Zmiany w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

2017-08-06 08:29:22(ost. akt: 2017-08-06 00:33:43)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów Policja poszerzyła funkcjonalność działającej od ubiegłego roku Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu przez Internet, można w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób, zgłaszać policjantom wszelkie problemy. Pojawiły się możliwości dodawania zdjęć i komentarzy oraz potwierdzania już zgłoszonych zagrożeń.
Od blisko roku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB), policjanci szczycieńskiej komendy otrzymali 544 zgłoszenia, z których blisko 20% zostało potwierdzonych. Dotyczyły one głównie spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania dozwolonej prędkości przez kierowców aut, niewłaściwego parkowania oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej.
Po niemal roku funkcjonowania KMZB policyjni programiści wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów opracowali kilka zmian w funkcjonowaniu narzędzia. Przede wszystkim umożliwili zgłaszającym dodawanie do zgłoszenia krótkiego opisowego komentarza. Jego długość może osiągnąć maksymalnie 500 znaków. Będzie to pomocne w weryfikacji informacji, gdy np. zgłaszający wskaże jako miejsce przestępstwa duże, wielotysięczne osiedle mieszkaniowe. Bardziej szczegółowy opis zagrożenia przydaję się także w sytuacjach, gdy mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego, gdzie wcześniej bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno było rozstrzygnąć, czy skarga dotyczy zbyt krótkiego czasu oczekiwania na zielone światło na przejściu dla pieszych, nieprawidłowego oznakowania czy innych spraw. W tej sytuacji pomocna jest również inna nowa opcja - dodawanie zdjęć, które po modyfikacjach można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu KMZB. Do zgłoszenia można dodać 3 pliki o łącznej wielkości 5 MB.
Taka modyfikacja to efekt analizy pierwszych miesięcy działania KMZB, gdy okazało się, że choć wiele zgłoszeń powtarza się, zgodnie z procedurą każde należy potraktować odrębnie i na nowo weryfikować.
Policjanci zapewniają, że wszystkie zgłoszone za pośrednictwem KMZB zagrożenia są rzetelnie sprawdzane – w zależności od charakteru zgłoszenia zajmują się tym patrole, dzielnicowi, czy drogówka, ale także wywiadowcy czy policjanci z pionu kryminalnego.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Podziel się informacją:

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5