Jestem dumna, że noszę strażacki mundur

2016-04-16 07:00:00(ost. akt: 2016-04-14 11:55:31)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko strażnica i sprzęt, to także grupa ochotników, która coraz częściej swoim poziomem wyszkolenia, wiedzy i umiejętności ratowniczych dorównuje kolegom z PSP. Strażak z OSP pracuje 24 godziny na dobę. W każdej chwili gotowy jest stawić się na alarm i wyjechać na akcję. To służba a nie praca... O roli OSP w społeczeństwie rozmawiamy z Sylwią Jaskulską członkiem Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.
[question]— Jaka jest rola OSP w społeczeństwie? [/question]
— Zadania ochotniczych straży pożarnych wynikają z ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Ochotnicze straże pożarne realizują zadania na rzecz ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa, a także prowadziły na szeroką skalę działania profilaktyczne skierowane głównie do młodzieży. Podstawowymi celami i zadaniami Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) wynikającymi m.in. z ich statutów jest prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów oraz innych zdarzeń niebezpiecznych i klęsk, a także informowanie ludności i istniejących zagrożeniach. Bardzo często to właśnie jednostki OSP pojawiają się jako pierwsze w miejscu wypadków czy pożarów. Jednostki zajmują się też szeroko rozumianą działalnością wychowawczą i kulturalną. W wielu z nich zostały utworzone sekcje sportowe, zespoły teatralne oraz orkiestry strażackie czy zespoły instrumentalno-wokalne, świetlice środowiskowe, izby tradycji i wiele innych. Jednostki OSP często nie tylko współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami ale również pomagają w szkołach np. prowadząc szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Oprócz misji ratowniczej ochotnicze straże pożarne wspomagają rozwój lokalnych społeczności aktywizując je poprzez organizowanie różnego rodzaju festynów, pikników i innych imprez.

[question]— Z czego wynika ogromny szacunek społeczeństwa do strażaków - ochotników? [/question]
— Wszyscy strażacy, zarówno Państwowi jak i Ochotnicy są ogromnie szanowani ponieważ w swojej codziennej pracy bezinteresownie ratują życie i zdrowie ludzi narażając przy tym swoje. Warto zaznaczyć, że bardzo często robią to kosztem swojego prywatnego czasu i swoich bliskich. Niejednokrotnie zdarza się, że muszą oderwać się od rodzinnych uroczystości czy przyjacielskich spotkań aby ruszyć do akcji. Szacunek jakim się ich darzy wynika z ich bohaterskiej postawy, które niejednokrotnie idzie w parze ze skromnością.

[question]— Czy bycie strażakiem to zawód czy powołanie?[/question]
— Bycie strażakiem to zdecydowanie powołanie, praca strażaka to przede wszystkim misja. Nie da się jej wykonywać nie będąc pasjonatem. Funkcjonowanie w jednostkach wiąże się z mnóstwem szkoleń i programów udoskonalających, zawsze trzeba być na bieżąco i poświęcać swój prywatny czas na podnoszenie kwalifikacji. Bardzo często przynależność do straży wynika z chęci podtrzymywania rodzinnych tradycji, moim zdaniem to bardzo piękne, że młodzi ludzie chcą kontynuować pracę swoich rodziców i dziadków, czerpać z ich doświadczenia i pielęgnować obyczaje. Ja również wstąpiłam w szeregi aby kontynuować rodzinną tradycję po moim ojcu - brat został policjantem więc ja jestem strażakiem ochotnikiem.

[question]— Jest Pani strażakiem-ochotnikiem, jakie to uczucie nosić mundur strażacki? [/question]
— Dla mnie wstąpienie w szeregi strażackiej rodziny było ogromnym wyzwaniem ale również zaszczytem i wyróżnieniem. Każdorazowo napawa mnie dumą gdy mogę stanąć w mundurze w szeregu pomiędzy wieloma bohaterami. Mam świadomość, że mundur zobowiązuje mnie do zachowywania szczególnie wysokiej kultury osobistej i bycia wzorem dla otoczenia pod każdym względem. Zakładając mundur zawsze wspominam słowa byłego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Brygadiera Wiesława B. Leśniakiewicza - "Służba to powołanie, które strażak realizuje w duchu godności i honoru, poświęcenia, odwagi, odpowiedzialności, profesjonalizmu, poszanowania prawa, dyscypliny służbowej i wymogów działania zespołowego".

[question]— Czy warto zachęcać młodych ludzi do wstępowania do OSP? [/question]
— Oczywiście, jak najbardziej. Uważam, że powinno się namawiać młodzież do wstępowania w szeregi OSP ponieważ nauczą się tam nie tylko arkanów sztuki pożarnictwa ale również samodyscypliny, porządku, szacunku do starszych i do wykonywanej pracy oraz prospołecznych zachowań. Ochotnicze straże to środowisko, w którym młodzież ma okazje aktywnie spędzać czas na wszelkiego rodzaju zawodach, obozach czy spartakiadach. Z doświadczenia wiem, że warto dać się namówić na wstąpienie do Ochotniczej Straży, można poznać tam wspaniałych ludzi, od których można wiele się nauczyć i razem czynić dobro. Bardzo dziękuję wszystkim Druhnom i Druhom za ich codzienną pracę, oddanie i zaangażowanie wkładane w budowanie atmosfery w naszej strażackiej rodzinie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5