środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Szczytno tonie w mroku

2016-10-29 09:58:41 (ost. akt: 2016-10-28 13:00:40)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W Szczytnie już na dobre zapanowała jesienna aura. Zachodzące po godzinie 16 słońce nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale również bezpieczeństwo. W takich warunkach szczególnie powinni uważać piesi, którzy narzekają na słabo oświetlone szczycieńskie ulice.

Zarówno kierowcy jak i piesi narzekają na oświetlenie miasta. Poruszający się po szczycieńskich drogach wskazują na kilkanaście miejsc gdzie z oświetleniem, szczególnie przy przejściach dla pieszych, jest problem. Nie chodzi tu tylko o mniejsze ulice położone z daleka od serca miasta, ale także o te znajdujące się w centrum.

Ciemność widzę, ciemność
Do Szczytna na dobre zawitała jesień. Ten okres roku wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości wypadków z udziałem pieszych. Ma to związek z wcześniej zapadającym zmrokiem i słabym oświetleniem ulic, a szczególnie przejść dla pieszych. Złe oświetlenie to także problem dla spacerujących, którzy boją się chodzić w nieoświetlone rejony miasta.
Według zgodnej opinii mieszkańców na szczycieńskich ulicach nie będzie bezpieczniej, jeśli nikt nie zajmie się wcześniej kwestią oświetlenia.
– Największym problemem naszego miasta nie są kierowcy czy piesi, ale wcale lub bardzo słabo oświetlone przejścia dla pieszych. Najgorsze są przejścia na 1 Maja i przy ulicy Odrodzenia w Szczytnie – opowiada Tomasz Urbaniak ze Szczytna. – To tylko przykłady, z pozostałymi nie jest lepiej - dodaje.
Rzeczywiście sytuacja nie prezentuje się wzorcowo. Za oświetlenie przejść dla pieszych w Szczytnie odpowiadają głównie latarnie uliczne. W zdecydowanej większości przypadków to nie wystarcza. Dodatkowe lampy, które oświetlać mają wyłącznie przejścia dla pieszych należą do rzadkości, takie oświetlenie znajduje się na przykład na ulicy Polskiej przy budynku Poczty.
Brak oświetlenia to nie tylko problem ulic. Cierpi na tym również szczycieński skatepark przy ulicy Pasymskiej. Przez brak latarni doświetlającej teren korzystanie z niego w godzinach popołudniowych jest praktycznie niemożliwe. W godzinach, w których naturalne światło pozwala na korzystanie z niego dzieci znajdują się w szkole, popołudniami na przeszkodzie staje aura. Skatepark stoi więc nieużywany, nie tylko ze względu na coraz gorszą pogodę.
– Mieszkam niedaleko więc często przychodziłem tu pojeździć na rolkach – opowiada Krystian. – Teraz po szkole nie mam na to praktycznie czasu, ale nawet gdybym go znalazł to i tak przez brak światła popołudniami można tam sobie tylko zrobić krzywdę – dodaje.
Sytuacji nie poprawia również zachowanie niektórych, krewkich mieszkańców miasta. Lampy, szczególnie te stojące w parkach i przy jeziorze Domowym Dużym często są obiektem zainteresowania wandali. Policja interweniowała w tej sprawie między innymi w ubiegłą niedzielę. Dwóch młodych mężczyzn w trakcie przechadzki przy jeziorze niszczyło kolejne lampy znajdujące się przy ścieżce. Powstrzymała ich dopiero interwencja szczycieńskich policjantów.

Modernizacja oświetlenia w planach
Problem z oświetleniem jest, i to nawet spory. Widzą to zarówno kierowcy jak i piesi, którzy sygnalizują go władzom. Modernizacja oświetlenia znajduje się w planach Urzędu Miasta. W budżecie na rok 2016 na prace związanych z miejskim oświetleniem przeznaczono 350 tysięcy złotych. Na ten moment inwestycja znajduje się w fazie planowania i składania niezbędnych do jej rozpoczęcia wniosków.
Niestety, jak udało się nam dowiedzieć pieniądze te przeznaczone będą głównie na modernizację obecnie już stojącego na terenie Szczytna oświetlenia.
– Planujemy prace związane z modernizacją istniejącej już infrastruktury – mówi Krystyna Lis z Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Szczytnie. – Prace będą dotyczyć głównie wymiany obudów lamp i ogólnie rzecz biorąc będą to głównie zabiegi konserwatorskie, które mają poprawić działanie istniejącego już oświetlenia - informuje.
Jak na ten moment nie ma mowy o stawianiu nowego oświetlenia. Modernizacja z pewnością poprawi sytuację, ale nie rozwiąże problemu całkowicie.
W tej sytuacji pieszym pozostanie zaopatrzenie się w elementy odblaskowe, które na słabo oświetlonych drogach czy przejściach dla pieszych mogą uratować życie. O świadomość jak ważne są odblaski dba szczycieńska Policja, która regularnie wraz z początkiem jesieni odwiedza szkoły i przedszkola na terenie powiatu i stara się wpajać najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się na drogach. Okazuje się jednak, że edukacja na ten temat potrzebna byłaby również dorosłym. Spacer słabo oświetloną ulicą w godzinach popołudniowych, bez elementów odblaskowych może się skończyć tragicznie niezależnie od wieku spacerowicza. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie w sytuacji kiedy na lepsze oświetlenie miasta przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. niktto #2102558 | 83.9.*.* 31 paź 2016 11:41

  Problem jest taki że w Niemczech drogi i chodniki są na tyle równe ze i przy minimalnym oświetleniu można się bezpiecznie poruszać. w Szczytnie gdzie sa drogi i chodniki przeorane i setki razy łatane to tor przeszkód a nie droga dla ludzi nie mówiąc o kobiecie w szpilkach żeby sie poruszała , zostają gumofilce . a jak do tego całe osiedla tona w całkowitych ciemnościach (przykład ostatnich dni) to mamy XXI wiek płacić podatki i siedzieć cicho?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Urzędnik powiatowy #2101846 | 176.221.*.* 30 paź 2016 02:31

  Przy ledowyn oświetleniu Szczytno utonie całkowicie. Trzeba będzie doświetlać skrzyżowania tak jak to ma miejsce w Kętrzynie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tom #2101597 | 94.254.*.* 29 paź 2016 18:51

  Trzeba oszczędzać , prąd jest drogi. W Niemczech w niektórych miastach od poniedziałku do czwartku ze względu na oszczędności wyłączne jest całe oświetlenie uliczne. Nikt nie marudzi , wszyscy żyją i mają się bardzo dobrze. Tylko jakos u nas zawsze znajdzie się powód so narzekania.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nord #2101586 | 91.236.*.* 29 paź 2016 18:40

   w Olecku chyba najgorzej...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. biskupiec #2101514 | 151.248.*.* 29 paź 2016 17:11

   nie jest lepszy. Ciemno na głównych ulicach (1 maja, Niepodległości). Późną nocą ok 2:00 całe miasto jest zaciemnione.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages