Dzielą się kroplą krwi

2017-11-25 09:00:00(ost. akt: 2017-11-24 21:48:23)
Ponad siedemnaście litrów krwi, zabrano podczas akcji Klubu Honorowych Dawców Krwi Czerwonego Krzyża w Szczytnie w miejscowym Zespole Szkół nr 2. Uczniowie i stali krwiodawcy ochoczo dzieli się cząstką siebie, bo pomaganie mają we krwi!
Mimo ogromnego postępu w medycynie, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach, a jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że dzielenie się nią to rodzaj posłannictwa. Każda kropla krwi to jakich konkretny uratowany człowiek – czyiś ojciec, siostra, dziecko. Nie ważne jest kto, ważne, że to czyjeś życie.
- Każdy człowiek, który decyduje się na oddanie krwi po raz pierwszy ma jakiś cel. To wielki czyn humanitarny. Zachęcamy do dzielenia się tym życiodajnym lekiem - mówią krwiodawcy. - Człowiek czuje ogromną satysfakcję, że nasza krew komuś może pomóc - dodają.
Krwiodawcy przekonują, że negatywny wpływ oddawania krwi na zdrowie to nieprawda; sami zachęcają do tego innych, zwłaszcza młodych ludzi. Krew jest cenna, bo w żaden inny niż naturalny sposób nie można jej pozyskać. Jest niezastąpiona. I wie o tym doskonale Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczytnie, który w piątek 17 listopada przeprowadził w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie im. Jędrzeja Śniadeckiego otwartą akcję poboru krwi. Chętnych do podzielenia się niezastąpionym, życiodajnym lekiem zgłosiło się wielu młodych ludzi, ale nie zabrakło i stałych krwiodawców.
- Na akcji zarejestrowaliśmy 47 chętnych z pośród których oddać mogło 38 dawców. Łącznie pozyskaliśmy ponad 17 litrów krwi pełnej. W 2017 roku podczas naszych akcji łącznie zebraliśmy ponad 220 litrów krwi pełnej - tłumaczy Sławomir Staszak prezes Klubu HDK w Szczytnie. - Na kolejną, ostatnią akcję w tym roku zapraszamy 8 grudnia do Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie - dodaje.
Krew może oddać: osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca powyżej 50 kg, jej temperatura nie przekracza 37ºC, przeszła pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobieranie krwi – wywiad medyczny oraz skrócone badania podmiotowe oraz przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania i numerem PESEL.
- Z okazji zbliżających się obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce, pragnę złożyć wyrazy uznania Honorowym Dawcom Krwi oraz życzyć zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności - mówi Sławomir Staszak. - Dziękuję Wam za każdą kroplę Waszej krwi jaką bezinteresownie oddajecie nieznanym biorcom. Szczególnie w tym czasie warto zwrócić uwagę na problem niedoboru krwi. Każdego roku zapotrzebowanie na krew stale wzrasta. Jest to wynikiem między innymi postępu medycyny, zwłaszcza w zakresie transplantologii, onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej jak również i wielu wypadków. Mimo rozwoju nauki jedynym źródłem krwi jest krew oddana przez drugiego człowieka. To właśnie tylko dzięki Honorowym Dawcom Krwi możliwe jest ratowanie zdrowia i życia nieznanych nam osób - zapewnia.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5