Niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Czad - cichy zabójca

2017-01-08 16:19:52 (ost. akt: 2017-01-08 11:24:06)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym najbardziej aktywny staje się tlenek węgla. Czad jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest bardzo groźny. Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle".

Czad ze względu na swój sposób działania, jest nazywany cichym zabójcą. Jest niewidoczny i pozbawiony zapachu. Wystąpienie objawów zatrucia tlenkiem węgla zależy m.in. od jego stężenia, od ciśnienia atmosferycznego, a także od cech indywidualnych każdego organizmu. Tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.
- Tlenek węgla powstaje przede wszystkim w wyniku niepełnego spalania z piecyków gazowych, czy też z pieców na paliwo stałe. W sytuacji, kiedy jest niedostateczna ilość tlenu, a jest zaburzenie z odprowadzaniem spalin przez komin, dochodzi po pierwsze do powstania tlenku węgla, a po drugie, do jego przedostawania się do mieszkania zamiast wydostawania się na zewnątrz - mówi Michał Maciąg z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie.
W 70% przyczyną śmierci podczas pożarów jest zetknięcie się z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. W naszym powiecie odnotowano w tym roku 19 zdarzeń związanych z pożarami sadz i 5 związanych z pomiarami tlenku węgla. 5 osób trafiło do szpitala w związku z pożarami i tlenkiem węgla, a 2 osoby zginęły w pożarach.

Okres grzewczy w pełni
Spadek temperatur w okresie jesienno-zimowym powoduje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniach. W praktyce jest ono często uzupełniane poprzez użytkowanie różnego rodzaju podstawowych i dodatkowych urządzeń grzewczych na paliwo stałe, gazowych lub elektrycznych. Dlatego należy pamiętać, iż przed przystąpieniem do ich eksploatacji trzeba sprawdzić, czy są one w pełni sprawne technicznie i nie stworzą zagrożenia pożarowego.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla? Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie tych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi.
Co robić aby uniknąć zaczadzenia?
- Należy dbać, żeby dostarczana była odpowiednia ilość powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie. Należy zadbać o to, żeby spaliny były odprowadzane. To są podstawowe elementy. Natomiast wiadomo, że technika czasem zawodzi, coś się może wydarzyć. Warunki atmosferyczne mogą spowodować, że ciąg kominowy zostanie zaburzony. W takiej sytuacji ratuje proste urządzenie: czujka tlenku węgla, która ostrzeże w sytuacji kiedy tlenek węgla pojawi się w pomieszczeniu - tłumaczy Michał Maciąg. - Sezon grzewczy już się rozpoczął, większość osób ogrzewa już mieszkania. Zalecamy stałe przeglądy kominiarskie, czyszczenie kominów. To ważne, ponieważ zapchane, rozszczelnione kominy grożą również pożarem - tłumaczy.

Czujnik tlenku węgla może uchronić nas przed zaczadzeniem
Czujnik tlenku węgla (CO) nie zabezpiecza przed jego powstaniem, zwiększa natomiast prawdopodobieństwo jego wczesnego wykrycia. Mając na uwadze własne zdrowie i życie warto zakupić odpowiednie urządzenie. Zadaniem czujnika jest wykrywanie stężenia tlenku węgla w otaczającym nas powietrzu i alarmowanie o tym poprzez uruchomienie sygnału dźwiękowego. Dokonując zakupu czujnika tlenku węgla należy sprawdzić, czy posiada on wszystkie wymagane atesty dopuszczające do użytku, gwarancję skuteczności działania oraz czy spełnia określone normy. Czujnik czadu powinien mieć atest przeciwpożarowy, charakteryzować się działaniem elektromechanicznym i alarmować sygnałem dźwiękowym o rozładowaniu baterii lub awarii, alternatywnym od elektrycznego źródle zasilania, głośnym alarmem, a także niewielką wagą oraz rozmiarami.
- Zachęcamy naszych mieszkańców do instalacji czujników tlenku węgla w lokalach - mówi Krzysztof Krakowski prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Odrodzenie" w Szczytnie. - Za symboliczną opłatą 30 złotych montujemy urządzenia. Mamy już w xx zamontowanych czujników. Uważam, że bezpieczeństwo jest najważniejsze - dodaje.

Objawy zaczadzenia
Początkowo mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, mdłości, potem wymioty i utrata przytomności. Objawem zatrucia czadem mogą być także kołatania serca, zaburzenia równowagi, wzroku, słuchu, drżenie mięśni. Już pierwsze symptomy złego samopoczucia w czasie kąpieli lub podczas przebywania w pomieszczeniu ogrzewanym węglem lub gazem powinny być sygnałem, którego nie powinno się zlekceważyć. W takim przypadku należy pootwierać szybko okna i drzwi, osobę poszkodowaną ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i natychmiast wezwać pomoc. Leczenie zatrucia czadem jest trudne i długotrwałe. Zdradliwym skutkiem zatrucia czadem bywają pojawiające się objawy neuropsychiczne występujące po postacią zaburzeń pamięci, zmian osobowości, zaburzeń koncentracji. Następstwem zatruć są też częste dolegliwości układu oddechowego, uszkodzenia słuchu, wzroku, wątroby.

Jeśli zauważyłeś pożar
WYJDŹ Z DOMU
ZOSTAŃ NA ZEWNĄTRZ
ZADZWOŃ POD NUMER 998 LUB 112

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Zostań dziennikarzem obywatelskim
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bezprym #2156142 | 88.199.*.* 9 sty 2017 23:06

    A można gdzieś taki czad kupić zabutlowany w tych metalowych bańkach jak gaz? Bo mam pomysła :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages