Trwają przygotowania do zmiany w systemie edukacji

2017-02-05 11:25:45(ost. akt: 2017-02-05 11:27:32)

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

Likwidacja gimnazjów i wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej to jedna ze sztandarowych reform obecnej władzy. Do niedawna niewiele jednak było o niej wiadomo, poza tym, że ma obowiązywać już od przyszłego roku szkolnego. Jednak są już wstępne plany zmian, jakie zostaną przeprowadzone.
Najważniejszą częścią reformy edukacji jest wygaszenie gimnazjów i wprowadzenie ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Tym samym wracamy do sytuacji sprzed reformy rządów AWS w 1999 roku.
Nasz powiat, jak i cała Polska przygotowują się do zmiany systemu edukacji wynikającego z wejścia w życie nowej Ustawy o systemie oświaty. Jak wszyscy wiemy, od przyszłego roku szkolnego, uczniowie szóstych klas zamiast rozpocząć naukę w gimnazjach pozostaną w siódmej klasie szkoły podstawowej.
Szczytno przygotowuje się do zmiany systemu w miejscowych szkołach. Aby zapewnić uczniom jak najmniejszy stres nauka w naszych placówkach od przyszłego roku szkolnego będzie wyglądała następująco: w Szczytnie pozostaną trzy szkoły podstawowe – SP nr 2, SP nr 3 i SP nr 6, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 będą wygaszane do września 2019 roku, w nowym roku szkolnym obecne klasy szóste z SP nr 3, w niezmienionym składzie przejdą do budynku Gimnazjum nr 1, podobnie będzie w SP nr 6, której siódmoklasiści rozpoczną naukę w budynku Gimnazjum nr 2. Wychowawcy się nie zmienią, uczniowie siódmych klas szkoły podstawowej nr 2 pozostaną w placówce, od nowego naboru do klas pierwszych zmieni się obwód SP nr 3, który obejmie część śródmieścia do tej pory należącego do SP nr 2. To pozwoli na zmniejszenie ilości uczniów w szkole, tak aby w bez problemu mogły pozostać w niej roczniki tworzące klasy VII i VIII.
Przyjęty przez miasto plan reformowania miejskich placówek ma pozwolić na zminimalizowanie zmian, które mogłyby powodować niepotrzebny stres i zamieszanie zarówno wśród dzieci jak i rodziców.
To co ważne, to również fakt, że siódmo- i ósmoklasiści, rozpoczną naukę w szkołach, które są dostosowane do ich potrzeb edukacyjnych. W budynkach gimnazjów są bowiem specjalistyczne pracownie i odpowiednie dla uczniów zaplecze. Również dzięki takiemu postępowaniu w Szkołach Podstawowych nie będzie tłoku.
W związku z tym, że w SP nr 2 pozostają klasy siódme i ósme pracownie zostaną wyposażone w niezbędne materiały dydaktyczne. Władze miejskie są po wstępnych uzgodnieniach z Warmińsko - Mazurskim Kuratorem Oświaty, który pozytywnie zaakceptował plan zmian. Przed władzami są jeszcze konsultacje ze związkami zawodowymi i podjęcie niezbędnych uchwał.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gwidon #2180072 | 31.0.*.* 12 lut 2017 00:36

    Jeśli przygotowania do reformy edukacji wg tekstu "trwają" tzn., że nic się nie dzieje. Przygotowania mogą przebiegać, być w toku, mogą także mieć miejsce. Ale jeśli tylko trwają - to po prostu trwają, czyli stan stagnacji.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. zatroskana mama #2176569 | 89.231.*.* 7 lut 2017 13:23

    u nas jak zwykle na opak chyba nie oto chodzi w reformie żeby 7 i 8 klasę wepchnąć do gimnazjum, które miały być likwidowane... nie lepiej w tych budynkach odtworzyć pełne szkoły ośmioklasowe, którymi przecież kiedyś były?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5