Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Zrewitalizują ruiny w Szczytnie?

2017-03-24 09:00:00 (ost. akt: 2017-03-24 15:51:39)

Autor zdjęcia: ZeroJeden/Wikipedia

Władze Szczytna przygotowały projekt rewitalizacji ruin krzyżackiego zamku, na którą chcą zdobyć dofinansowanie z UE. Liczą, że miejsce związane z literacką postacią Juranda ze Spychowa, stanie się atrakcją turystyczną Warmii i Mazur.

Miasto przygotowało już dokumentację projektową niezbędną do złożenia wniosku o dofinansowanie unijne. W ramach rewitalizacji zamkowych ruin miałyby zostać odsłonięte i udostępnione zwiedzającym średniowieczne podziemia oraz częściowo zasypane obecnie mury obronne. Plany uzgodniono z konserwatorem zabytków i poprzedzono badaniami archeologicznymi.

Zgodnie z projektem dawny dziedziniec i teren między trzema skrzydłami zamku zostanie obniżony do poziomu z czasów średniowiecza. Na dziedzińcu ma być zrekonstruowana studnia, a w narożniku południowo-wschodnim wydobyta z ziemi okrągła kamienna baszta. Odtworzona i wypełniona wodą zostanie fosa, otaczająca zamek od strony północnej i zachodniej.

Koszt zagospodarowania zamkowych ruin szacowany jest na ok. 10 mln zł, z czego 85 proc. miałoby pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego.

Zamek pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Był siedzibą prokuratora, czyli urzędnika zarządzającego jednym z okręgów administracyjno-wojskowych, na które podzielone było państwo krzyżackie. Po sekularyzacji zakonu w 1525 r. przestał pełnić rolę ważnej nadgranicznej warowni.

Pod koniec XVI w. przebudowano go na rezydencję myśliwską książąt pruskich. W następnych wiekach został częściowo rozebrany i popadał w ruinę. Przed II wojną św. pozostałości budowli zaadaptowano na lokalne muzeum, a na dawnym przedzamczu wzniesiono gmach nowego ratusza.

Szczycieński zamek rozsławił Henryk Sienkiewicz w powieści "Krzyżacy". To tutaj miała być przetrzymywana Danusia, uprowadzona podstępnie córka Juranda ze Spychowa. Zamkowe lochy stały się też miejscem uwięzienia samego komesa, któremu na rozkaz komtura Zygfryda de Loewe obcięto język, dłoń i oślepiono.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marzena #2208396 | 89.231.*.* 24 mar 2017 11:51

  Właśnie, pomysł jest wyborny, ale może polec w politycznych przepychankach. Odpukać...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. haaa #2208382 | 213.160.*.* 24 mar 2017 11:41

  Niedługo dzięki PiS bęndziecie mogli pomarzyć o rewitalizacji . Polska stanie w miejscu Kaska się skączy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obywatel #2208317 | 178.36.*.* 24 mar 2017 09:28

   a kino też rewitalizujecie, wyrwać kasę z uni i przep...ć, to potrafią włodarze miasta S. a może coś naprawdę, Już widzę tysiące turystów z całego świata jak jadą i lądują w Szczytnie, Zamek krzyżacki w Malborku wymięka, już jadą, a może odbudujecie zamek Juranda w Spychowie - to nic, że to bajka ale fajna i znajomy królika przy odbudowie zarobi

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. algreg #2208296 | 83.6.*.* 24 mar 2017 09:08

    zróbcie w końcu porządek z tym cholernym badziewiem architektonicznym przy wieży ciśnień. Ten kto na to pozwolił powinien gnić w więzieniu. Jakaś masakra, co te władze w tym miasteczku robią ile lat to trwa?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages