Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Nieodpowidzialni kierowcy wyeliminowani z ruchu

2017-08-17 09:00:00 (ost. akt: 2017-08-16 23:11:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Prędkość ponad 120 km/h rozwinął na ulicach Szczytna 20-latek kierujący osobowym oplem. Kolejny nieodpowiedzialny kierowca - 28-latek miał w organizmie ponad półtora promila alkoholu i poruszał się corsą na trasie Szczytno – Wólka Szczycieńska. Obydwaj mężczyźni zostali wyeliminowani z ruchu drogowego przez szczycieńskich policjantów. Funkcjonariusze policji są szczególnie wyczuleni na łamanie regulacji dotyczących dozwolonej prędkości, bo to one są w naszym kraju jedną z głównych przyczyn kolizji i wypadków. Statystyki wyraźnie wskazują, że skutki wielu zdarzeń nie byłyby tak tragiczne, gdyby ich uczestnicy poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wakacje to czas zasłużonego wypoczynku i relaksu. Niestety są tacy, którzy uważają, że wakacje to okres zwalniający od myślenia i odpowiedzialności. Polskim zmotoryzowanym można zarzucić niejedno. Nagminne przekraczanie dozwolonej prędkości, niebezpieczne wyprzedzanie, jazda pod wpływem alkoholu albo ignorowanie pieszych - to główne grzechy naszych użytkowników czterech kółek. Z tych zachowań wyłania się obraz kierowcy nieodpowiedzialnego. Potwierdzili to podczas minionej doby szczycieńscy policjanci, którzy wyeliminowali z ruchu drogowego dwóch mężczyzn. Nieodpowiedzialni kierowcy stanowili ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
We wtorek, 15 sierpnia późnym popołudniem po ulicach Szczytna osobowych oplem poruszał się 20-letni mężczyzna. Młody kierowca jechał w terenie zabudowanym z prędkością 122 km/h. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i ukarali mandatem karnym w wysokości 500,-zł.
Kolejnego wieczoru funkcjonariusze patrolujący teren gminy Szczytno na trasie Szczytno – Wólka Szczycieńska zauważyli corsę, której kierowca wykonywał dziwne manewry. Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli okazało się, że 28-latek prowadzący pojazd jest nietrzeźwy. Mężczyzna miał w organizmie ponad półtora promila alkoholu. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Surowe kary, częste akcje policjantów i liczne apele nie docierają do kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że nietrzeźwy kierowca stwarza ogromne niebezpieczeństw o dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Pomimo wielu apeli oraz informacji medialnych o śmiertelnym zagrożeniu jaki powodują nietrzeźwi kierowcy, nadal zdarzają się tacy, którzy świadomie narażają życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Za jazdę pod wpływem środków odurzających kierowca również może trafić do więzienia na 2 lata.
Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:
· zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
· zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

KARA
· Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
· Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
· Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages