez człowieka. To nieszczęście pojawia się tam, gdzie wybuchają wojny, gdzie istnieje korupcja, dyskryminacja kobiet lub tam gdzie... działają wielkie transnarodowe korporacje.

Dlaczego właśnie ta tematyka?
Moja książka powstała przede wszystkim po to, aby pokazać, jakie działania współczesny świat może podjąć, aby problem głodu zredukować. Z organizacyjnego i ekonomicznego punktu widzenia jest to możliwe. Czytelnicy przeczytają w niej też o działaniach w walce z głodem, jakie może podjąć każdy człowiek, nawet osoba niezamożna. Przykładami takich działań jest wspieranie budowy szkół w krajach Globalnego Południa, sponsorowanie budowy studni, adopcja dziecka na odległość, sponsorowanie zakupu tzw. żywności terapeutycznej.

Co jest celem wydania tej książki? Czy pomoże nam ona w zrozumieniu problemu głodu na świecie?
Książka nie została napisana po to, aby zwiększyć "wiedzę teoretyczną" Czytelników na temat problemu głodu, ale po to, aby zachęcić ich do działania - pomagania ofiarom głodu. W książce Czytelnik znajdzie też bardzo dokładne dane polskich organizacji humanitarnych, które pomagają ofiarom głodu. Zachęcam do wspierania ich akcji. Jednym słowem, chcę aby lektura tej książki "wygenerowała" realną pomoc. Wydanie książki „Zapomniany świat” nie będzie typowym przedsięwzięciem biznesowym. 3 zł od każdego sprzedanego egzemplarza zostanie przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej. Środki te posłużą do wsparcia projektów służących przywracaniu bezpieczeństwa żywnościowego w Somalii, Syrii i Iraku. Polska Akcja Humanitarna jest organizacją o ogromnym doświadczeniu i przekazane jej środki z pewnością zostaną wykorzystane w sposób bardzo efektywny. Chciałbym, aby wydanie książki było pretekstem do szerszej akcji informacyjno-społecznej ukazującej skalę problemu głodu i wskazującej na konkretne formy pomocy, jakie możemy zaoferować ofiarom głodu. Wszelkie informacje na temat wsparcia kampanii crowdfundingowej, której celem jest zebranie funduszy potrzebnych do wydania mojej książki „Zapomniany świat” można znaleźć na https://wspieram.to/zapomnianyswiat

https://m.wm.pl/2018/02/orig/27583908-371646776579598-134013374-n-445175.jpg

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2438926 | 37.201.*.* 12 lut 2018 23:30

  Calego swiata nie uratujemy. Oczywiscie ,ze trzeba pomagac ludziom glodujacym na swiecie ale dajac im narzedzia do pracy. Ale widocznie ludziom panujacym w cywilizowanym swiecie nie zalezy na tym. Lepiej sie rzadzi biedota.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Polonista #2438340 | 83.3.*.* 11 lut 2018 23:57

  mam pytanie czy jest Pan spokrewniony w jakimś stopniu z Prof. Krystyn Trzcińską??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nick #2437948 | 37.201.*.* 10 lut 2018 22:52

   Bez pracy nie ma kolaczy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. observer #2437738 | 88.156.*.* 10 lut 2018 16:28

    W doopie z głodem na świecie, lepiej wysyłać samochody w kosmos.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. www #2437598 | 83.6.*.* 10 lut 2018 11:38

     Problemem jest EDUKACJA. Wszędzie trzeba dać ludziom możliwość nauki i wówczas z głodem poradzą sobie sami. Ale wówczas nie będzie można na nich zarabiać. Więc udawajcie, że wam zależy na poprawie sytuacji najbiedniejszych. NA głupich się zarabia, mądrzy dają radę sami.

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages