Za nami kolejna edycja Mazurskigo Jazz-Jarmarku

2017-08-21 11:14:54(ost. akt: 2017-08-21 11:16:11)
Jarmark Mazurski po raz pierwszy zorganizowało Muzeum Mazurskie w Szczytnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w 1999 roku. Od tego czasu rganizowany jest rokrocznie, w tym roku była to już XIX edycja. Motywem przewodnim jest kultywowanie tradycji, zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz regionów ościennych.
Za nami kolejna edycja Mazurskiego Jazz-Jarmarku w Szczytnie, dwudniowej imprezy w ramach której odbył się już XIX Jarmark Mazurski oraz IX Wieczór Jazzowy. W pierwszym dniu 10 sierpnia podczas Wieczoru Jazzowego zaprezentowały się formacje Jazzowe z różnych ośrodków muzycznych. Zespół Irena& Trio z cenioną wokalistką jazzową Ireną Gałązką reprezentował warszawskie środowisko jazzowe. Z Częstochowy przybył na Mazurski Jazz-Jarmark Gypsy Swing Quartet z wybitnym skrzypkiem Sergiejem Wowkotrubem, muzykiem pochodzącym z Ukrainy ale mieszkającym od 20 lat na stałe w Polsce. Nasz region reprezentował olsztyński muzyk Zbgniew Siwek, który zaprezentował się z gitarzystą Jarosławem Śpiewankiewiczem w duecie Sax&Gitar Cafe. Pierwsze dwa zespoły zaprezentowały się również na drugi dzień w formie poranka jazzowego wprowadzając jazzowy klimat na początku Mazurskiego Jarmarku. Po uroczystym otwarciu Jarmarku, którego dokonał Klaudiusz Woźniak Kierownik Muzeum Mazurskiego pojawiły się zespoły folklorystyczne i zaczęła dominować na scenie muzyka ludowa. Jako pierwsza zaprezentowała się kapela wokalno-instrumentalna Zespołu Pieśni i Tańca Warmia wykonując piękne pieśni z naszego oraz ościennych regionów. W drugiej kolejności zaprezentowali się goście z Litwy, polski zespół Rudomianka który przyjechał do Szczytna z Rejonu Wileńskiego. Bardzo ciepło przyjęty zaprezentował się z pięknym patriotycznym programem. Muzycy instrumentaliści, wokaliści zespołu Rudomianka pokazali wysoki poziom wykonawczy i profesjonalne brzmienie. Ostatnią część Jarmarku wypełnił blok muzyczny w którym wystąpiły nasze szczycieńskie zespoły: Wystek, Mazury, Krys i Nadzieja.
- Muzyka ludowa towarzyszyła do końca Jarmarkowi, na którym dominowało rękodzieło ludowe, regionalne kulinaria oraz pokazy ginących zawodów - opowiada Klaudiusz Woźniak kirownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. - Dziedziniec pełen stoisk z rękodziełem i tradycyjnymi potrawami oraz rozbrzmiewający ze sceny jazz. To wszystko czekało na XIX Jarmarku Mazurskim. Stoiska spotkały się z dużym zainteresowaniem przybyłych gości - dodaje.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Podziel się informacją:

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5