Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Danuta Sobieraj poleca Margaret Atwood "Opowieść podręcznej"

2017-08-28 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-02 17:19:27)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

- Niesamowita w wyrazie i treści, a przede wszystkim genialna pod względem literackim - zapewnia pani Danuta. - Antyutopijna opowieść o społeczeństwie, w którym wygrały przymus, narzucanie światopoglądu i wiara, że jedni są gorsi od drugich. Atwood świetnie obserwuje swoje otoczenie, po czym z zachowań, które sami możemy zaobserwować na każdym kroku, konstruuje pewien koncept, który dzisiaj staje się jeszcze bardziej aktualny. Jak dla mnie powieść ta to arcydzieło - zapewnia.

"Opowieść podręcznej" to wstrząsająca opowieść, przedstawiająca losy kobiet w antyutopijnym świecie. Bohaterką powieści jest Freda, która pełni funkcję Podręcznej w Republice Gilead. Nie może czytać książek, a dom swojego Komendanta może opuszczać tylko raz dziennie i tylko po to, by pójść na targ po zakupy.
Freda raz w miesiącu musi oddać się zarządcy i modlić się, aby ją zapłodnił. W świecie, gdzie przyrost naturalny jest bliski zeru, tylko ciężarne Podręczne mają jakąkolwiek wartość. Głowę Fredy wciąż zaprzątają wspomnienia ze świata, który już nie istnieje. Podręczna pamięta chwile, gdy miała męża, córkę, wolność wypowiedzi i własne pieniądze.

Powieść robi piorunujące wrażenie. Mimo, że to czysta fantastyka, to problemy i zagadnienia, których dotyka autorka są bardzo aktualne. "Opowieść podręcznej" posiada wyjątkowy klimat. Strony powieści przepełnione są strachem, melancholią, a także wielkim smutkiem. Bohaterka już od samego początku wzbudza sympatię Czytelników.

Pisarka zgrabnie dawkuje emocje i akcję, która rozwija się powoli, ale tylko po to, by pozwolić Czytelnikowi w pełni zagłębić się w przedstawionym świecie. Historia traktuje o rzeczach trudnych, ale robi to ze spokojem, mądrością i refleksją. "Opowieść podręcznej" przeraża przedstawioną wizją, ukazuje świat, który mentalnie i cywilizacyjnie cofnął się o kilka wieków. To historia opisująca losy nieszczęśliwej kobiety, zniewolonej przez system i patriarchalne slogany.

Antwood po raz kolejny okazuje się znawczynią kobiecej psychiki. Nie używa zbędnych słów, nie zalewa stron nic nie wnoszącymi do akcji opisami. Tu wszystko ma swoje miejsce, a każde słowo swoją rolę. W treści powieści przejawia się dar poetycki pisarki.

- Zdarzają mi się co jakiś czas książki, do których wiem, że będę wracać. Jestem pewna, że jeszcze nie raz przeczytam powieść Margaret Atwood - mówi pani Danuta Sobieraj. - Nie jest to książka jakich wiele, pochłania czytelnika i wciąga go w swój świat, nic poza tym nie jest ważne, istnieje tylko ta historia. "Opowieść Podręcznej" skłania do myślenia, wzbudza cały wachlarz emocji i nie pozwala o sobie zapomnieć. Powieść o zniewoleniu i ubezwłasnowolnieniu drugiego człowieka. Szokująca i niepokojąca. Zdecydowanie polecam, mając nadzieję, że taki świat nie stanie się nigdy naszym udziałem - dodaje.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages