Grypa groźniejsza od przeziębienia

2016-09-11 20:00:00(ost. akt: 2016-09-10 12:07:49)
Grypa i przeziębienie to najczęstsze choroby, które w sezonie jesienno-zimowym dotykają wielu z nas. Powikłania grypy są niebezpieczne dla zdrowia, więc warto zastosować zasadę: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Skutecznym sposobem jest szczepienie. Najlepiej wykonać je już teraz.
Na temat grypy i szczepień porozmawialiśmy z lekarzem medycyny rodzinnej – Ewą Masłowską–Tarasiuk.

Czym różni się przeziębienie od grypy?[
— Przeziębienie jest najczęściej wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Pierwsze objawy to katar, kichanie, bóle gardła, bóle głowy z towarzyszącymi stanami podgorączkowymi do 38°C. Inne objawy to zapalenie spojówek, kaszel chrypka. Dolegliwości te stopniowo nasilają się i mogą trwać 4-5 dni. W odróżnieniu od grypy przeziębienie przebiega łagodnie; grypa zaś jest chorobą o gwałtownym przebiegu. Zaczyna się nagle wysoką gorączką powyżej 38°C, występują bóle mięśniowe, bóle gardła, bóle stawów, dreszcze, złe ogólne samopoczucie a ze strony dróg oddechowych suchy kaszel, czasem uczucie zatkania nosa i wyciek wydzieliny z nosa zwykle o niedużym nasileniu. Powyższym objawom mogą towarzyszyć (zwłaszcza w dzień) nudności, wymioty lub biegunka. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3–7 dniach, chociaż kaszel może utrzymywać się do 2 tygodni.

Jakie powikłania grożą po grypie?
— Grypa może prowadzić do powikłań takich jak: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowo–rdzeniowych. Aby tego uniknąć powinniśmy jej zapobiegać.

Co możemy zrobić, aby ustrzec się przed wirusami?
— Możemy bardzo wiele. Przede wszystkim musimy wzmacniać naszą naturalną odporność m.in. powinniśmy systematycznie spacerować, ćwiczyć ok. 30-60 min. dziennie; stosować odpowiednią dietę, bogatą w witaminy ( spożywać kasze, razowe pieczywo, orzechy, warzywa, świeże owoce, należy wyeliminować z pożywienia biały cukier, ograniczyć mięso); powinniśmy unikać w sezonie zwiększonej zachorowalności dużych skupisk ludzi; stosować szczepienia.

Czy dużo osób się szczepi?
— Nie znam dokładnych danych statystycznych, ale jest to ciągle niewielka grupa naszego społeczeństwa w gr. 10-15%.

Dlaczego tak niewiele osób szczepi się przeciwko grypie?
— Myślę, że jest to wynik ciągle niskiej świadomości na temat szczepienia.

Komu w szczególności zalecane są szczepienia?
— Szczepienia są zalecane osom szczególnie o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych, z przewlekłymi chorobami, np. choroby układu krążenia, cukrzyca, mukowiscydoza, choroby układu oddechowego m.in.POCHP, niewydolność nerek, osobom po 55-tym roku życia, osom, które są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na wykonywaną pracę.

Czy szczepienie przeciwko grypie zapobiega też przeziębieniom?
— Szczepienie przeciwko grypie nie chroni przez przeziębieniami. Przeziębienia w okresie jesienno-zimowym zdarzają się często wśród osób, które zaszczepiły się przeciw grypie, co niekiedy prowadzi do całkowicie błędnego wniosku, że szczepienie spowodowało chorobę.

Ile kosztuje szczepienie? Czy lekarz może wydać receptę na darmowe szczepienie?
— Ok. 30zł. Nie.

Jaki mogą być działania niepożądane szczepienia?
— Jak każdy lek tak i szczepienia przeciw grypie mogą powodować działania niepożądane, chociaż występują rzadko. Najczęstsze z nich to: objawy miejscowe (w miejscu podani szczepienie może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk); objawy ogólne (gorączka, dreszcze, bóle mięśni stawów).

Szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę o blisko 80 proc. Ci, którzy mimo szczepienia zachorują na grypę, będą lżej chorowali, szybciej wrócą do formy i będą mniej narażeni na powikłania po grypie. Jak podaje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie – mgr Grażyna Sosnowska w tej chwili, w naszym powicie, nie ma jeszcze zgłoszeń zachorowania na grypę. Mimo to jest to najlepszy czas na to, aby wykonać szczepienie. – Pamiętajmy, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie są szczepienia. Wirus jest bardzo zmienny, dlatego co roku sporządza się nowe szczepionki z najbardziej prawdopodobnymi szczepami wirusa grypy. Warto, w okresie jesiennym, właśnie teraz, wykonać takie szczepienie – informuje pani Grażyna. – Natomiast, jeśli już zaatakuje nas choroba, to trzeba ją „wyleżeć”. Zostańmy w domu, nie zarażajmy innych – dodaje.

Cechą charakterystyczną wirusów grypy jest to, że wykazują one bardzo dużą zmienność antygenową dlatego szczepienia należy wykonywać co roku.

Wynik naszej internetowej sondy nie pozostawia złudzeń – według naszych czytelników, na walkę z grypą, najlepsze są domowe sposoby. Uważa tak ponad 80% głosujących. „Czosnek najlepszym lekarstwem” – pisze jeden z nich, „Przeziębienie i grypa wywoływane są przez wirusy, a antybiotyki stosuje się na infekcje bakteryjne” – dodaje kolejny czytelnik. Tylko 14% głosujących uważa, że antybiotyk rozwiąże problem. Najmniej, bo zaledwie 6%, wybiera coroczne szczepienie.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5