Sezon grzewczy w pełni. Czad coraz bardziej niebezpieczny

2016-10-15 20:29:00(ost. akt: 2016-10-15 12:31:39)
Pożar sadzy w kominie.

Pożar sadzy w kominie.

Autor zdjęcia: Straż Pożarna

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym najbardziej aktywny staje się tlenek węgla. Czad jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest bardzo groźny. Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle".
Zatrucia tlenkiem węgla są ważnym problemem społecznym. Czad ze względu na swój sposób działania, jest nazywany cichym zabójcą. Jest niewidoczny i pozbawiony zapachu. Wystąpienie objawów zatrucia tlenkiem węgla zależy m.in. od jego stężenia, od ciśnienia atmosferycznego, a także od cech indywidualnych każdego organizmu. Tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.
- Tlenek węgla powstaje przede wszystkim w wyniku niepełnego spalania z piecyków gazowych, czy też z pieców na paliwo stałe. W sytuacji, kiedy jest niedostateczna ilość tlenu, a jest zaburzenie z odprowadzaniem spalin przez komin, dochodzi po pierwsze do powstania tlenku węgla, a po drugie, do jego przedostawania się do mieszkania zamiast wydostawania się na zewnątrz - mówi Michał Maciąg z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. - Mieliśmy w ostatnich dniach 6 zdarzeń związanych z płonącymi sadzami - dodaje.

Okres grzewczy rozpoczęty
Spadek temperatur w okresie jesienno-zimowym powoduje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniach. W praktyce jest ono często uzupełniane poprzez użytkowanie różnego rodzaju podstawowych i dodatkowych urządzeń grzewczych na paliwo stałe, gazowych lub elektrycznych. Dlatego należy pamiętać, iż przed przystąpieniem do ich eksploatacji trzeba sprawdzić, czy są one w pełni sprawne technicznie i nie stworzą zagrożenia pożarowego.
Co robić aby uniknąć zaczadzenia?
- Należy dbać, żeby dostarczana była odpowiednia ilość powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie. Należy zadbać o to, żeby spaliny były odprowadzane. To są podstawowe elementy. Natomiast wiadomo, że technika czasem zawodzi, coś się może wydarzyć. Warunki atmosferyczne mogą spowodować, że ciąg kominowy zostanie zaburzony. W takiej sytuacji ratuje proste urządzenie: czujka tlenku węgla, która ostrzeże w sytuacji kiedy tlenek węgla pojawi się w pomieszczeniu - tłumaczy Michał Maciąg. - Sezon grzewczy już się rozpoczął, większość osób ogrzewa już mieszkania. Zalecamy stałe przeglądy kominiarskie, czyszczenie kominów. To ważne, ponieważ zapchane, rozszczelnione kominy grożą również pożarem - tłumaczy.

Objawy zaczadzenia
Początkowo mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, mdłości, potem wymioty i utrata przytomności. Objawem zatrucia czadem mogą być także kołatania serca, zaburzenia równowagi, wzroku, słuchu, drżenie mięśni. Już pierwsze symptomy złego samopoczucia w czasie kąpieli lub podczas przebywania w pomieszczeniu ogrzewanym węglem lub gazem powinny być sygnałem, którego nie powinno się zlekceważyć. W takim przypadku należy pootwierać szybko okna i drzwi, osobę poszkodowaną ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i natychmiast wezwać pomoc. Leczenie zatrucia czadem jest trudne i długotrwałe. Zdradliwym skutkiem zatrucia czadem bywają pojawiające się objawy neuropsychiczne występujące po postacią zaburzeń pamięci, zmian osobowości, zaburzeń koncentracji. Następstwem zatruć są też częste dolegliwości układu oddechowego, uszkodzenia słuchu, wzroku, wątroby.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kominiarze nic nie czyszczą #2089670 | 89.228.*.* 15 paź 2016 21:31

    tylko papierek do podpisu daje ze wyczyścił

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5