Urzędnicy nie widzą problemu...

2016-12-03 18:30:00(ost. akt: 2016-12-02 10:07:34)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Szczury, robactwo, miliony much i smród palonego plastiku - takie mamy tu życie - skarżą się mieszkańcy Czarkowego Grądu, małej miejscowości w Gminie Szczytno. A skąd te "atrakcje"? Funduje im to firma zajmująca się utylizacją i segregacją śmieci. Pojechaliśmy na miejsce, żeby zobaczyć jak jest naprawdę... To co zobaczyliśmy przeszło nasze wyobrażenie.
Setki ton niezabezpieczonych odpadów, szczury i robactwo. To widok, jaki mieszkańcy Czarkowego Grądu w gminie Szczytno muszą znosić na co dzień. Kilkanaście metrów od ich mieszkań znajduje się firma Usługi Komunalne i Transportowe „Zieleń” oraz Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

Mieszkańcy mają dość
Panoszące się w domach robaki i szczury biegające pod oknami. W takich warunkach żyją sąsiadujący z wysypiskiem mieszkańcy Czarkowego Grądu.
- Trzeba przerwać ta zmowę milczenia, niech ktoś w końcu zabierze za to, co tu się dzieje - mówi jeden z mieszkańców, którzy zaalarmowali naszą redakcję. - Mamy szczury, które włażą do domów i robactwo. W jednym z domów szczur przegryzł nawet kabel od lodówki. A w stodołach i chlewach to wszystko pocięte. A jeszcze najgorszy jest ten duszący dym, gdy palą jakiś plastik - dodaje.
Udaliśmy się na miejsce, o którym poinformowali nas mieszkańcy. Odnalezienie "wysypiska" nie było trudne. Już w bramie widać sterty odpadów. Czego tam nie ma! Z worków, które leżą na spodzie wysypywał się popiół prosto na ziemię. Przed bramą w dołach wysypany gruz a im dalej w podwórko tym coraz ciekawiej. Nie wszystkie zgromadzone odpady są na utwardzonej powierzchni.
- Wiele osób skarży się na uciążliwą działalność tego pana. Na to, że wysypuje na działki gruz, popiół i że oddychać nie można jak spala plastikowe odpady- mówi Elżbieta Deptuła sołtys Czarkowego Grądu. - Jakiś czas temu był pożar na składowisku, była potężna czarna chmura, jednak straży nie wezwano, gasili to sami. Na robactwo i szczury mieszkańcy już dawno narzekają ale obawiają się cokolwiek zrobić. Przecież szczury roznoszą różne choroby, a przecież ludzie mają dzieci - dodaje.
W tak tragicznych warunkach żyją też zwierzęta hodowlane właściciela. W dniu, w którym "odwiedziliśmy" Czarkowy Grąd zwierzęta stały w błocie. W niektórych miejscach widać powysypywany gruz.
- Całym rokiem te zwierzęta są hodowane w takich strasznych warunkach - mówi nam sołtys wsi.
Zadzwoniliśmy do właściciela aby porozmawiać o sytuacji jaką zastaliśmy i czy to, co mówią mieszkańcy wsi jest prawdą.
- A kto się skarży? - zapytał od razu właściciel Dariusz Deptuła. - Nigdy w życiu nic nie palimy, ludzie przywożą do nas odpady segregowana i one składowane są we właściwe miejsca. Odpady u nas nie zalegają, część z nich znajduje się na zewnątrz. Gmina przyjeżdża na kontrole ale nie miała nigdy większych zastrzeżeń - zapewnia.

Problemu nie ma?
Do zadań firmy z Czarkowego Grądu należy odbiór śmieci z 2390 nieruchomości, 620 domków i działek rekreacyjnych, 130 podmiotów gospodarczych oraz 154 instytucji i obiektów zarządzanych przez gminę Szczytno.
Według ustawy aby przyjąć wszystkie wymienione odpady, każdy z punktów selektywnej zbiórki odpadów powinien być wyposażony w: kontener do gromadzenia złomu stalowego, kontener do gromadzenia złomu metali nieżelaznych, kontener do gromadzenia odpadów z tworzyw sztucznych, kontener do gromadzenia papieru i tektury, kontenery lub pojemniki do gromadzenia szkła opakowaniowego (wg kolorów), kontener do gromadzenia szkła płaskiego (np. szyby okienne), kontener do gromadzenia odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, kontenery do gromadzenia gruzu, kontenery do gromadzenia odpadów wielkogabarytowych, kontener na odpady z terenów zieleni np. skoszona trawa czy odpady biodegradowalne. Ponieważ każdy mieszkaniec powinien mieć możliwość oddania także odpadów niebezpiecznych, punkt należy wyposażyć w pomieszczenie (kontener zamknięty) do gromadzenia odpadów niebezpiecznych. Do magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych wymagane jest uszczelnione podłoże oraz zadaszenie.
- Umowa na odbiór odpadów z firmą Usługi Komunalne i Transportowe Zieleń zawarta została w dniu 31-12-2015 r. na podstawie przeprowadzonego postępowania o
udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego - informuje Marek Godlewski kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego Gospodarki Przestrzennej Ochrony Środowiska i Promocji Gminy. - Zgodnie z zawartą umową gmina monituje terminowość oraz jakość wykonywanych usług.
Wszelkie uwagi które zgłaszane były w Urzędzie Gminy Szczytno dotyczące w głównej mierze terminu odbioru odpadów kontrolowano i ewentualne zalecenia przekazywano wykonawcy. Dwukrotnie byłem osobiście na kontroli i jeśli były jakieś uwagi z naszej strony to nieprawidłowości zostały usunięte - zapewnia.
Sanepid nie ma wątpliwości - gnijące śmieci i robactwo mogą być niebezpieczne.
- Zgłoszenia dotyczące tego typu nieprawidłowości powinny być zgłaszane do Urzędu Gminy w Szczytnie, które ma w obowiązku kontrolowanie tego punktu - informuje Grażyna Sosnowska Państwowym Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie.

Zadania punktów selektywnej zbiórki odpadów to: spełnienie standardów, norm oraz przepisów prawa krajowego i Unii Europejskiej, zwiększenie recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, stworzenie możliwości nieodpłatnego pozbywania się nietypowych i problemowych odpadów, poprawa czystości na obszarze gminy, zapewnienie bezpieczeństwa środowiska. Punkt w Czarkowym Grądzie nie spełnia raczej żadnego z tych wymogów.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Podziel się informacją:
]kliknij[/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MIESZKANIEC GMINY #2129994 | 8 gru 2016 12:38

    WIDZIAŁEM TEJ FIRMY SMIECIARKI SZKODA MÓWIC ZE TAKIE POJAZDY SA DOPUSZCZANE DO UZYTKU

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5