Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

NIE! dla przemocy wobec kobiet

2017-12-03 12:08:47 (ost. akt: 2017-12-06 14:01:47)
Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Nie czekaj aż będzie za późno, już dziś zgłoś się po pomoc!

Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Nie czekaj aż będzie za późno, już dziś zgłoś się po pomoc!

Autor zdjęcia: pixabay.com

„Otwarte Drzwi” to hasło kampanii zwracającej uwagę na różne postaci przemocy, której doświadczają kobiety od dzieciństwa do późnej starości. Kampania ma pokazywać mechanizm, powodujący, że wchodzą one w rolę ofiary.

Kobiety coraz częściej padają ofiarą przemocy – zarówno psychicznej i seksualnej, jak również fizycznej. Zjawisko jest na tyle powszechne, że można o nim mówić jako o problemie globalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ofiarami przemocy jest już ponad jedna trzecia kobiet na całym świecie. Przemoc może dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Oprawcami najczęściej są właśni mężowie lub partnerzy, którzy swoją agresję wyładowują bez konkretnego powodu. Skrzywdzone i pobite ofiary często zmagają się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również z zaburzeniami psychicznymi, stresem oraz depresją. Niestety nie są to jedyne skutki przemocy, ponieważ w jej wyniku może dojść również do zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz uzależnień alkoholowych.
Ogólnoświatowa kampania pod nazwą „Biała wstążka” ma na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Została stworzona przez mężczyzn i to głównie do nich jest kierowana. Symbolem kampanii jest biała wstążka, która stała się znakiem poparcia dla równych praw dla kobiet, a także znakiem sprzeciwu wobec przemocy skierowanej przeciwko kobietom, w tym także przemocy w rodzinie. Noszenie białej wstążki jest także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet to międzynarodowa akcja organizowana przez Center for Women's Global Leadership. Poświęcona jest ona wspieraniu i koordynowaniu działań mających na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym oraz międzynarodowym.
- Nie znamy w pełni skali zjawiska przemocy, bo kobiety nadal wstydzą się, boją, czują się obwiniane za przemoc, która jest wobec nich stosowana. Według danych Agencji Praw Podstawowych co piąta Polka doświadczyła przemocy, to ponad cztery miliony kobiet" - powiedziała zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek.
Kampania prowadzona będzie w mediach społecznościowych w ramach międzynarodowej akcji 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet, czyli między 25 listopada a 10 grudnia. Wybór tych dat nie jest przypadkowy: 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Tu można znaleźć pomoc
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie dyżurują całodobowo aby pomóc potrzebującym, dotkniętym różnymi formami przemocy. Każda osoba, która doświadcza przemocy może skontaktować się osobiście z jednostką policji na ul. Piłsudskiego 39 w Szczytnie lub telefonicznie pod numerami telefonów: 997, 89 623-22-00, 89 623-22-40. O pomoc można zwrócić się również do policjantów dzielnicowych dzwoniąc na ich telefony służbowe lub przesyłając informacje drogą mailową. Wykaz imienny policjantów dzielnicowych oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie w zakładce : Dzielnicowy.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rozogach
2.12.2017 r. w godz 10.00-12.00 – dyżur członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów alkoholowych oraz Zespołu Interdyscyplinarnego

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczytnie
1.12.2017 r. w godz. 8.00-16.00 – porady prawne i psychologiczne

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielbarku
2.12.2017 r. w godz. 10.00-14.00

http://m.wm.pl/2017/12/orig/zrzut-ekranu-2017-12-05-o-15-15-32-432567.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages