Co wydłubali w Spychowie?

2016-07-12 13:24:40(ost. akt: 2016-07-12 14:18:39)
W ubiegłym tygodniu do Spychowa przybyli z całego kraju uczestnicy corocznego na Święta Mazurskiej Dłubanki, aby wykonać łodzie jednopienne.
W sobotę (9,07) zakończyła się siódma edycja warsztatów historyczno-ekologicznych Święto Mazurskiej Dłubanki organizowanych przez Nadleśnictwo Spychowo. Są to jedyne tego typu warsztaty wykonywania tradycyjnych łodzi jednopiennych w Polsce, na które każdego roku coraz liczniej przybywają uczestnicy z całego kraju.

W tym roku rekordowo udział brało aż 11 drużyn. Łodzie dłubali członkowie Koła Młodych Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z Warszawy, studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy, grupy rekonstrukcyjne „Projekt Chłop” z Warszawy i „Synowie Jaćwieży” z Suwałk, firma „Letnisko nad Dreństwem” z okolic Rajgrodu, pasjonaci z Oświęcimia, indianiści z Torunia oraz lokalne instytucje: Towarzystwo Miłośników Połomu, Nadleśnictwo Korpele i Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach.


Pracy było naprawdę sporo i przez kilka dni do zmierzchu, słychać było dźwięk pilarek łańcuchowych, czy uderzeń cioseł i siekier. Nad warsztatami czuwał instruktor Kazimierz Bąk z Mielca- autor najdłuższej dłubanki w Polsce oraz pasjonat tradycyjnego szkutnictwa rzecznego. Powstały również pierwsze podczas warsztatów dwie tradycyjne kłody bartne dla pszczół w wykonaniu GOKu w Rozogach i ekipy „Projekt Chłop”, zajmującej się rekonstrukcją chłopstwa z okresu XVII w. Mimo dużej ilości uczestników z różnych instytucji i różnych kręgów zainteresowań, wszyscy czuli się jak w rodzinie, a wspólne gotowanie posiłków na kociołku, czy rozmowy przy ognisku sprzyjały integracji i wymianie poglądów oraz doświadczeń.

W sobotę na zakończenie warsztatów odbyły się regaty wykonanych dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas „Powrotu Juranda do Spychowa”. Jury w składzie: Krzysztof Krasula- Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo, Adam Krzyśków- prezes WFOŚiGW w Olsztynie oraz Waldemar Popielarczyk- prezes Stowarzyszenia Przyjazne Spychowo oceniali również wkład pracy włożony w wykonanie łodzi oraz technikę poruszania się na wodzie. Zwycięzcą regat został Artur Zieliński z rodziną z Torunia, który wykonał rekonstrukcję dłubanki Indian Seminolów z Ameryki Północnej. Natomiast najładniejszą dłubankę wg sędziów wykonała grupa z Oświęcimia, a za styl pływania dłubanką nagrodzone zostało Koło Młodych SITLiD z SGGW z Warszawy.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Co wydłubali w Spychowie? #2025869 | 81.15.*.* 12 lip 2016 14:59

    Gila z nosa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ??? #2025861 | 83.9.*.* 12 lip 2016 14:37

    Wykopali Juranda?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. , #2025859 | 12 lip 2016 14:32

    Patafian w czerwonych gatkach jest the best!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5