Nowe życie ruin zamku w Szczytnie

2016-08-14 16:00:00(ost. akt: 2016-08-14 18:48:12)

Autor zdjęcia: ł.z

Prace archeologiczne na terenie ruin zamku w Szczytnie odkrywają nieznaną historię tego miejsca. Ślady ludzkiej działalności sięgają tu na długo przed czasy Krzyżaków. Co to oznacza dla zarządzającego tym terenem miasta?
Jak się okazuje ruiny zamku w Szczytnie to nie tylko widoczne pozostałości murów. O wiele więcej kryła jeszcze do niedawna ziemia. Teraz prace archeologiczne prowadzone na tym terenie wyciągają na światło dzienne kolejne pozostałości osad sprzed ponad 2500 lat. Wykopaliska ciągle trwają, ale z każdym dniem dowiadujemy się coraz więcej o dziejach tego miejsca.

Historia nieznana
Dla większości mieszkańców znajomość historii ruin zamku ogranicza się do czasów krzyżackich. Wiadomo już jednak, że ślady ludzi żyjących na tym terenie sięgają kolejne 1500 lat wstecz. W muzeum znajdują się już eksponaty z okresu neolitu (głównie ułamki naczyń ceramicznych), a więc na długo przed przybyciem na ten teren Krzyżaków.

- Jeszcze przed czasami krzyżaków tereny te zamieszkiwali Prusowie – opowiada Klaudiusz Woźniak, kierownik Muzeum Mazurskiego. - Badania potwierdzają, że osadnicy zamieszkiwali okoliczne tereny już od V wieku przed naszą erą - dodaje.

- W trakcie wykopalisk odnaleziono wiele pozostałości po osadnikach zamieszkujących ten teren na długo przed Krzyżakami - mówi Danuta Górska, burmistrz Szczytna. -Najciekawszym znaleziskiem jest na pewno posadzka ceglana odkryta w południowo-zachodnim skrzydle zamku. Archeolodzy wykopali dodatkowo wiele drobnych przedmiotów, w tym fragmenty ceramicznych naczyń, datowanych na okres od czasów pradziejów aż do czasów nowożytnych - dodaje.

Podczas prowadzonych badań odnaleziono także numizmaty, w tym czternastowieczną bitą jednostronnie monetę brakteat. Znaleziska przekazano już do konserwacji. Eksponatów mogłoby być więcej, niestety część ruin ucierpiała w wyniku prac jakie przeprowadzano na terenie zamku w czasie komunizmu. W trakcie konserwacji mury straciły swój oryginalny charakter.

Archeolodzy odkryli także szczątki ludzkie, które muszą zostać poddane dalszym badaniom. Według wstępnych szacunków mają kilkadziesiąt lat i znajdują się tu od czasów II wojny światowej.

Magnes na turystów
Nowe odkrycia to dodatkowa atrakcja dla turystów. Teraz w gestii miasta pozostaje to, jak przyciągnąć ich do Szczytna. Urząd miejski zarządzający pozostałościami po krzyżackim zamku, wstępnie planuje już zagospodarowanie nowych odkryć. Na ostateczne koncepcje musimy poczekać aż do finalnej wersji raportu z wykopalisk. Jednak już w tym momencie udało nam się uzyskać kilka informacji na temat wizji miasta odnośnie tego terenu.

- O tym jak zagospodarujemy teren ruin będziemy mogli mówić konkretnie dopiero po zakończeniu prac – mówi Danuta Górska, burmistrz Szczytna - Mogę zdradzić, że planujemy realizację jednego, dużego projektu w ramach kompleksowego podejścia do terenu ratusza, dziedzińca i zamku. Chcemy aby inwestycja uatrakcyjniła miasto pod względem turystycznym, ale także otworzyła nowe perspektywy dla mieszkańców - tłumaczy.
Pozostaje nam czekać na oficjalne informacje odnośnie planów władz miejskich. Inwestycje będą bowiem uzależnione od opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków.


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Edi #2046978 | 37.248.*.* 16 sie 2016 15:03

    Przebywałem przez trzy dni, 13-15 sierpnia w okolicach Kętrzyna. Zainteresował mnie i rodzinkę plakat zapraszając na Kabareton. Postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia. No właśnie, wielkie zaskoczenie. To o czym w Szczytnie słyszymy od lat. Im więcej o tym słyszymy, tym bardziej tego nie ma. AMFITEATR. Mały, skromny, ale bardzo fajny. A w Szczytnie włodarze kolejny rok świętują budowę ścieżki rowerowej nad jeziorem. Z perspektywy innych sąsiednich miast widać jakich słabych mamy rządzących miastem.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. szczytnianka #2046793 | 83.9.*.* 16 sie 2016 08:34

    Pani Burmistrz oraz władze odpowiedzialne za zagospodarowanie terenu powinny pójść po nauki do takich miast jak Mrągowo,Mikołajki, Ostróda ,które przez cały czas tętnią życiem. Jest tam pełno turystów ponieważ jest cały czas co robić o i jest nad wodą gdzie usiąść wypić kawę czy skorzystać z jakiejś atrakcji nad wodą. U nas niestety nikt o to nie zadbał aby turysta czy nawet mieszkańcy mieli co robić w czasie sezonu . Potęcjał jest są zabytki są jeziora , tylko brak jest gospodarza od wielu wielu lat.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. zyczliwy #2046632 | 89.69.*.* 15 sie 2016 19:51

      O rany, kto pisze te teksty, mam wrazenie ze jakis gimnazjalista. Cyt.: 'fragmenty ceramicznych naczyń, datowanych na okres od czasów pradziejów'. Okres pradziejow, czyli jaki?

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    2. Szczytnianin #2046222 | 176.221.*.* 14 sie 2016 19:21

      Mieszkańcy Szczytna już drżą ze strachu. Pytają jeden drugiego czy w wyniku zagospodarowania ruiny zamku nie podzielą losu sąsiedniej wieży ciśnień? Czy w centrum miasta nie powstanie kolejna dziura, jak ta po kinie? No i w końcu czy zamiast znanych wszystkim ruin nie wybudują tam kolejnej stacji paliw?

      Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5