Popierajcie swojego sołtysa

2017-01-27 14:00:00(ost. akt: 2017-03-03 21:02:23)
Co było pierwsze jajko czy kura? Nie wiadomo. Tak samo, jak nie wiemy czy pierwsze było sołectwo czy sołtys. W każdym razie urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów.
Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to Ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. W powiecie szczycieńskim ta tendencja jest jeszcze mocniejsza. Na przykład w gminie Wielbark panie rządzą 15 wsiami, a panowie tylko 8. Więcej Pań sołtysek niż Panów sołtysów jest też w gminie Rozogi, Jedwabno, Pasym. Za to w gminie Dźwierzuty panowie mają przewagę 10 do 9.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Naszym celem było pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi.

Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu SMS na "Najpopularniejszego Sołtysa" z terenu powiatu szczycieńskiego.

Tytuł "Super Sołtysa 2017" Powiatu Szczycieńskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu.Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na Super Sołtysa 2017 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł: Super Sołtysa 2017 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Plebiscyt trwa od dnia 27.01. 2017 r. do 03.03.2017 r.. Zakończymy go 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02. 2017 roku o godzinie 23.59

Regulamin; kliknij tutaj

Teraz czekamy na Wasze zgłoszenia. Przysyłacie kandydatury swoich sołtysów, najlepiej z dłuższym lub krótszym uzasadnieniem. Jeżeli Wasz sołtys już jest zgłoszony to napiszcie za co go cenicie: szczytno@gazetaolsztynska.pl

Zgłoś swojego sołtysa:


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5