Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Capoeira - dynamiczna sztuka walki

2017-09-01 09:20:00 (ost. akt: 2017-08-31 21:33:27)

Autor zdjęcia: Wojciech Szewczak

Capoeira zawojowała cały świat. Podobnie jest z Polską. Coraz częściej można natknąć się na ćwiczących tę egzotyczną sztukę walki w salach treningowych, akademiach, a nawet w miejscach publicznych. Już w najbliższy weekend, tj. 2 i 3 września, będziemy mogli się o tym przekonać w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie, na seminarium mającym na celu powstanie regularnej grupy capoeira w Szczytnie. O tej dyscyplinie rozmawiamy z Adamem Gełdonem - członkiem grupy „Grupo Capoeira Brasil”.

[question]Capoeira to...[/question]
Trudno jednym zdaniem zdefiniować, czym jest capoeira. Jest to bardzo szerokie pojęcie i dla każdego przybiera nieco inny charakter. Oczywiście jest to brazylijska sztuka walki, zawierająca elementy akrobatyczne, gimnastyczne, czy samoobrony. Jest to również muzyka i rytm. Niektórzy powtarzają, że każdy capoeirista (osoba trenująca capoeira) powinien równie dużo uwagi przykładać zarówno do rozwoju sprawności fizycznej, jak i do nauki gry na instrumentach, czy śpiewu. Capoeira to również niezwykła historia i kultura afrobrazylijska, ale także filozofia życia. Dlatego capoeira jest tak dynamicznie rozwijającą się sztuką na świecie, gdyż tworzą ją ludzie z pasją, pozytywnie nastawieni do życia, co przekłada się na atmosferę podczas treningów i warsztatów.

[question]Jak to się stało, że zacząłeś trenować i jak wyglądały Twoje początki z capoeirą?[/question]
Capoeirę zacząłem trenować w 2004 r. i przyznam się, że to właśnie muzyka skłoniła mnie to rozpoczęcia przygody z capoeira. A konkretnie chęć nauki gry na instrumencie zwanym berimbau. Ten instrument wyglądem przypominający łuk, z jedną struną, wydający bardzo proste dźwięki, bardzo mnie zafascynował. Pamiętam, że jak przyszedłem na pierwszy trening do jednej z grup w Warszawie, to zapytałem się instruktora, czy uczęszczając na zajęcia capoeira nauczę się grać na tym właśnie instrumencie. Kiedy bez wahania przytaknął, z radością zapisałem się na regularne treningi. W tym czasie trenowałem bardzo dużo, bo aż trzy razy w tygodniu po dwie godziny plus dodatkowe warsztaty weekendowe. Ćwiczyłem wszędzie: w parku, w ogrodzie, w pokoju, a nawet podczas snu…

[question]Kto może ćwiczyć tę sztukę walki?[/question]
Capoeira jest dedykowana praktycznie dla wszystkich. Nawet w każdym wieku można zacząć swoją przygodę z capoeira. Na treningach staramy się poprawiać naszą sprawność fizyczną, ale zawsze w miarę naszych możliwości. Spotykałem ludzi, którzy bali się zacząć ćwiczyć capoeira, gdyż naoglądali się widowiskowych pokazów z niemożliwymi dla siebie do wykonania saltami i innymi akrobatycznymi elementami. Później zmieniały zdanie widząc, czym tak naprawdę jest ta sztuka walki. „Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie powinni jej ćwiczyć tylko Ci, którzy nie chcą”. Tymi słowami określał capoeirę jeden z jej twórców – Mestre Bimba.

[question]Co jest najbardziej charakterystycznym elementem odróżniającym capoeirę od innych sztuk walki?[/question]
Myślę, że wyróżnia ją właśnie muzyka, która jest bardzo charakterystyczna oraz płynny podstawowy ruch zwany ginga (czyt. żinga). Osoby, które ze sobą „walczą” w kręgu capoeira, nie dążą do trafienia i zadania bólu swojemu przeciwnikowi, który w odróżnieniu do innych sztuk walk, nie jest rywalem, tylko przyjacielem. Jest to gra capoeira mająca na celu ćwiczenie sprytu, refleksu i jest niczym rozmowa między znajomymi językiem swojego ciała.

[question]Czy trenujesz też inne sztuki walki?[/question]
Przed rozpoczęciem przygody z capoeira, trenowałem judo.

[question]W tej sztuce walki do treningu potrzebny jest rytm i muzyka. Dlaczego?[/question]
Muzyka jest integralną częścią capoeira. To właśnie ona dyktuje, jaki ma panować nastrój w kręgu capoeira. Muzyka nadaje rytm i krok graczom. Dla przykładu, nie można wykonywać bardzo szybkich i dynamicznych kopnięć, kiedy instrument prowadzący- berimbau gra wolno i spokojnie. To właśnie ten instrument jest nazywany przez starszych capoeiristas duszą capoeira, instrumentem posiadającym moc magiczną..

[question] Szczytno - małe miasteczko, czy są tu osoby, które ćwiczą capoeirę?[/question]
Mam nadzieję, że nie jestem jedynym mieszkańcem Szczytna mającym kontakt z capoeira, ale jednocześnie wierzę, że uda się zebrać osoby, które chcą zacząć przygodę z tą sztuką walki. W dniach 2 i 3 września w MDK w Szczytnie odbędzie się seminarium, mające na celu zachęcić mieszkańców do przyłączenia się do pasjonatów capoeira i spróbowania swoich sił w gronie wspaniałych instruktorów. Przyjedzie bowiem z grupy GCB Instrutor Ferro z Kwidzyna, który poprowadzi seminarium i warsztaty. Przyjadą także Instrutor Mogway z Ostrołęki, Instrutor Mestico z Warszawy oraz Graduado Quebrado z Kwidzyna. Tym seminarium rozpoczniemy nabór do szczycieńskiej grupy capoeira, o powstaniu której marzyłem od lat.

[question]Co według Ciebie daje jeszcze capoeira?[/question]
Capoeira poza tym, że rozwija nasze ciało poprzez ćwiczenie aspektów walki, uczy również płynności ruchu, refleksu i poczucia rytmu. Capoeira uczy również gry na instrumentach takich jak berimbau, pandeiro i atabaque oraz podstaw języka portugalskiego. Poprzez capoeira nawiązują się przyjaźnie. Jestem więc przekonany, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages