Wieża ciśnień "atrakcją" Szczytna

2017-01-28 17:30:00(ost. akt: 2017-01-27 22:30:54)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

W czasach kiedy nikt jeszcze nie słyszał o hydroforach wieże ciśnień pełniły w miastach istotną rolę – zapewniały stabilne ciśnienie w wodociągach. Teraz kiedy właściwie przestały pełnić pierwotną funkcję, ich zagospodarowanie może stanowić nie lada problem dla władz.
O tym jak przywrócić do użytkowania takie obiekty jak wieża ciśnień można dowiedzieć się między innymi w Piszu i Giżycku. Wieże w tych miastach po wyłączeniu z użytkowania są nadal ważnym punktem na turystycznej mapie. W Piszu w budynek zainwestował samorząd. W 2013 roku przeprowadzono jego renowację. Obecnie znajduje się tam restauracja i taras widokowy z malowniczą panoramą na miasto. Natomiast w Giżycku wieża to modelowy przykład tego jak osoba prywatna może w taki budynek zainwestować. Po tym jak została wyłączona z użytkowania wykupił ją prywatny inwestor. Została wyremontowana i częściowo przebudowana. Mieszkańcom miasta i licznym turystom służy ponownie od 2007 roku. W jej wnętrzu znajduje się kawiarnia i muzeum, a z punktu widokowego na jej szczycie podziwiać można panoramę miasta.

Miało być pięknie...
Nie wszystkie przykłady inwestycji w podobne budynki są jednak tak chlubne.Tak się składa, że ten najgorszy znajduje się w zasięgu wzroku każdego szczytnianina.
Wystarczy jeden rzut oka na szczycieńską wieżę ciśnień. Znajduje się w opłakanym stanie, jest obecnie szpecącą miasto ruiną z niedokończoną przybudówką. Wybudowana w 1908 roku długo służyła miastu. Z czasem została wycofana z użytkowania, a jej stan zaczął się pogarszać. Władze miejskie tłumaczyły, że w budżecie brakowało pieniędzy na jej utrzymanie, stąd też pomysł o jej sprzedaży. Inwestor się znalazł, a wieża zmieniła właściciela za symboliczną złotówkę.
Początkowo wszystko miało być pięknie. Wieża miała zostać odrestaurowana, a obok niej powstać miał apartamentowiec. Wedle początkowych planów nowy budynek miał oplatać zabytkową konstrukcję od strony jeziora. Plany jednak szybko się zmieniły i zamiast łuku powstała pionowa ściana niemal całkowicie zasłaniająca wieżę. Od kilku już lat budowa stoi w miejscu, a wieża niszczeje. Obecnie za wieżę jednak trzeba już zapłacić o wiele więcej niż w 1999 roku. Właściciel chce ją sprzedać za 3,5 mln złotych.

Chcą, by wieża przestała szpecić miasto
Dziś o budynku słychać tylko przy okazji wszelkiego rodzaju plebiscytów na najgorsze budowlane koszmary.
- Szukamy możliwości przejęcia tej nieruchomości. Jedną z form jest jej odkupienie. Oczywiście nie za cenę, którą proponuje właściciel – mówi Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - Nasi prawnicy sprawdzają dokumentację i wszelkie możliwości prawne, które pozwolą miastu na odzyskanie wieży. Jeśli wróciłaby ona w ręce samorządu byłaby szansa na jej odrestaurowanie. Teraz zabytek po prostu szpeci nasze miasto - dodaje.
Partia "Razem" postanowiła wziąć sprawy w swoje i "zająć się" niszczejącym zabytkiem. Zamierza złożyć u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie wniosek o przeprowadzenie kontroli zabytku ze względu na wystąpienie zagrożenia w postaci trwałego uszkodzenia zabytku z równoczesnym wnioskiem o zwrócenie się do Starosty Szczycieńskiego o zabezpieczenie wieży w Szczytnie w drodze ustanowienia zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia. "Razem" wskazuje również rozwiązanie prawne - wywłaszczenie.
- Naszym zdaniem jedynym wyjściem, aby ten zabytek odzyskał dawny blask, jest przejęcie go przez samorząd - tłumaczą członkowie "Razem".


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PIT 77 #2236243 | 94.254.*.* 2 maj 2017 20:44

    Ja się pytam gdzie jest konserwator zabytków i prokurator ,sprawa bardzo podejrzana to tak jak by komuś oddać kolumnę Zygmunta w Warszawie bo niszczeje

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Obywatel Piszczyk #2173080 | 77.254.*.* 2 lut 2017 09:58

    Moim zdaniem najbardziej jest potrzebny na nowo postawienie Zamku Krzyżackiego, ponieważ go nie ma.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Ja chcę kanał do Saska Wielkiego #2173077 | 77.254.*.* 2 lut 2017 09:56

    Ja chcę kanał do Saska Wielkiego, ponieważ mój jacht nie popływa po jeziorze dużym w Szczytnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. anty-antystemowiec #2170398 | 159.205.*.* 29 sty 2017 16:30

    Może partia Razem poza pustymi deklaracjami i nie ogarnianiem rzeczywistości zaproponuje model finansowania tego przedsięwzięcia? Przejęcie budynku nie rozwiązuje jego problemów, przebudowa mus i być zgodna z wytycznymi Konserwatora Zabytków i poprzedzona rozbiórką przybudówki. Ile to może być milinów złotych?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  5. Grucha #2170100 | 31.0.*.* 29 sty 2017 02:37

    Chyba wybory niebawem, nowe twarze i pomysły, ciekawe kto zacznie temat kanału na Sasek Wielki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5