środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Nie bądźmy obojętni na bezdomność!!!

2017-12-09 15:01:41 (ost. akt: 2017-12-09 10:07:12)

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

Wielu z nas nigdy nie doświadczyło braku "dachu nad głową" czy ciepłego posiłku, ale bezdomni są wśród nas i warto o nich pamiętać. Problem bezdomności wiąże się nie tylko z alkoholem. Często ci ludzie są bardzo samotni i nie mogą liczyć na pomoc ze strony najbliższej rodziny czy przyjaciół.

Co roku dziesiątki osób umiera z powodu wychłodzenia. Większość z nich to osoby bezdomne. Bezdomność jest problemem coraz większej ilości osób. Koczują gdzie się da - na ławkach, w pustostanach. Co robić z takimi osobami? Jak im pomóc? Bo udawać, że nie ma problemu, nie można.
Bezdomność to wielowymiarowy problem społeczny, którego nie można sprowadzić jedynie do obrazka osoby żebrzącej na ulicy. Zjawisko to nasiliło się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Likwidowano duże, nierentowne zakłady państwowe, robotnicy, którzy w tamtych czasach często podróżowali za pracą po całym kraju, w wyniku likwidacji hoteli robotniczych stracili możliwość czasowego mieszkania. Ówczesna sytuacja polityczna pozwoliła również na otwarte mówienie o problemach społecznych, które przecież w czasach komunizmu nie istniały w naszym kraju. Nasilenie się tego zjawiska ma nie tylko genezę ekonomiczną. Bezdomność jest często efektem rozpadu więzi rodzinnych, alkoholizmu bądź innego uzależnienia uniemożliwiającego funkcjonowanie w rodzinie bądź społeczeństwie. Dużym problemem jest również dziedziczenie biedy przez dzieci z rodzin patologicznych, trwały rozpad więzi rodzinnych, bądź brak opieki nad osobami starszymi ze strony najbliższych.
W świetle obowiązujących przepisów do udzielenia pomocy osobie bezdomnej zobowiązana jest miasto lub gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały. W przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie oraz w sprawach niecierpiących zwłoki, właściwą miejscowo jest gmina miejsca pobytu. Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania albo na ostatnie miejsce zameldowania tej osoby na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków gminie, która przyznała świadczenie w miejscu pobytu.
Jak co roku, w chwili gdy następuje ochłodzenie i temperatury na zewnątrz są bliskie zeru lub ujemne, policjanci zwracają się z apelem do wszystkich o to, aby nie byli obojętni na ludzką krzywdę, na osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Pamiętajmy, że na wychłodzenie organizmu w szczególności narażone są osoby bezdomne, niezaradne i starsze, a także nietrzeźwi przebywający na zewnątrz. Gdy widzimy osobę, która potrzebuje pomocy zadzwońmy na numer alarmowy aby powiadomić odpowiednie służby. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. W tym okresie policjanci szczególną uwagą otaczają miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Na wychłodzenie organizmu również narażone są osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu. Jeżeli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy i ewentualnie powiadomić policję lub pomoc społeczną.

Policjanci apelują!!! Pamiętajmy o innych ludziach, którzy potrzebują pomocy i reagujmy, gdy zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie organizmu. Jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997, pogotowiu ratunkowemu - 999, Wojewódzkiemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 112, bądź też zadzwońmy pod bezpłatny całodobowy numer telefonu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego 800 165 320. Pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego. Na stronie internetowej www.olsztyn.uw.gov.pl, zamieszczony jest aktualny wykaz schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko- mazurskiego.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages