W ruinach zamku w Szczytnie odkryto ślady osady sprzed ponad 2500 lat

2016-07-24 10:00:00(ost. akt: 2016-07-22 23:24:00)
Prace badawcze na ruinach zamku w Szczytnie potrwają do połowy sierpnia

Prace badawcze na ruinach zamku w Szczytnie potrwają do połowy sierpnia

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

Kilka dni temu archeolodzy, którzy od prawie dwóch tygodni prowadzą badania na ruinach zamku w Szczytnie odsłonili późnośredniowieczną ceglaną posadzkę. W jednym z głębszych wykopów, badacze dotarli do o wiele starszych śladów ludzkiej bytności. Czy jest szansa, że ruiny zamku w Szczytnie kryją jeszcze inne tajemnice?
Odkryte przez badaczy warstwy kulturowe wskazują, że w średniowieczu - na długo przed osiedleniem się Krzyżaków - na miejscu zamku była osada. Położone nad jeziorem wyniesienie doskonale się do tego celu nadawało. Jest to także potwierdzenie tego, że Zakon Krzyżacki swoje zamki i warownie często budował w miejscach dawnych pruskich osad. Archeolodzy na dziedzińcu znaleźli ślady osady sprzed ponad 2500 lat. W warstwie osadniczej odkryto fragmenty ceramiki świadczące o tym, że nawet około 1500 lat przed powstaniem zamku mieszkali tu ludzie.
- Jesteśmy w posiadaniu różnych eksponatów z epoki neolitu - informuje Klaudiusz Woźniak kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. - Turyści często pytają o historię zamku w Szczytnie. Oprowadzając ich po Muzeum staramy się im przedstawić dzieje naszego zamku. Wiele osób odwiedza ruiny, ale tak naprawdę niewiele osób zna historię zamku - dodaje.
Pierwsze wzmianki o zamku w Szczytnie pochodzą z 1266 roku. Już wówczas istniała drewniana strażnica, która na pewno była otoczona wałem i fosą. Dziś nie ma po tym śladu. Strażnica została spalona przez Litwinów w 1370 r. Datuje się, że zamek w Szczytnie został zbudowany przez Krzyżaków w XIV wieku (1380r w formie murowanej). Był siedzibą komtura i krzyżackiego prokuratora. W latach 1579-1581 przebudowano go na rezydencję myśliwską książąt pruskich. W XVII wieku król Władysław IV przyjeżdżał tu na łowy. Pod koniec XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. Został częściowo rozebrany. W 1925 r. ulokowano tu muzeum. W latach 1936-1937 na części ruin zamkowych zbudowano ratusz miejski. Pozostałości po zamku w latach 1990-1992 zabez­pieczono w postaci trwałej ruiny. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych Szczytna i powiatu szczycieńskiego. Ma tam również swoją siedzibę Muzeum Mazurskie.
- Prace archeologiczne trwają, a kolejne warstwy świadczą o zamieszkiwaniu tego miejsca przez wcześniejsze kultury - mówi Klaudiusz Woźniak. - Być może kryją w sobie jeszcze jakieś tajemnice, których dotychczas nie znaliśmy - dodaje.
Po zakończeniu badań miasto ma opracować plany zabezpieczenia i renowacji ruin.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wolf #2032788 | 37.47.*.* 24 lip 2016 20:02

    Sensacji tu zadnej nie widze, bo ten teren byl dokladnie przekopany w 1928 roku i te rewelacje oglosili juz wtedy. Na terenie dziedzinca, tuz przy dzisiejszych ruinach odnaleziono nawet dwa prehistoryczne pochowki. Dziwie sie, ze ktos ryje tam jescze raz. Moze znajdzie jakąs poniemiecką puszkę po konserwie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. ludek #2032670 | 89.228.*.* 24 lip 2016 15:23

    A co na to P I S ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

  3. www #2032532 | 217.99.*.* 24 lip 2016 10:55

    To przecież standard w historii. Niemcy wymordowali miejscową ludność, aby nie mieć problemów z określeniem właściciela ziemi. Do tej pory twierdzą, że to ich ziemia. Trzeba to wreszcie zmienić i uznać działania zakonu krzyżackiego za ludobójstwo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5