Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Komendant Główny Policji i Sekretarz Stanu w MSWiA na Święcie Policji w WSPol

2016-08-03 18:20:36 (ost. akt: 2016-08-04 09:31:45)

Autor zdjęcia: Wioleta Szlachetka

Święto Polskiej Policji oficjalnie przypada na 24 lipca. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem przypomina o rocznicy powołania w 1919 roku przez Sejm RP Policji Państwowej. W środę, 3 sierpnia 2016 r. na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie swoje święto uroczyście obchodzili policjanci i pracownicy szczycieńskiej Uczelni oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Najważniejszy punkt wydarzenia – wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne – poprzedziło przemówienie insp. Tomasza Klimka – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, który w imieniu własnym oraz insp. dr. hab. Piotra Bogdalskiego – Komendanta-Rektora WSPol przywitał wszystkich obecnych na tej uroczystości. Po powitaniach z rąk Jarosława Zielińskiego, nadinsp. dr. Jarosława Szymczyka – Komendanta Głównego Policji, insp. dr. hab. Piotra Bogdalskiego oraz insp. Tomasza Klimka policjanci oraz pracownicy Policji kolejno odbierali akty mianowania na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia.

- W tym roku Święto Policji obchodzone jest w dosyć szczególnych okolicznościach, bo zaczęliśmy je przed Światowymi Dniami Młodzieży - mówił Jarosław Zieliński Sekretarz Stanu w MSWiA. - Potem musieliśmy zająć się pracą, zająć się przede wszystkim tym, co najważniejsze, czyli zapewnieniem bezpieczeństwa licznej rzeszy pielgrzymów z całego świata. Teraz możemy wrócić do świętowania, z radością, że wszystko się udało podczas wizyty Papieża Franciszka w Polsce. Święto Policji przypada 24 lipca. To jest ten dzień, kiedy niepodległa Rzeczypospolita po odzyskaniu niepodległości, po latach niewoli i zaborów tworzyła zręby niepodległego państwa, kiedy powoływała niezbędne państwu instytucje w tym Policję Państwową. To był rok 1919. Policja ma długą, chlubną tradycję. Jest więc co świętować i jest do czego nawiązywać. Okres międzywojenny, okres wojny i okupacji, walki o niepodległość, ale także ponad ćwierćwiecze po odzyskaniu suwerenności po okresie niewoli komunistycznej. Policja jest potrzebna zawsze niepodległemu państwu, potrzebna jest społeczeństwu. Źródło tego słowa sięga w starożytnej etymologii do Państwa, do dobrego rządzenia i do słowa obywatel. W naszej koncepcji Policji, którą akceptuje i oczekuje od nas społeczeństwo jest nawiązywać do tej szczególnej roli jaką Policja spełnia wobec społeczeństwa i państwa. Policja ma zapewniać wszystkim obywatelom bezpieczeństwo. Policja ma być przyjazna obywatelom. Policja – groźna dla przestępców - mówił.

Sekretarz Stanu w MSWiA w swoim przemówieniu nawiązał również do stale rosnącego poziomu zaufania społeczeństwa wobec Policji, ale także do działań, które mają zbliżyć największą formację mundurową w Polsce do obywateli. Temu ma służyć m.in. odnawianie zlikwidowanych i tworzenie nowych posterunków Policji, a także wdrażanie programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jarosław Zieliński na zakończenie złożył policjantom oraz pracownikom Policji gratulacje z okazji awansów, a także podziękował im za codzienną pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Polsce.

Po przemówieniu Ministra głos zabrał nadinsp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji.
- Kiedy mamy już za sobą dwie wielkie imprezy o charakterze globalnym czyli Szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży to ciężko mówić, że pracowaliśmy w tym okresie dobrze, bo trzeba powiedzieć w ślad za Premier Beatą Szydło i za Ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, że pracowaliście perfekcyjnie - zwracał się do policjantów nadinsp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji. - To niezwykłe jak poradziliśmy sobie z tymi dwoma wielkimi imprezami w naszym kraju. Ja za kierowanie działaniami przy zabezpieczeniu Szczytu NATO odebrałem osobiste gratulacje od Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Wspólnie z Ministrem Mariuszem Błaszczakiem przyjęliśmy również podziękowania za Światowe Dni Młodzieży bezpośrednio od Ojca Świętego - opowiadał.

Komendant Główny Policji dodał, że to sukces przede wszystkim policjantów, którzy pracowali przy zabezpieczeniu tych wydarzeń. Największy podziw budzi jednak w jego w opinii przejaw wielkiej sympatii, a także wyrazy wdzięczności, które kierowali wobec funkcjonariuszy pielgrzymi z całego świata. Nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podziękował policjantom z KWP w Olsztynie za wsparcie małopolskiej Policji podczas ŚDM, a kierownictwu WSPol za przygotowanie kadry odpowiedzialnej za zabezpieczenie tych wydarzeń.

Na zakończenie swojego wystąpienia komendant główny pogratulował wszystkim wyróżnionym, odznaczonym i awansowanym, a także złożył funkcjonariuszom życzenia z okazji Święta Policji:
- Chciałbym abyście po każdej służbie bezpiecznie wracali do domu. Aby w tym domu czekał na was ktoś, kto będzie się cieszył z waszego powrotu - życzył.

Odznaczenia nadane przez Prezydenta RP

W tym roku za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych Prezydent RP medalem za długoletnią służbę odznaczył:
• medalem złotym – 34 policjantów i pracowników Policji (33 – KWP w Olsztynie; 1 – WSPol)
• medalem srebrnym – 24 policjantów i pracowników Policji (19 – KWP w Olsztynie; 5 – WSPol)
Odznaczenia nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:
• Brązowy Medal za „Zasługi dla Policji” – 16 funkcjonariuszom (KWP w Olsztynie – 12, WSPol – 4),
• Złotą Odznakę „Zasłużony Policjant” – 1 (KWP w Olsztynie),
• Srebrną Odznakę „Zasłużony Policjant” – 15 (KWP w Olszynie – 13, WSPol – 2),
• Brązową Odznakę „Zasłużony Policjant” – 28 (KWP w Olsztynie – 21, WSPol – 7).

Z okazji Święta Policji awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało 37. funkcjonariuszy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz 961. Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie.
W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało:
• w korpusie oficerów starszych Policji – 6 osób,
• w korpusie oficerów młodszych Policji – 15,
• w korpusie aspirantów Policji – 15,
• w korpusie podoficerów Policji – 1.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało:
• w korpusie oficerów starszych Policji – 21 osób,
• w korpusie oficerów młodszych Policji – 31,
• w korpusie aspirantów Policji – 486,
• w korpusie podoficerów Policji – 354,
• w korpusie szeregowych Policji – 69.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages