Piątek, 15 listopada 2019. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Pasymia

2017-12-23 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-22 23:55:27)

Autor zdjęcia: UMiG Pasym

Betlejemskie Światło Pokoju dzięki harcerzom z Tylkowa dotarło do Pasymia. Ten niezwykły symboliczny płomyk przekazali na ręce burmistrza Cezarego Łachmańskiego.Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Każda ceremonia przekazania BŚP jest nie tylko miejscem spotkania, ale i posłania, czyli wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.Wszystko za sprawą, jak zawsze niezawodnych harcerzy z Tylkowa, którzy idąc z przesłaniem Światełka Pokoju, nie zapomnieli o Urzędzie Miasta i Gminy w Pasymiu. Burmistrz Cezary Łachmański podziękował harcerzom za pracę na rzecz rozwoju miasta, podkreślając przy tym zaangażowanie poszczególnych drużyn.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Płomień wiary #2403768 | 37.47.*.* 23 gru 2017 18:12

    Do kościoła.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages