Nie bądźmy obojętni na bezdomność

2016-12-02 17:41:08(ost. akt: 2016-12-02 09:42:58)

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

Wielu z nas nigdy nie doświadczyło braku "dachu nad głową" czy ciepłego posiłku, ale bezdomni są wśród nas i warto o nich pamiętać. Problem bezdomności wiąże się nie tylko z alkoholem. Często ci ludzie są bardzo samotni i nie mogą liczyć na pomoc ze strony najbliższej rodziny czy przyjaciół.
Bezdomność jest problemem coraz większej ilości osób. Koczują gdzie się da - na ławkach, w pustostanach. Co robić z takimi osobami? Jak im pomóc? Bo udawać, że nie ma problemu, nie można. Może ogrzewalnia i łaźnie byłyby jakimś wyjściem.
- Od około dwóch tygodni bezdomni nocują pod schodami naszego budynku - poinformował nas mieszkaniec nieruchomości przy ulicy Polskiej. - Śpią tu, poznosili jakieś rzeczy, ale przecież to nie miejsce, żeby tu nocować. Centrum miasta to jedno, a po drugie jest coraz chłodniej. Temperatura w nocy jest na "minusie" - mówi.
Udaliśmy się pod wskazany adres. Na miejscu okazuje się, ze faktycznie ktoś musiał tu przebywać i nocować. Jest materac, kołdra, jakieś ubrania, reklamówki z puszkami i resztki jedzenia.
- Generalnie rzecz biorąc docieramy do wszystkich bezdomnych z terenu miasta - zapewnia Hanna Bojarska dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie. - Wszystkim proponujemy pomoc, umieszczenie w schronisku. Jednak są osoby, które kategorycznie odmawiają. W obecnej chwili 20 osób znajduje się w takich placówkach. Na terenie Szczytna mamy jeszcze około 10 osób, które są bezdomne i jak do tej pory nie udało nam się przekonać ich do umieszczeniu w schronisku - dodaje.
Strażnicy miejscy potwierdzają, że starają się na bieżąco kontrolować wszystkie pustostany oraz miejsca, w których przebywają bezdomni.
- W piątek, 25 listopada otrzymaliśmy zgłoszenie od jednego z mieszkańców ulicy Polskiej, że bezdomni urządzili sobie pod schodami noclegownię - informuje Ewa Zipper z-ca komendanta Straży Miejskiej w Szczytnie. - Na miejscu nie zastaliśmy nikogo, tylko rzeczy nie przedstawiające żadnej wartości. Zleciliśmy zarządcy budynku sprzątnięcie i zabezpieczenia tego miejsca - dodaje.
Dzień później mężczyźni i ich "dobytek" znów pojawili się pod schodami budynku. W niedzielę (27.11) wieczorem szczycieńscy policjanci zatroszczyli się o trzech bezdomnych mężczyzn, którzy nie mając stałego miejsca zamieszkania spali na ulicy Polskiej.
- Trzej panowie, którzy znajdowali się pod działaniem alkoholu, bezpiecznie spędzili noc w policyjnej celi. Tam oprócz schronienia, czekał na nich też posiłek - mówi Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.
W poniedziałek rano mężczyźni znów znaleźli się na ulicy. Straż Miejska poinformowała ich o możliwości pomocy i skierowała do MOPS w Szczytnie.

Zgłaszając, możemy uratować komuś życie
- Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia - mówi Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. - O każdej osobie, która tej pomocy potrzebuje informujemy ośrodki pomocy społecznej. Są to osoby starsze, samotne, niezaradne, bądź w trudnej sytuacji materialnej i mogą stać się potencjalnymi ofiarami mrozu na skutek wychłodzenia organizmu. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Szczycieńscy policjanci patrolują więc miejsca, w których często przebywają takie osoby, np. dworce, ogródki działkowe i pustostany. Nie przechodźmy więc obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie. Gdy zauważymy, że sąsiad który mieszka sam nie wychodzi z domu bądź nie widać go od dłuższego czasu, a z komina jego domu nie wydobywa się dym poinformujmy o tym policjantów. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony - apeluje..

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.
Adres internetowy www.olsztyn.uw.gov.pl , gdzie zamieszczony jest aktualny wykaz schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko- mazurskiego.

Obowiązek spoczywa na miastach i gminach
W świetle obowiązujących przepisów do udzielenia pomocy osobie bezdomnej zobowiązana jest miasto lub gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały. W przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie oraz w sprawach niecierpiących zwłoki, właściwą miejscowo jest gmina miejsca pobytu. Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania albo na ostatnie miejsce zameldowania tej osoby na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków gminie, która przyznała świadczenie w miejscu pobytu.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Podziel się informacją:
]kliknij[/

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5