środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Punkty karne będzie można sprawdzić przez internet?

2017-01-08 10:00:00 (ost. akt: 2017-01-08 10:09:59)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

W nowym roku w życie wejść mają ważne zmiany w przepisach. Swoje punkty karne kierowcy po uruchomieniu aplikacji będą mogli sprawdzić przez internet. Na razie aby sprawdzić ilość zgromadzonych punktów trzeba osobiście stawić się w komendzie lub wystąpić z pismem.

W ramach modernizacji systemu CEPiK przewidziano również rozszerzenie zakresu danych dotyczących np. badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych: zakończonych wynikiem pozytywnym i negatywnym, ukończonych i nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych i niezarejestrowanych) i zdarzeń ubezpieczeniowych (przewidziano gromadzenie informacji o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC). Celem planowanych zmian jest także budowa centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

Punkty karne w internecie

20 grudnia 2016 roku Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, w którym przewidziano możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych na koncie kierowcy przez internet. Taka możliwość miałaby być dostępna dla użytkowników na podobnej zasadzie, jak dziś jest to z usługą "historia pojazdu". W tym przypadku konieczne będzie jednak uzyskanie profilu zaufanego ePUAP. Kierowcy od dawna czekają na taką zmianę. Dziś sprawdzić stan swojego konta można jedynie na komendzie policji. Od czasu do czasu pojawiają się też fałszywe strony internetowe, na których obiecuje się możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych.

Przechwytują one dane osobowe, a często również wmanewrowują użytkowników w wysoko płatne SMS-y. Kolejną usługą dostępną elektronicznie ma być "Udostępnij dane pracodawcy". Przedsiębiorcy będą mogli tą drogą weryfikować uprawnienia kierowców, tak by uniknąć sytuacji, w której udostępnią służbowe samochody pracownikom nieposiadającym ważnych uprawnień.

- Jeszcze nie ma możliwości sprawdzania punktów karnych przez internet. Tworzona jest aplikacja ale jeszcze nie jest aktywna - informuje Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. - Każdy kto osobiście z dokumentem prawa jazdy stawi się w komendzie może uzyskać informację, ile punktów karnych zgromadził na swoim koncie. Istnieje również pisemna możliwość uzyskania takiej informacji. Zainteresowany musi wystąpić z podaniem do komendanta oraz uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Wtedy otrzyma pismo zwrotne z odpowiedzią - dodaje.

Można będzie sprawdzić też szkoły jazdy

Uruchomiona ma być też e-usługa "Sprawdzenie szkoły jazdy", pozwalająca na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie dostępnych danych statystycznych. Według MSWiA zwiększy to konkurencję między szkołami i przyczyni się do wzrostu jakości świadczonych usług. Ustawa umożliwi też utworzenie usług powiadamiania kierowców oraz właścicieli pojazdów o ważnych terminach związanych z pojazdami lub prawami jazdy.

Zmiany w przepisach dotyczących młodych kierowców

W związku z przesunięciem wdrożenia systemu CEPIK, od 2017 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców, czyli tych, którzy dopiero zdali egzamin na prawo jazdy. Z roku do dwóch lat wzrośnie tzw. okres próbny (obecnie trwa on rok), a młodzi kierowcy będą musieli przechodzić dodatkowo kurs i szkolenie.

Przez pierwszych osiem miesięcy, niezależnie od znaków, będą ich też obowiązywać ograniczenia prędkości - 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej. Jak podkreślają eksperci, choć przepisy dotyczą wszystkich, którzy zdadzą egzamin na prawo jazdy, chodzi głównie o grupę najmłodszą - osoby od 18 do 24 lat.

W ramach modernizacji systemu CEPiK przewidziano także rozszerzenie zakresu danych dotyczących np. badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych: zakończonych wynikiem pozytywnym i negatywnym, ukończonych i nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych i niezarejestrowanych) i zdarzeń ubezpieczeniowych (przewidziano gromadzenie informacji o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC).

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Zostań dziennikarzem obywatelskim
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Propaganda sukcesu #2155271 | 92.40.*.* 9 sty 2017 11:06

  że niby wprowadzają modernizacje i nowe opcje, dzieci, to już dawno miało chulać w pełnej wersji ale jak zwykle w Polsce nowości 100 lat za murzynami...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ale #2154400 | 94.254.*.* 8 sty 2017 11:39

  Żenada. Co Wy wypisujecie, skąd czerpiecie informacje. Amatorszczyzna. Wchodzą zmiany. Kiedy ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mmk #2154361 | 87.207.*.* 8 sty 2017 10:45

  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd! Zmiany opisane jako te dotyczące młodych kierowców nie weszły w życie od 2017 roku (czyli już...) - a sa przecież bardzo istotne. CEPIK 2 jest opóźniony do czerwca 2018 (jak na razie) i wtedy wejdą w życie te zmiany. Na litość zorientujcie najpierw zanim coś napiszecie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages